علت مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسک مشخص شد

بررسی‌های کارشناسان سازمان حفاظت از محیط زیست نشان می‌دهد علت اصلی مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسک، فعالیت‌های صید و صیادی بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیرو مشاهده تلفات گربه ماهیان در شهرستان جاسک در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ بلافاصله بررسی، نمونه برداری و کارشناسی‌های لازم انجام شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و معاونینش ضمن مکاتبه با ارگان‌های متولی اعلام کردند به احتمال زیاد تلفات مذکور به دلیل فعالیت‌های صید و صیادی بوده است و نتایج تکمیلی تا ۴۸ ساعت آینده اعلام می‌شود.

قبل از اتمام زمان مقرر، مشخص شد دو فروند قایق صیادی که در نزدیکی ساحل مقسا اقدام به صید گربه ماهی می‌کردند، به دلیل اینکه قایق را بیشتر از ظرفیت آن پر کرده بودند با طوفان مواجه شده و قایق‌ها و گربه ماهیان صید شده در دریا رها شده و ماهیان توسط امواج به ساحل آورده شده‌اند.

در این خصوص مالکین شناورها شناسایی شده و حتی خبرنگاران نیز با آنها مصاحبه کردند. اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان نیز طی گزارش‌هایی که به سازمان ارسال کرد و همچنین مصاحبه با اصحاب رسانه موضوع را تایید و اعلام کرد که هیچ گونه بیماری و آلودگی مشاهده نشده است.

در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ نیز گزارشات دیگری مبنی بر تلفات تعداد زیادی گربه ماهی در شهرستان جاسک واصل شد. این بار نیز بلافاصله کارشناسان در محل حاضر شده و به بررسی موضوع پرداختند.

پیرو بررسی‌ها مشخص شد در ساحل جاسک کهنه شهرستان جاسک در طول تقریبی ۱۰ کیلومتر و عرض متوسط ۵ تا ۷ متر تعداد زیادی ماهی تلف شده و توسط دریا به ساحل آورده شده است.

بیش از ۹۹ درصد ماهیان تلف شده که میزان آن حدود ۸۰ تا ۹۰ تن برآورد شد، از گونه گربه ماهی بوده و یک درصد دیگر سایر آبزیان مانند ماهی بادکنکی، طلال و ساردین ماهیان بودند.

بلافاصله از آب و رسوب در چندین محل در ساحل یاد شده نمونه برداری انجام شد.

همچنین از تلفات ماهیان نیز نمونه برداری‌های لازم برای بررسی و ارسال به پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دامپزشکی استان انجام شد.

بررسی‌های انجام شده حاکی از این موضوع است که هیچ گونه آلودگی در آب و خاک محل وجود نداشته و با توجه به فساد ماهیان مشخص شد، ماهیان ساعات متمادی روی آب شناور بوده و سپس توسط امواج به خشکی آورده شده‌اند که نشانگر این موضوع است که مرگ در فواصل دور از ساحل اتفاق افتاده است.

نظر به اینکه بیش از ۹۹ درصد ماهیان تلف شده از یک گونه خاص بودند دو احتمال بیشتر نمی‌تواند وجود داشته باشد. اول اینکه گربه ماهیان بر اثر بیماری از بین رفته‌اند و دوم اینکه صیادان به دلیل ارزش پایین و یا دلایل دیگر اقدام به تخلیه آنها در دریا کرده‌اند.

لازم به ذکر است، گربه ماهیان در این فصل جهت تخم ریزی به صورت گله‌های بزرگ به طرف مناطق کم عمق تر مهاجرت کرده و گاهی با گیر افتادن در تور صیادان مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.

با مذاکراتی که با تعاونی صیادان محل انجام شد، ماهیان تلف شده از ساحل جمع آوری و امحاء شدند.

تا این تاریخ هیچ گونه مکاتبه ایی از سوی ارگان‌های متولی در خصوص بیماری در گونه یاد شده با اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان صورت نگرفته و با احتمال قریب به یقین تلفات یاد شده نتیجه فعالیت صید و صیادی در منطقه بوده است.

لازم به توضیح است، بررسی این گونه موضوعات بر اساس بندهای ۱،۳ و ۵ ماده ۳ و همچنین مواد ۲۱،۱۶،۱۲ و ۶ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و آیین نامه‌های مربوطه از وظایف شیلات محسوب می‌شود.

اظهار نظر یک ارگان رسمی با سخنان یک دوستدار محیط زیست در فضای مجازی بسیار متفاوت بوده و باید متقن و مستند باشد.

بدیهی است که بررسی و اعلام نظرها، زمان بر است، در خصوص تلفات گربه ماهیان در جاسک در هر دو مورد بررسی‌ها در اسرع وقت به نتیجه رسیده و تمامی مدیران و متولیان امر دلیل آن را مباحث صید و صیادی عنوان کردند.


 

کد خبر 5192081

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =