روز جهانی قدس مسئلە فلسطین و قدس را زندە نگە داشتە است

فعال سیاسی کُرد عراقی با بیان اینکه روز جهانی قدس مسئله فلسطین را زنده نگه داشته است، گفت: صرف نظر از تفاوت ملیت‌ها، قدس و حقوق مردم ستم دیدە فلسطین باید برای همه مهم باشد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحول عمده‌ای در ساختار و هدف‌گذاری گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه به وجود آمد. بسیاری از گروه‌هایی که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در فلسطین و دیگر نقاط منطقه فعالیت می‌کردند، بر «قومیت‌گرایی عربی» تکیه داشتند و آن را پشتوانه‌ای برای فعالیت‌های مبارزاتی خود قلمداد می‌کردند.

در واقع، این احساس در میان گروه‌های مقاومت وجود داشت که آن‌ها با تکیه بر عنصر مشترک «قومیت‌گرایی عربی» می‌توانند میان ملت‌ها و ارتش‌های عربی نوعی انسجام، هماهنگی و همگرایی ایجاد کنند. از همین روی، این موضوع خود به تنهایی به چالش بزرگی در مسیر مقاومت تبدیل شده بود، زیرا چنین نگرشی موجب شد تا موضوع و مسأله «نزاع صهیونیسم اسلام» به مسأله «نزاع عربی اسرائیلی» تقلیل داده شود.

با این حال، پس از رقم خوردن پیروزی انقلاب اسلامی وضعیت مقاومت در منطقه به طور کامل دستخوش تغییر و تحولات بسیار مهمی شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی «گفتمان مقاومت اسلامی» شکل گرفت. پس از آن، امام خمینی (ره) با نامگذاری آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان به عنوان «روز قدس»، یک مناسبت ملی اسلامی در مسأله فلسطین متبلور شد. امام (ره) با این اقدام خود، این پیام را به ملت‌های منطقه و جهان مخابره کردند که قدس، متعلق به تمام جهان اسلام است و نه جهان عرب.

«عثمان گلپی» کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با اهمیت روز قدس اظهار داشت: در واقع نامگذاری روزی با عنوان روز جهانی قدس در ماه مبارک رمضان که معنویت و توجە بە دین از همیشه بیشتر است، تأثیر اجتناب ناپذیری بر زنده نگەداشتن مسئلە مهم جهان اسلام یعنی فلسطین دارد.

سازش اعراب با صهیونیست‌ها

وی در رابطه با سازش برخی کشورهای عربی با اسرائیل و چشم پوشی از ستمی کە رژیم صهیونیستی بر خواهران و برادران مسلمان در فلسطین روا می‌دارد، عنوان کرد که بسیاری از کشورهای مسلمان صرفاً به دلیل دارا بودن اکثریت جمعیت مسلمان در این دسته بندی قرار می‌گیرند اما هیچ توجهی به مسائل جهان اسلام از جمله فلسطین ندارند.

گلپی افزود: بعضی از این کشورهای به اصطلاح مسلمان توجهی بە ستمگری دشمنان اسلام در حق مسلمانان دیگر ندارند. برای آنها تنها قدرتهای متزلزل خودشان مهم است. این کشورها از نظر سیاسی تحت تأثیر منفی راهبردهای سیاسی کشورهای دیگر بە ویژە ابرقدرتهای غربی بوده و نتوانسته‌اند خواست امت اسلامی را منعکس کنند.

فلسطین مسئلە دینی است نە نژادی

وی با اشاره به برخی از کشورهای عربی که روند سازش با رژیم صهیونیستی را پیش گرفته‌اند، گفت: مسئله قدس و اسرائیل به مسئله‌ای سیاسی تبدیل شده و عده‌ای نیز از آن به عنوان ابزاری برای استفاده تجاری خود بهره می‌گیرند و این درحالیست که این نوع برخورد، بە قدس و مسئله فلسطین آسیب رسانده چرا که قدس و فلسطین یک مسئلە دینی است نه سیاسی به همین دلیل تقلیل آن در هر قالب دیگری ظلم آشکار تلقی می‌شود.

گلپی تاکید کرد: در مسئله قدس باید اختلافات زبانی و نژادی کنار گذاشته شود تا بتوانیم به شیوه درست با این مسئله روبرو شویم. آمریکا و اسرائیل بە دنبال تسری دادن این دروغ بزرگ هستند کە مسئلە فلسطین یک مسئلە عربی است، در حالی کە قدس قبلە اول مسلمانان است و اسلام هم ربطی بە زبان، نژاد، ملیت و قومیت ندارد. در مسئلە فلسطین و آزادی قدس وقتی تفاوت‌های ملیتی نادیده گرفته شود، آنگاه قدس برای کُرد، عرب، فارس و انگلیسی از یک جایگاه برخوردار است.

به گفته این تحلیلگر، نگاه ملیتی عرب و غیر عرب بە مسئلە قدس و فلسطین اشتباهی بزرگ است که اگر رخ دهد تاوان آن را قدس خواهد داد و منافع آن برای کسانی است که منبع ناآرامی و ستم در قدس هستند.

کد خبر 5205837

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =