توان مدیریت از ملاک‌های پذیرش مسئولیت باید باشد

خرم‌آباد- نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه توان مدیریتی از ملاک‌های پذیرش مسئولیت باید باشد، گفت: نیاز ضروری جامعه امروز ما نزدیک شدن به اخلاق نبوی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی امروز یکشنبه در جلسه آموزه‌هایی از قرآن کریم در سخنانی با اشاره به آیات سوره «قلم» اظهار داشت: سخن در مورد خلق عظیم پیامبر اسلام است، پیامبری که عالی‌ترین اسوه و خوش اخلاق ترین مخلوق خداوند بوده است.

پیامبر اسلام، خوش خُلق ترین انسان‌ها بوده است

وی با بیان اینکه خداوند خالق مخلوقات است و همه اشیا و موجودات مخلوق خداوند هستند، عنوان کرد: خداوند انسان‌ها را آفرید، انسان‌ها همه به یک گونه نیستند، برخی از انسان‌ها خوبانی نیک سیرت و نیک صفت هستند، برخی هم این چنین نیستند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، بیان داشت: خداوند از میان نیک سیرت‌ها و نیک صفت‌ها، بهترین آنها را به عنوان نبی برگزید و انبیا را از میان این دسته از انسان‌ها انتخاب کرد، از میان انبیا هم بهترین آنها را به عنوان اولوالعزم برگزید، اولوالعزم یعنی پیامبرانی که دارای دین، آئین و شریعت هستند و به دلیل اینکه دین، آئین و شریعت جدید دارند، گسترش، ترویج و دعوت انسان‌ها به این دین و آئین، نیازمند صبر، عزم و اراده قوی است.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه این دسته از پیامبران که دارای دین و آئین جدیدی از سوی خداوند بودند را اولوالعزم نامیدند، ادامه داد: خداوند از میان انبیا، بهترین آنها را به عنوان پیامبران اولوالعزم برگزید و از میان پیامبران اولوالعزم، بهترین آنها را پیامبر اسلام قرار داد.

وی با بیان اینکه خداوند پیامبر اسلام را به عنوان اشرف انبیا و خاتم پیامبران قرار داد، عنوان کرد: پیامبر اسلام به عنوان اشرف پیامبران، خوش خلق ترین پیامبران بوده است، در این راستا در آیه چهار سوره قلم «وَإِنَّکَ لَعَلَیٰ خُلُقٍ عَظِیمٍ» بر این امر تاکید شده است.

نیاز ضروری جامعه نزدیک شدن به اخلاق نبوی است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به به اینکه امام صادق (ع) می‌فرماید: «إِنَّ اَللَّهَ عَظِیمٌ رَفِیعٌ لاَ یَقْدِرُ اَلْعِبَادُ عَلَی صِفَتِهِ وَ لاَ یَبْلُغُونَ کُنْهَ عَظَمَتِهِ»، خداوند قابل توصیف نیست، کسی نمی‌تواند به باطن و حقیقت خداوند پی ببرد، البته ما خدا را توصیف می‌کنیم و نسبت به خداوند، فهم، معرفت و درک داریم، اما نمی‌توانیم به عمق اوصاف خداوند پی ببریم، نمی‌توانیم به عمق معرفت خداوند نائل شویم.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه در باب پیامبر اسلام که می‌فرماید: «وَإِنَّکَ لَعَلیٰ خُلُقٍ عَظیمٍ»، بالاتر از خلق پیامبر خلقی وجود ندارد، خوش خلق تر و خوش اخلاق تر از پیامبر کسی وجود ندارد، امروز که بحران‌های گوناگون در جامعه بشری به وجود آمده، مشکل ساز شده و به گونه‌ای جوامع اسلامی و دنیای اسلامی هم با اخلاق و سیره پیامبر فاصله گرفته‌اند و دچار مشکلاتی شده‌اند، نزدیک شدن به اخلاق نبوی و علوی برای جامعه اسلامی ما ضرورت دارد.

وی، بیان داشت: اخلاق نیکو از اسباب پیشرفت اسلام بوده است، از این رو مبلغات دین و کسانی که در جمهوری اسلامی دارای مسئولیت هستند باید در اخلاق نبوی خود را به پیامبر اسلام نزدیک کنند.

روش مسئولان در خدمت باید مانند پیامبر باشد

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به اینکه پیامبر اسلام در امور شخصی اهل گذشت، عفو و بخشش بودند، ادامه داد: البته پیامبر در رابطه با حقوق اجتماعی و احکام اسلامی، جز مصرترین افراد بودند، پس از فتح مکه و تسلطی که بر سران قریش پیدا کردند، سران قریش خوف داشتند که پیامبر با آنها چگونه برخورد می‌کنند، با توجه به آزاری که سران قریش نسبت به پیامبر و مسلمانان داشتند، انتظار این می‌رفت که پیامبر اسلام به میزانی که مورد اذیت و آزار واقع شده بود، با آنها رفتار کند، اما به سران قریش اعلام کردند که رفتار من با شما مانند رفتاری است که حضرت یوسف با برادرانش انجام داد و من شما را عفو می‌کنم.

حجت الاسلام شاهرخی، بیان داشت: در نظام اسلامی، کسی که مسئولیتی دارد، کسی که مبلغ اسلام است در عفو و بخشش شخصی باید روشش، سبکش و سیاقش به پیامبر اسلام نزدیک باشد.

وی با تاکید بر اینکه اخلاق نیکو و خوش اخلاقی با اجرای قانون منافاتی ندارد، گفت: سوره قلم جز سوره‌هایی است که پس بعثت پیامبر اسلام نازل شده است، در همان ابتدای بعثت پیامبر به «وَإِنَّکَ لَعَلیٰ خُلُقٍ عَظیمٍ» توصیف می‌شود، معلوم می‌شود که اخلاق، خوش خلقی و حسن خلق پیامبر اسلام، در انتخاب ایشان به عنوان پیامبر دخالت داشته است.

اگر کسی توان مدیریت ندارد، مسئولیت نپذیرد

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه پیامبر در طول زندگی خود، خلق نیکو، صبوری، مهربانی و دلسوزی داشته و اینها در انتخاب ایشان به پیامبری دخالت داشته است، عنوان کرد: مبلغ دین و کسی که می‌خواهد در جمهوری اسلامی مسئولیت داشته باشد باید از حسن خلق، حسن معاشرت و خوش رویی برخوردار باشد.

حجت الاسلام شاهرخی، افزود: یکی از ملاک‌های انتخاب برای پذیرش مسئولیت‌ها باید حسن خلق، حسن معاشرت، صبر و حوصله باشد، کسی که بدزبان، کم طاقت است و صبر و حوصله ندارد، یا خودش مسئولیت نپذیرد یا مقامات مسئول اینچنین کسی را برای این مسئولیت انتخاب نکنند، مسئول باید حسن معاشرت داشته باشد، خوش زبان و خوش رفتار باشد.

وی با تاکید بر اینکه مسئولیت‌ها شرایطی دارند، صبر، حسن اخلاق، دانایی و توانایی لازم دارند، افزود: اگر کسی توان مدیریتی ندارد، مسئولیتی نپذیرد، به ایام انتخابات نزدیک می‌شویم، اگر کسی توان مدیریتی ندارد، مسئولیت نپذیرد، اگر کسی حسن اخلاق، حسن معاشرت و سعه صدر ندارد، مسئولیت نپذیرد.

کد خبر 5197360

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =