قیمت گذاری دستوری در اقتصاد کشور معضل اساسی بازار سرمایه است

کرمان - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه قیمت گذاری دستوری در اقتصاد کشور معضل اساسی بازار سرمایه است، گفت: بیمه صنعت نیاز به آسیب شناسی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورابراهیمی ظهر چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیر جدید بیمه ایران اظهار کرد: مجلس و کمیسیون اقتصادی آمادگی خود را برای حمایت از بیمه اعلام کرده و امروز هم اعلام می‌کنیم ظرفیت و توان ما در این کمیسیون در اختیار صنعت بیمه است و محوریت این مهم را بیمه ایران و شرکت‌های بیمه تخصصی بر عهده خواهند داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به فضل الهی از گردنه‌ای که آمریکایی‌ها برای ما ترسیم کرده‌اند مانند گذشته عبور خواهیم کرد چنانچه ایران اسلامی امروز با عزت مسیر خود را دنبال می‌کند.

وی گفت: محیط پیرامونی صنعت بیمه به شدت در حال تغییر است بنابراین یک سری سیاست گذاری در خود این صنعت باید رخ دهد.

پورابراهیمی ادامه داد: انتظار ما از بیمه ارشد به عنوان استوانه اصلی است، این راهبردی مهم را بر عهده بگیرد البته همفکری و همراهی بدنه استانی و کارشناسان می‌تواند در این زمینه مفید باشد.

پورابراهیمی تصریح کرد: حوزه تصمیم گیری و سیاست گذاری در صنعت بیمه مدیران ارشد هستند اما نظرات کارشناسی حتماً باید در نظر گرفته شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اجرای نظام پیشنهادت یکی از اقدامات خوب دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها است، اظهار داشت: جمع آوری نظرات و ایده گرفتن از سطوح مختلف نیروی انسانی به پیشبرد امور کمک می‌کند.

پورابراهیمی ادامه داد: البته نگاه علمی و تخصصی و وصل شدن به مراکز علمی و پژوهشی می‌تواند مسیر حرکت را متفاوت کند لذا این رویکرد و نگاه به اینکه تحولات پیرامونی صنعت بیمه باید رصد شود یک ضرورت است.

آغاز برنامه هفتم توسعه با یک سال تأخیر

وی گفت: ما اکنون در پایان برنامه ششم توسعه قرار داریم البته قرار است ما سال اول را از ۱۴۰۱ آغاز کنیم اما پیش بینی می‌شود با شرایط موجود این مهم یک سال به تعویق بیفتد و با یک سال تأخیر آغاز شود.

وی تاکید کرد: فارغ از اینکه برنامه هفتم از چه زمانی آغاز می‌شود باید دید برنامه‌ها صنعت بیمه و شاخص‌های هدف گذاری برای برنامه هفتم و خروجی برنامه ششم کجاست؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: آیا به ضریب نفوذ بیمه‌ای که ما در برنامه ششم برای این صنعت در نظر گرفته‌ایم رسیده است و اگر نرسیده چه دلیلی داشته است؟

وی با بیان اینکه آسیب شناسی مشکلات مبتلا به صنعت بیمه برای ما مهم است تصریح کرد: باید بررسی شود چرا به هدف گذاری ها نرسیده‌ایم.

وی گفت: چرا صنعت بیمه شمال و جنوب استان کرمان تفاوت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه چه باید کرد هدف گذاری ها اتفاق بیفتد اظهار داشت: بخشی از این مسائل مانند تحریم‌ها در حوزه تصمیمات صنعت بیمه نیست اما در حوزه اقدام این صنعت قرار دارد.

وی بیان داشت: یکی از اهداف آمریکایی‌ها در کنار آسیب رساندن به تجارت، نفت، بانک مرکزی و نظام بانکی ما حوزه صنعت بیمه است که مورد اصابت قرار داده‌اند.

پورابراهیمی ادامه داد: اینکه چه اقدامی را در این مسیر انجام دهیم که اثر این موارد را به حداقل برساند و بعضاً بتوانیم رویکردی را اتخاذ کنیم که اقتدار و ایجاد فرصت از درون همان تهدید فراهم شود بر عهده صنعت بیمه است.

وی با اشاره به اینکه انتظار ما از این صنعت این است که امروز در روزهای پایانی برنامه ششم باید گزارشی از صنعت بیمه ارائه کنند، گفت: ما نیز در کمیسیون اقتصادی آماده‌ایم رؤسای بیمه معاونت بیمه‌ها در اقتصاد نیز دعوت کند تا چارچوب مشخصی را برای برنامه راهبردی مد نظر قرار دهید.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بدون برنامه راهبردی و رصد برنامه امکان موفقیت در هیچ رشته‌ای وجود ندارد به خصوص در جایی که بخواهد مدیریت ریسک را انجام دهد.

گره زدن پل اقتصادی کشور به مذاکرات یک خطای راهبردی است

وی با اشاره به بحث تحریم و مذاکرات اظهار کرد: چند سال اخیر که کشور در بخش مذاکرات درگیر شد هر چند مذاکرات حق ما بود اما گره زدن پل اقتصادی کشور به مذاکرات یک خطای راهبردی است لذا ما باید در درون اقدامات لازم را انجام دهیم ضمن اینکه در بیرون نیز مذاکرات را به عنوان حق مردم پیگیری کنیم.

وی افزود: اگر همه چیز را در سبد مذاکرات خارجی بگذاریم همین می‌شود که امروز در کف جامعه می‌بینیم.

پورابراهیمی با اشاره به نرخ رشد اقتصادی و شاخص‌های سرمایه گذاری و سایر نرخ‌های منفی تصریح کرد: دولت تصور می‌کرد تمام مشکلات اقتصادی کشور در پرتو مذاکرات رفع مشکلات ناشی از تحریم حل می‌شود.

وی افزود: تصور برخی با وعده‌های دروغین آمریکایی اروپایی‌ها این بود که مشکلات کشور با مذاکرات حل می‌شود.

وی گفت: در حالی که می‌توانستیم همزمان با پیگیری مذاکرات روی توانمندی‌های داخلی و اصلاح ساختارها کار کنیم.

پورابراهیمی، اثر حجم نقدینگی بر اقتصاد کشور اصلاح ساختار نظام بانکی کشور و ناترازی بودجه ارتباطی به تحریم‌ها ندارد اما چرا برخی ناکارآمدی خود را پشت تحریم‌ها پوشش می‌دهند.

وی تاکید کرد: صنعت بیمه باید سندی ارائه کند که اگر این وضعیت ماندگار شد چگونه می‌خواهد نقاط تهدید را به فرصت تبدیل کند.

وی به اقدامات سپهبد شهید سلیمانی در منطقه اشاره کرد و گفت: زمانی که آمریکایی‌ها با وهابی‌ها دست به دست هم دادند و با اسرائیل ها، انگلیس و سرویس‌های جاسوسی هماهنگ شدند و به منطقه آمدند از سوریه و لبنان و عراق شروع کردند تا به سمت ایران بیایند همه می‌گفتند این اقداماتی که انجام می‌دهند در حوزه توان ما نیست و اسمش را هم دموکراسی در سوریه گذاشتند و این ادبیات آغاز جنگ در سوریه بود.

وی بیان کرد: همین لیبرال‌ها و سلطنت طلب‌هایی که امروز در ایران هستند و ادعای حمایت از ملت ایران را دارند در همین کشور مطرح کردند چرا ایران از دیکتاتوری در سوریه حمایت می‌کند؟

وی به حضور باعث در منطقه و اقدامات وحشیانه آنها اشاره کرد و گفت: سپهبد شهید سلیمانی این تهدید را به فرصت و اقتدار مسلمانان در منطقه تبدیل کرد لذا در عرصه اقتصادی هم همین موضوع جاری است.

وی تاکید کرد: امروز افرادی که می‌خواهند از اقتصاد ایران تحلیل بدهند باید بر اساس فرض ادامه تحریم‌ها تحلیل ارائه کنند.

وی به موضوع انتقال آب از خلیج فارس به کرمان و مشکلات پیش رو اشاره و تصریح کرد: تحریم در کوتاه مدت می‌تواند مانع و دراز مدت می‌تواند فرصت باشد.

وی گفت: توانمندسازی درونی به نوعی خنثی سازی تحریم‌ها است و زمانی که آمریکایی‌ها احساس کنند کشور ما در سایه تحریم‌ها به توانمندسازی می‌رسد خودشان تحریم‌ها را بردارند. دل به اجنبی سپردن همان می‌شود که در برنامه اتفاق افتاد و جفایی است که در حق مردم روا می‌شود.

وی تاکید کرد: جنس ذخایر و حوزه سرمایه گذاری صنعت بیمه ورود به بازار سرمایه است که این امر بسیار ارزشمند و شفافیت اطلاعات اقتصادی و رصد و حالا سازی این صنعت است.

وی اظهار داشت: اتفاقاتی که امروز برای بازار سرمایه افتاده که به صورت غیر مستقیم تهدیدی برای صنعت بیمه کشور است.

قیمت گذاری دستوری ۴۰ درصد از صنایع در بازار سرمایه

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۴۰ درصد از صنایع در بازار سرمایه ما با قیمت گذاری دستوری انجام می‌شود یعنی اینکه یک قیمت را بدون نگاه کارشناسی و تخصصی به یک صنعت تحمیل می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون شرایط خودرو ما مانند بلیط بخت آزمایی اجرایی شده است کجای منطق اقتصاد کشور اجازه می‌دهد این مسیر را استمرار بدهیم.

وی تاکید کرد: اعتقاد دارم یکی از محورهای مهمی که دولت باید تصمیم بگیرد قیمت گذاری دستوری در بازار سرمایه کشور است لذا در بازار سرمایه‌ای که ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت دستوری است چگونه می‌توان احیا کرد.

وی با اشاره به نرخ تسعیر ارز تصریح کرد: صنعت بانکداری ما با این پدیده مواجه است.

وی افزود: خوشبختانه با مذاکراتی که با رئیس کل بانک مرکزی انجام شد وی توافق کرد و تقریباً توافق انجام شده در خصوص تعدیل صورت‌های مالی صنعت بانکداری به دلیل تسعیر ارز یک نرخ بینا بین است و نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی و نرخ سامانه نیما است.

وی به شرایط ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا و تأثیر آن بر صنعت بیمه اشاره کرد و افزود: درخواست من این است امروز در اقتصاد کشور به عنوان متولی و تصمیم ساز آنچه را که بر اساس نگاه علمی تخصصی کشور قابل اداره است.

وی گفت: اعتقاد دارم کشور را فقط با نگاه علمی و تخصصی می‌توان ساخت و نگاه‌های سیاسی و رفتارهای گروهی، حزبی و باندی ما را از منافع ملی دور می‌کند.

وی افزود: بیمه صنعت مهم ما است و حتماً نیاز به آسیب شناسی دارد و مجلس و کمیسیون اقتصادی آمادگی خود را اعلام کرده و امروز هم اعلام می‌کنیم که ظرفیت و توان ما در این کمیسیون در اختیار صنعت بیمه است و محوریت این مهم را بیمه ایران و شرکت‌های بیمه تخصصی بر عهده خواهند داشت.

وی با مثبت ارزیابی کردن چشم انداز اقتصاد بیمه ایران تصریح کرد: به فصل الهی از گردنه‌ای که آمریکایی‌ها ترسیم کرده‌اند مانند گذشته عبور خواهیم کرد چنانچه ایران اسلامی امروز با عزت مسیر خود را دنبال می‌کند.

کد خبر 5200078

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =