مدرسه‌ای که کرونا تعطیلش نکرد/ معلمی که ساعات موظف کاری ندارد

تبریز- مدرسه ایثار در روستای الوانق، تنها مدرسه‌ای است که کرونا حریف آن نشده و معلم مهربان این مدرسه، شب و روز برای دانش آموزان وقت می‌گذارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – آناهیتا رحیمی: بابا نان داد، نقطه سر خط؛ اینجا خبری از اینترنت نیست؛ یعنی از روزی که ویروس کرونا قدم رنجه کرده است دانش آموزان روستای الوانق نیز رنگ و روی برنامه شاد را ندیده‌اند.

اینترنت در روستای الوانق ساز مخالف می‌زند و روزهای بسیاری است که دانش آموزان این روستا به سرمشق کردن الفبای زندگی و حضور در کلاس معلم فداکار خود عادت کرده‌اند. مدرسه‌ای که آجر به آجر آن با عشق و ایثار کنار همدیگر ردیف شده و حتی شیوع ویروس کرونا هم حریف تعطیلی مدرسه ایثار در روستای الوانق نشده است.

روستای الوانق در حدود ۳۲ کیلومتری جنوب غربی آذرشهر قرار گرفته است؛ روستایی که فاقد هر گونه وسایل نقلیه عمومی اعم از تاکسی و حتی اتوبوس است و رفت و آمد به این روستا تنها با خودروی شخصی میسر است اما در این روستا معلمی مهربان و خوش قلب زندگی می‌کند که وقتی سپیده سر می‌زند، خودش درب مدرسه را به روی دانش آموزان باز می‌کند.

این معلم دلسوز با سابقه ۱۶ سال تدریس در روستاهای آذربایجان شرقی، ایثار و دلسوزی از جنس مادرانه دارد تا جایی که با پخت غذای دلخواه دانش آموزان، خرید جوایز و عیدی از هزینه شخصی خود، لبخند را بر روی تک تک دانش آموزان خود می‌نشاند.

فاطمه پاشایی، مدیر آموزگار مدرسه ایثار در روستای الوانق است که با کمک و همراهی همسرش، به تدریس خود ادامه می‌دهد؛ معلمی فداکار که به دلیل دسترسی بهتر به اینترنت، ساعت‌ها در خودروی همسرش، در کمربندی سیلاب- آذرشهر می‌نشیند تا مطالب مهم در گروه‌های درسی را یادداشت و در جلسات مهمی که در فضای مجازی برگزار می‌شود شرکت کند.

همت و خستگی ناپذیر بودن این آموزگار در سخت‌ترین شرایط و تلاش دو چندان او برای نوسازی مدرسه ایثار، دلیل قانع کننده‌ای بود که به سراغ او برویم و سیر تا پیاز نحوه تدریس او در تمام روزهای کرونایی را از زبان خودش بشنویم.

کلاس‌های درسی در مدرسه ایثار پابرجاست

معلم فداکار روستای الوانق گفت: همزمان با بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ماه تاکنون، آموزش حضوری در مدرسه ایثار و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد حتی شماره تلفن منزل را در اختیار دانش آموزان گذاشته‌ام تا در مواقعی که به کمک من نیاز دارند تماس گرفته و در مواقع نیاز برای رفع اشکالات درسی نیز به خانه دانش آموزان رفته و یا آنها به خانه من می‌آیند.

همزمان با بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور ماه تاکنون، آموزش حضوری در مدرسه ایثار و با کنترل بهداشت ادامه دارد حتی شماره تلفن منزل را در اختیار دانش آموزان گذاشته‌ام تا تماس بگیرند

پاشایی ادامه داد: من مدیر آموزگار ۴ پایه اول، دوم، سوم و پیش دبستانی در مدرسه ایثار هستم که کلاس‌های حضوری از ساعت ۸ صبح، شروع و تا ۳ بعد از ظهر ادامه دارد و علاوه بر اینکه خودم و دانش آموزان تمام پروتکل‌های بهداشتی اعم از استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنیم، پنجره کلاس‌ها را نیز باز می‌گذاریم.

۳۶ دانش آموز در مدرسه ایثار روستای الوانق

وی افزود: مدرسه ایثار روستای الوانق در سال جاری، ۳۶ دانش آموز دارد که ۲۳ نفر از این دانش آموزان در کلاس من حضور دارند و در حال حاضر، مشغول تدریس برای ۷ دانش آموز در پایه اول، ۸ دانش آموز در پایه دوم، ۴ دانش آموز در پایه سوم و ۴ دانش آموز در پایه پیش دبستانی هستم.

معلم مدرسه ایثار در روستای الوانق گفت: خودم نیز در یک مدرسه چند پایه تحصیل کرده‌ام که به همراه دوستانم، پشت نیسان راهی مدرسه می‌شدیم و از همان کودکی علاقه بسیاری به معلمی داشتم و همواره با دیدن معلم‌های خودم آرزو می‌کردم خودم نیز روزی معلم شوم تا اینکه بعد از به اتمام رساندن تحصیلاتم، روزی چشمم به یک کاغذ آگهی جذب نیروی آموزش یاری نهضت افتاد و بدون هیچ معطلی در امتحان شرکت کرده و در نهایت قبول شدم.

خودم نیز در یک مدرسه چند پایه تحصیل کرده‌ام که به همراه دوستانم، پشت نیسان راهی مدرسه می‌شدیم و از همان کودکی علاقه بسیاری به معلمی داشتم

پاشایی افزود: متولد سال ۵۸ هستم و دو فرزند پسر دارم که در بیشتر مواقع، مادرم هوای نوه‌های خود را دارد؛ خوب به یاد دارم که اوایل کارم از تدریس قرآن در روستای الوانق آغاز شد و سپس به مدت یک سال در روستای آلمالوداش در پایه پنجم ابتدایی تدریس می‌کردم تا اینکه یک سال دیگر نیز در روستای آلاکوزه (امیر دیزج) در پایه چهارم نیز تدریس کردم.

وی ادامه داد: بعد از ادامه تحصیل در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه بناب، در کلاس‌های مقدماتی در روستای الوانق نیز شرکت می‌کردم تا ارتباطی که با نهضت داشتم قطع نشود تا اینکه یک سال دیگر نیز در دبستان شهید جعفر زاده در آذرشهر به عنوان مدیر آموزگار به کار خود ادامه دادم و در حال حاضر، ۱۱ سال است که مدیر آموزگار چند پایه مدرسه ایثار در روستای الوانق هستم.

رابطه صمیمی با تمام دانش آموزانم دارم

معلم روستای الوانق گفت: با تک تک دانش آموزانم رابطه صمیمی دارم تا جایی که به همکارم سفارش کرده‌ام، هوای دانش آموزی که سالهاست پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند را داشته باشد. خودم به این دانش آموز، مهر و محبت بیشتری دارم و همواره پیگیر مسائل درسی او هستم و حتی از همکارم خواهش کرده‌ام تا در کلاسی که این دانش آموز حضور دارد کمتر از مادر صحبت کند.

پاشایی ادامه داد: در مواقع بروز مشکل برای معلم حق التدریسی که از شهرستان ملکان به مدرسه ایثار می‌آید خودم تدریس کلاس‌ها را بر عهده می‌گیرم چنانچه در روزهایی که این همکار غیر بومی به ویروس کرونا مبتلا شده بود، خودم مشکلات درسی دانش آموزان را رفع و برای آنها درس نامه می‌دادم.

درب مدرسه را هر روز صبح خودم باز می‌کنم

وی افزود: مدرسه ایثار خدمتکار ندارد البته راه زیادی از خانه تا مدرسه نیست و خودم صبح زود درب مدرسه را باز می‌کنم تا دانش آموزان سر کلاس حاضر شوند. حتی نظافت مدرسه را خودم انجام می‌دهم و در روزهای چهارشنبه پکیج مدرسه را خاموش می‌کنم تا مخارج اضافی برای مدرسه تراشیده نشود اما همسرم در روزهای جمعه برای روشن کردن پکیج به مدرسه می‌رود تا کلاس‌ها در فصل زمستان سرد نباشد.

در مواقع بروز مشکل برای معلم حق التدریسی که از شهرستان ملکان به مدرسه ایثار می‌آید خودم تدریس کلاس‌ها را بر عهده می‌گیرم

پاشایی بیان کرد: مدرسه ایثار در اوایل در وضعیت مساعدی نبود و نیاز به بازسازی داشت تا اینکه از طریق نامه‌هایی که زود به زود برای اداره ارسال می‌کردم، مدرسه را تخریب و از نو احداث کردند.

در روزهایی که مدارس تخریب شده بود برای اینکه کلاس درس تعطیل نشود باید کانکسی تهیه می‌شد اما به این دلیل که هزینه خرید کانکس، گزاف بود کلاس درس را در مسجدی در روستای الوانق برگزار می‌کردیم تا اینکه در سال ۹۶، احداث مدرسه به اتمام رسید و افتتاح شد.

از نمرات بالای دانش آموزانم خوشحال می‌شوم

معلم روستای الوانق گفت: من در کلاس، ۴ دانش آموز دیرآموز دارم و زمانی که با پیگیری و تلاش خودشان، می‌توانند املاء بنویسند خیلی خوشحال می‌شوم و از اینکه تمام دانش آموزان در کلاس درس مشارکت داشته و نمرات بالایی را کسب کنند خیلی برایم شیرین و خاطره‌انگیز است.

وی گفت: با اهالی روستا ارتباط صمیمی دارم و کمک‌هایی از جمله پرداخت حق بیمه، خرید لباس فرم مدارس و هزینه خرید کتاب دانش آموزان را از هزینه شخصی خودم تأمین می‌کنم.

روز افتتاح مدرسه برایم شیرین است

این معلم فداکار تنها خاطره شیرین خود را چنین توصیف کرد: در روز افتتاح مدرسه از دانش آموزانم درخواست کردم تا نوشته‌ای برای خیر مدرسه ساز بنویسند و یکی از آنها، بهترین نوشته را در بین همه افرادی که در مدرسه بودند خواند؛ این روز از اینکه دانش آموزان می‌توانند با خیالی راحت در یک مدرسه خوب و نوساز به تحصیل خود ادامه دهند خیلی خوشحال بودم.

پاشایی با اشاره به خاطرات خوبش در این مدرس: گفت با اینکه خانواده‌های دانش آموزان از راه کشاورزی و بافت تابلو فرش امرار معاش می‌کنند اما با این وجود مبلغ ۱۰ میلیون تومان برای کمک به زلزله کرمانشاه، جمع آوری و تحویل دادیم؛ هم‌چنین در سیل جنوب کشور نیز، ۸۰۰ هزار تومان وجه نقد و به ارزش یک میلیون تومان مواد غذایی و پوشاک نیز جمع آوری شده بود.

کد خبر 5202110

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =