افتتاح مرکز اسلامی در شهر نووی پازار صربستان

مرکز اسلامی "گازیلار"Gazilar طی مراسمی در شهر نووی پازار در منطقه سنجاک صربستان با حضور هیأتی از علمای مسیحی و جامعه اسلامی این کشور به ریاست مفتی «مولود دودیچ» افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز اسلامی " گازیلار"Gazilar طی مراسمی با شکوهی در شهر نووی پازار در منطقه سنجاک صربستان با حضور هیأتی از علمای مسیحی و جامعه اسلامی این کشور به ریاست مفتی «مولود دودیچ» و همچنین «معمر زوکورلیچ» معاون رئیس مجلس صربستان و جمعی از امامان و نمایندگان جوامع اسلامی از کشورهای آمریکا و اروپا افتتاح شد.

این مجموعه با شکوه بیش از ۵۰ هکتار وسعت دارد و یکی از مدرن‌ترین ساختمان‌ها در منطقه بالکان برای مسلمانان به شمار می‌رود. «معمر زوکورلیچ» در این مراسم مخاطبان را با این پیام خطاب کرد که چنین ساختمانی نشان دهنده نور اسلام، مسلمانان و جامعه اسلامی است.

نماینده مجلس صربستان با بیان اینکه جامعه اسلامی با همه پیروان اسلام در نووی پازار و منطقه سنجاک صفحه فرهنگی و تمدنی جدیدی را افتتاح کردند، افزود: این یک ساختمان مذهبی و یک مرکز اسلامی معمولی نیست، این نور واقعی تصویر اسلام و مسلمانان است. وی گفت که امروز به لطف خدا همه اعضای جامعه اسلامی، همه مسلمانان و همه افراد خوب برنده هستند.

«مولود دودیچ» نیز در مراسم افتتاحیه مرکز اسلامی در شهر نووی پازار صربستان ضمن تقدیر و تشکر از همه کسانی که به هر طریقی در این پروژه سهیم بودند، گفت: خوشا به حال علمایی که چنین معتقدانی دارند.

رئیس جامعه اسلامی در صربستان افزود: این مرکز بهترین هدیه به همه مؤمنان در آستانه ماه رمضان است.

وی اظهار داشت: ما از موفقیتی به موفقیت دیگر و از پیروزی به پیروزی دیگر می‌رویم و امروز اعضای جوامع اسلامی از نیویورک، پاریس، برلین و دیگر شهرهای اروپا پیش ما آمده اند تا این شادی را با ما به اشتراک بگذارند.

وی همچنین گفت: از همه کسانی که در سال ۲۰۰۰ سنگ بنای مرکز اسلامی در نووی پازار را گذاشتند و همچنین تا سال ۲۰۱۷ که کار را ادامه دادند، متشکرم. صرف نظر از اینکه به کدام دین و ملت تعلق داریم، ما همه برادر هستیم.

در پایان این مراسم نماز جماعت به امامت «رشاد پلویویچ» برگزار شد.

هزینه ساخت این مرکز اسلامی در شهر نووی پازار صربستان توسط خیرین و مؤمنین با مبلغی در حدود ۱.۴ میلیون یورو تأمین شد.

منطقه سنجاک که مرکز آن شهر نووی پازار است در جنوب صربستان قرار دارد و اکثر ساکنین این منطقه را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

در منطقه سنجاک در حال حاضر بیش از ۲۰۰ مسجد وجود دارد که از این تعداد بیش از ۶۰ مسجد در شهر نووی پازار مرکز این منطقه قرار دارد.

شهر نووی پازار یک مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در منطقه سنجاک می باشد و در ۲۹۰ کیلومتری جنوب شهر بلگراد پایتخت صربستان واقع شده است.

برآورد می‌شود که در تمامی منطقه وسیع شهر نووی پازار با حومه‌های آن، بیش از ۱۲۰ هزار نفر زندگی می‌کنند که از این تعداد بیش از ۷۸ درصد آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

کد خبر 5188873

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =