ساخت و ساز در اراضی ملی نصیرشهر/ طرح شکایت از شهرداری

رباط کریم- رئیس اداره راه و شهرسازی رباط کریم از طرح شکایت از شهرداری نصیرشهر به دلیل ساخت و ساز در اراضی ملی این شهر خبر داد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: ساخت و سازهای غیرمجاز از مواردی است، که در دهه‌های اخیر گریبانگیر استان تهران شده و نظام مدیریت و برنامه ریزی شهری و روستایی را در این استان تحت تأثیر قرار داده است.

موقعیت استان تهران با توجه به قرارگیری پایتخت کشور در این استان و تراکم بالای جمعیتی از یک سو و عواقب نه چندان خطرناکی که تاکنون انتظار متخلفین را می کشیده است و ارزش افزوده قابل توجهی که از محل تغییر کاربری‌ها و ساخت و سازهای غیرمجاز به جیب دلال‌ها، متخلفین در ادارات و نیز بخش خصوصی و… می‌رود، سبب شده است، که تعداد این تخلف‌ها بسیار زیاد شود و مقابله با آن‌ها عملاً غیرممکن باشد.

خبرگزاری مهر نیز در راستای رسالت‌های رسانه‌ای خود در استان تهران، «تغییر کاربری‌ها و ساخت و ساز غیرمجاز» را به عنوان یکی از نظام مسائل مهم در این استان برگزیده و در حال بررسی و پیگیری تخلفات است و سعی در حل ریشه‌ای و نظام مند این معضل دارد.

ساخت و ساز در اراضی ملی و زمین‌هایی که سند آنها به نام دولت است، در نصیر شهر از توابع شهرستان رباط کریم در جنوب غربی استان تهران اخیراً جلب توجه کرده است و به همین دلیل در این خصوص با «حسن شافعی» رئیس اداره راه و شهرسازی رباط کریم به گفتگو نشستیم، که حاصل آن در ادامه می‌آید:

* چرا شهرداری نصیرشهر را مقصر ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی ملی می‌دانید؟

متأسفانه شهرداری نصیر شهر با علم و شناخت از محدوده اراضی برای ساخت و ساز در این اراضی مجوز صادر می‌کند.

در گذشته به مراتب محدوده اراضی ملی در نصیر شهر را طی مکاتباتی رسمی به این شهرداری اعلام کرده‌ایم.

متأسفانه پلیس ساختمان این شهرداری هیچ جلوگیری و همکاری از به تاراج بردن اراضی ملی این شهر نمی‌کند.

* مواردی از این ساخت و سازهای غیرمجاز بوده است، که به تازگی رخ داده باشد؟

بله، ساخت و سازهای اخیر برخی از دلالان در اراضی ملی نصیر شهر که سند آن به نام دولت است، مشهود است و متأسفانه علی رغم وعده‌های متعدد آقای شهردار برای ممانعت از ساخت و ساز در اراضی ملی اما به نظر می‌رسد مجموعه تحت پوشش ایشان با وی در این زمینه همکاری ندارند.

ما همچنان شاهد ساخت و ساز در زمین‌های دولت هستیم و بعضاً کار ما برای مانع شدن از ساخت و ساز در اراضی ملی نصیرشهر به درگیری کشیده می‌شود.

* جایگاه شهرداری نصیرشهر در این ساخت و سازهای غیرمجاز دقیقاً کجا است؟

متأسفانه دیده می‌شود، شهرداری نصیر شهر حتی با طرح غیر قانونی برخی از پرونده‌ها در کمیسیون ماده ۱۰۰ از ساخت و ساز در اراضی ملی به دنبال کسب درآمد است.

طرح غیر قانونی پرونده‌های ساخت و ساز اراضی ملی در کمیسیون ماده ۱۰۰ در حالی به مراتب در نصیر شهر اتفاق افتاده است، که ما بارها نسبت به این مسئله به شهرداری هشدار داده بودیم، به همین خاطر با مساعدت دادستان محترم قرار شد، رأی به تخریب این ساخت و سازها داده شود.

البته تمام امورات ما بجز مسئله ساخت و ساز در اراضی ملی با دستور شهردار محترم به درستی در این شهر پیش می‌رود، اما اینکه چرا با این همه مکاتبه و هشدار آقای شهردار همچنان به این مسئله بی تفاوت است، سوالی است که خودشان باید به آن پاسخ بدهند.

اما آنچه آشکار است، اوضاع غم انگیز کیفیت ساخت و سازهای نصیر شهر است، متأسفانه فارغ از ملی بودن این اراضی به نظر نمی‌رسد، کیفیت ساخت و سازهای این شهر مطابق طرح‌ها مصوب باشد با وجود اینکه طرح مصوب الزام اجرایی دارد.

* علت این تخلفات را در چه می‌دانید؟

به نظر بنده قدیمی بودن کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، که مرجعی برای رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ ضوابط شهرسازی و ایمنی است، از عوامل عمده بروز این تخلفات است، که هر تخلف و دست اندازی در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و با نظر کمیسیون و تعیین جریمه مالی تخلفات ساخت و ساز مانند احداث بنای بدون پروانه، عدم احداث پارکینگ، تراکم اضافی نادیده گرفته می‌شود.

این ضعف بزرگی است، که نقش اساسی در این تخلفات به ویژه در شهرداری‌ها دارد.

* و اما سخن آخر؟

از مردم می‌خواهیم، با ثبت تخلف از قانون در حوزه ساختمانی یا شهرسازی در اطراف خود از طریق سامانه‌ای که پرتال وزارت راه و شهرسازی برای این منظور راه اندازی شده است و به صورت آنلاین و غیرحضوری این تخلفات را به اطلاع مدیران و کارشناسان برسانند.

و از طریق همین سامانه نتیجه نهایی را پیگیری کنند.

تخلفات در این زمینه شامل افزایش غیرمجاز تراکم، سطح اشغال، تعداد طبقات و…، عدم رعایت اصول ایمنی (گودبرداری غیراصولی یا بدون مجوز)، ساخت و ساز غیر مجاز یا تغییر غیرقانونی کاربری ملک، تخلفات شهرداری یا ناظر پروژه و…، تجاوز به حریم کوچه یا خیابان و مشرف شدن به ملک مجاور است.

کد خبر 5199364

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =