هشدار رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان درباره تعطیلی دائمی مساجد

آیمان مازیک گفت:متاسفانه بحران کرونا موجب تعطیلی موقتی مساجد در آلمان شد. طبیعی است که در این شرایط، کمک‌های مالی به بسیاری از مساجد نیز قطع شد و در نتیجه آن‌ها نتوانستند فعالیت مجدد کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس شورای مسلمانان آلمان درباره تعطیلی دائمی مساجد در دوران پساکرونا هشدار داد.

به گفته او، بحران کرونا، تأثیر زیادی بر زندگی مسلمانان آلمان داشته و موجب تعطیلی موقت گروهی از مساجد در آلمان شده است. آیمان مازیک معتقد است که این بحران می‌تواند بسیاری از مساجد را برای همیشه به تعطیلی بکشاند.

او با تشریح شرایط انجمن‌های اسلامی و مساجد در یکسال گذشته گفت: «کرونا تأثیر بسیار بدی بر روی زندگی مسلمانان آلمان گذاشته است. به طور مثال، ۱۰۰ انجمن اسلامی که زیر نظر شورای مرکزی مسلمانان فعالیت دارند، به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل شده‌اند. همچنین ما نگرانیم که تعداد دیگری از مساجد نیز تا پایان بحران کرونا، تعطیل شوند.»

مازیک درباره دلایل تعطیلی دائم برخی از مساجد در شرایط کنونی نیز گفت: «متاسفانه بحران کرونا موجب تعطیلی موقتی مساجد در آلمان شد. طبیعی است که در این شرایط، کمک‌های مالی به بسیاری از مساجد نیز قطع شد و در نتیجه آن‌ها نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند. بنابراین باید راه‌کاری پیدا کنیم تا جلوی تعطیلی مساجد در آلمان را بگیریم.»

رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان همچنین با اشاره به آغاز ماه مبارک رمضان، گفت: «ماه رمضان، ماه رحمت، بخشش، خواندن قرآن و نزدیک شدن به خداوند است. از این‌رو، مسلمانان ترجیح می‌دهند در این ماه در مساجد به عبادت بپردازند، اما به دلیل شیوع کرونا، متأسفانه گردهمایی در مساجد و برنامه‌های افطار بسیار محدود شده است. بر اساس قوانین دولت فدرال، در مساجدی که مساحتی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر دارند، ۲۰ تا ۳۰ نفر مجاز به عبادت هستند. همچنین برنامه‌های افطاری نیز با حضور گروه محدودی از روزه‌داران در مساجد امکان‌پذیر است. همان‌طور که گفتم این قوانین توسط دولت فدرال وضع شده است و مسلمانان مانند گذشته، قوانین و محدودیت‌های مربوط به دوران کرونا را رعایت می‌کنند.»

برخی از سیاستمداران و رسانه‌های این کشور مانند سال گذشته، فرضیه‌هایی مبنی بر تعویق مناسک ماه رمضان به دلیل شیوع بیماری کرونا مطرح کرده‌اند. این در حالی است که رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان چنین خواسته‌ای را نامعقول می‌داند: «برخی می‌گویند که ماه رمضان باید به زمان دیگری موکول شود، اما به اعتقاد من، چنین درخواستی عجیب است. مثل این است که به مسیحیان بگوییم، جشن عید پاک را در دوره‌ای دیگر برگزار کنید. از نظر من، چنین خواسته‌هایی نامعقول است.»

مازیک درباره روزه‌داری در دوران کرونا نیز گفت: «در اسلام، سلامت انسان‌ها در اولویت قرار دارد. بنابراین روزه برای افراد بیمار و سالخورده واجب نیست. از این‌رو، مسلمانانی که در طول بحران کرونا با مشکل جسمی روبرو هستند، اجباری برای گرفتن روزه ندارند.»

کد خبر 5188381

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =