آثار اجتماعی کرونا را باید جدی گرفت/ ۴ ماموریت رصدخانه کووید ۱۹

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، به تشریح وضعیت بحرانی کرونا در کشور پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا خانکه، روز یکشنبه بیست و دوم فروردین ۱۴۰۰، در نشست خبری گفت: عوامل مختلفی باعث شدت بیماری کرونا در کشور شده است که بیشتر جنبه‌های اجتماعی دارند.

رئیس رصد خانه اجتماعی کووید ۱۹، افزود: قاعدتاً وقتی اپیدمی ایجاد می‌شود، گروه‌های آسیب پذیر بیشتر درگیر می‌شوند و فوت می‌کنند.

وی ادامه داد: افرادی که دسترسی کمتری به خدمات سلامت دارند و همچنین افرادی که سواد کمتری دارند و بیماری‌های زمینه‌ای دارند که باعث می‌شود بیشتر در اپیدمی‌ها گرفتار و درگیر شوند.

خانکه با اشاره به اهمیت مطالعات اجتماعی در حوزه کووید ۱۹، گفت: از همین رو رصد خانه اجتماعی کووید ۱۹ با دستور وزیر بهداشت، فعالیت خودش را در چهار محور دنبال می‌کند.

وی افزود: محور اول موضوع واکسیناسیون است، محور دوم عوامل تأثیرگذار واکسیناسیون، بررسی آثار اجتماعی کووید و در نهایت، تولید شواهد علمی در حوزه کووید است.

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، تاکید کرد: مطالعات در این زمینه آغاز شده و به تدریج گزارش‌های آنها برای ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال خواهد شد.

وی افزود: متأسفانه حوزه اجتماعی در بحران کووید غافل مانده است، در حالی که آثار اجتماعی شیوع بیماری قابل کتمان نیست.

خانکه بر حمایت از گروه‌های آسیب پذیر تاکید کرد و گفت: حمایت‌ها انجام می‌شود، اما کافی نیست. ما باید جنبه‌های اجتماعی کووید را جدی بگیریم تا بتوانیم بیماری را مدیریت کنیم و این یک تجربه بین المللی است.

وی افزود: این اعتراضات اجتماعی در مقوله مقابله با واکسن در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا مشاهده شده است.

کد خبر 5185782

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =