اجرای طرح «کاداستر» در بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی خراسان شمالی

بجنورد- رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از اجرای طرح کاداستر در بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی و منابع طبیعی استان خبر داد و گفت: هزار و ۱۱۹ هکتار از اراضی ملی به بیت‌المال بازگشت.

حجت الاسلام والمسلمین اسدالله جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر اجرای طرح کاداستر را به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های اجرایی دستگاه قضائی در حفاظت از بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان دانست و اظهار کرد: طی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در مجموع میزان ۲ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۲۱۵ هکتار از اراضی ملی و دولتی استان با اجرای طرح کاداستر سند دار شدند که ۲ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۸۰۲ هکتار در سال ۱۳۹۹ محقق شد و بر این اساس این طرح در بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی و منابع طبیعی استان اجرایی شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: با تلاش‌های مضاعف پیش بینی می‌شود در ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰ این طرح در کل اراضی ملی استان اجرا شود.

وی افزود: این اقدام به عنوان نقطه عطف و گام بسیار مهم و ارزنده‌ای در حوزه صیانت از بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان به شمار می‌رود.

حجت الاسلام جعفری همچنین از اعاده هزار و ۱۱۹ هکتار از اراضی ملی و دولتی به بیت‌المال در چند سال اخیر خبر داد.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان گفت: این اراضی طی سه سال اخیر با پیگیری‌های دستگاه قضائی استان به بیت‌المال اعاده شده و شامل اراضی ملی و نیز اراضی دولتی داخل و خارج از حریم شهرها می‌باشد که حسب مورد با اقدام قانونی از افراد خلع ید و رفع تصرف شد.

وی در خصوص جزئیات سازوکار واگذاری و استرداد این اراضی به بیت‌المال نیز افزود: اراضی یاد شده سابقا جهت اجرای طرح‌ها و برنامه‌های پیش بینی شده به بخش‌های دولتی و خصوصی واگذار شده بود که به علت فقدان محسوس پیشرفت فیزیکی مورد نظر، در نتیجه پیگیری‌های دستگاه قضائی به بیت‌المال مسترد شد.

حجت الاسلام جعفری همچنین درباره میزان رفع تصرف از اراضی ملی داخل و خارج از حریم شهرهای استان نیز گفت: در سال ۱۳۹۸ جمعاً ۵۹۱ هکتار و در سال ۱۳۹۹ نیز ۲۵۶/۵ هکتار و در مجموع این مدت زمان ۸۴۷ هکتار از این اراضی رفع تصرف و به بیت‌المال مسترد شد.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال خراسان شمالی در انتها از شناسایی ۸۷۱ مورد از مصادیق تغییر کاربری‌های غیرمجاز در اراضی زراعی و باغات استان طی سال قبل خبر داد.

کد خبر 5186842

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =