برگزاری دو نشست پیرامون خصوصی سازی در کانون اندیشه جوان

کانون اندیشه جوان، دو نشست مجازی با موضوع تجربه خصوصی‌سازی در جمهوری اسلامی و خصوصی‌سازی در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای برگزار می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، خصوصی‌سازی یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین سیاست‌های قرن گذشته در حیطه اقتصادی بوده است؛ سیاستی که در راستای بهبود رفاه جهان و تقویت کارآیی اقتصاد کشورها اثرات مثبت قابل‌توجهی به همراه داشته و منجر به بهبود استاندارد زندگی در بسیاری از کشورها شده است. موج‌های سنگین خصوصی‌سازی بعد از فروپاشی شوروی و تضعیف کمونیسم در بسیاری از کشورها به عنوان سیاست اقتصادی غالب مورد توجه قرار گرفت. ایران نیز در دهه‌های گذشته اقدام به خصوصی‌سازی صنایع دولتی کرده است. اما خصوصی سازی در ایران منجر به تجربیات متفاوتی شده است.

کانون اندیشه جوان قصد دارد پیرامون دو موضوع «تجربه خصوصی‌سازی در جمهوری اسلامی؛ امکان یا امتناع» و « خصوصی‌سازی در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای» در تاریخ ۲۳ و ۲۴ فروردین ماه طی دو گفتگوی زنده در صفحه مجازی باشگاه اندیشه به نشانی Bashgah_net با سه نفر از اساتید این حوزه به گفتگو بنشینیم.

نشست اول

خصوصی سازی در ایران به عنوان یکی از راه های برون رفت از اقتصاد دولتی و افزایش بهره‌وری بنگاه‌ها و دستیابی به توسعه اقتصادی مطرح بوده اما تجربه واگذاری‌ها نشان می‌دهد که مشکلات، چالش‌ها و موانع زیادی در راه تحقق درست سیاست خصوصی‌سازی وجود داشته است. به گفته صاحب‌نظران اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی از مهمترین عملیات اجرایی در راستای خصوصی‌سازی اقتصادِ عمدتاً دولتی کشور بوده و از آن به عنوان انقلاب اقتصادی یاد می کنند. این صاحبنظران بر این باورند که یکی از اصلی‌ترین و مهمترین موانع توسعه اقتصادی کشور ماهیت دولتی آن است. از این رو برای تحقق توسعه اقتصادی واقعی در کشور لازم است تا جایی که امکان پذیر باشد از تصدی‌گری دولت در اقتصاد کاسته شود.

در اولین نشست کانون اندیشه جوان که روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه برگزار می شود سیدامیر سیاح و سید حسین رضوی‌پور پیرامون موضوع« تجربه خصوصی‌سازی در جمهوری اسلامی؛ امکان یا امتناع» گفتگو می کنند.

نشست دوم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همیشه در بیاناتشان نقش اقتصاد را در نظام اسلامی بسیار مهم برمی شمارند. ایشان اصل خصوصی‌سازی را نیاز مبرم اقتصاد و کشور می دانند و معتقدند نباید جلوی آن گرفته شود، بلکه باید جلوی لغزش‌ها و خطاها در خصوصی‌سازی گرفته شود و در موارد بسیاری به خطاها صورت گرفته در زمینه خصوصی سازی اشاره کرده اند و تذکراتی داده اند که در برخی موارد منجر به اصلاح یا توقف کار نیز شده است.

نشست دوم کانون اندیشه جوان روز سه شنبه ۲۴ فروردین ماه با حضور احسان خاندوزی برگزار می شود، وی در این نشست  پیرامون موضوع «خصوصی‌سازی در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای» سخنرانی می‌کند.

هر دونشست ساعت 21  در صفحه مجازی باشگاه اندیشه به نشانی @Bashgah_net برگزار می شود.

کد خبر 5187182

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =