لزوم رعایت «بهداشت دست» هنگام تزریق واکسن کرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت، بر لزوم رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واکسن در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می‌شود، تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رئیسی، در نامه‌ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، نوشت: با توجه به گسترش پاندمی کووید ۱۹ در جهان، بهداشت دست به عنوان یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده در کنترل و پیشگیری از گسترش بیماری، بیش از پیش حائز اهمیت بوده و لازم است به منظور حفظ سلامت کارکنان حوزه سلامت از جمله پزشکان، پرستاران، اعضا کادر بهداشت و درمان در تمامی سطوح و همچنین نجات جان بیماران رعایت بهداشت دست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

داده‌های اطلاعاتی موجود نشان می‌دهد هم اکنون فاصله زیادی تا شرایط مطلوب از نظر دسترسی به تسهیلات ابتدایی آب، فاضلاب و بهداشت به ویژه در مراکز بهداشتی درمانی در جهان وجود دارد. بر اساس آخرین گزارش‌های منتشره یک سوم مراکز بهداشتی درمانی در جهان فاقد جایگاه مشخص برای بهداشت و شستشوی دست می‌باشند. همچنین حدود یک سوم از جمعیت ساکن در حوزه مدیترانه شرقی به تسهیلات شستشوی دست با آب و صابون در خانوار دسترسی ندارند.

سازمان جهانی بهداشت به منظور ارتقا بهداشت دست و تعیین جایگاه ویژه آن در پیشگیری و کنترل عفونت‌ها هرساله روز ۵ می مصادف با ۱۵ اردیبهشت را به عنوان روز جهانی بهداشت دست برگزار می‌کند که موضوع امسال این روز «دستیابی به اقدامات بهداشتی مطلوب هنگام مراقبت» و شعار آن «ثانیه ها نجات بخش زندگی-دستتان را بشویید» است.

با توجه به موارد پیش گفت و به منظور همگام شدن با این پویش جهانی خواهشمند است دستور فرمائید موارد ذیل مورد توجه قرار گرفته و به نحو مقتضی در این خصوص اطلاع رسانی به عمل آید.

امکانات و تسهیلات کافی و در دسترس برای تمامی مدیران، پرسنل بهداشتی و درمانی به ویژه در مراکز ارائه کننده خدمات بهداشتی درمانی فراهم گردد.

سلامت و بهداشت کارکنان در همه حوزه‌ها با تاکید بر شعار «بهداشت دست در نقطه مراقبت-اکنون بیش از همیشه» مورد توجه و اقدام قرار گیرد.

برنامه ریزی ها و سیاست گذاری به منظور اطمینان از در دسترس بودن تسهیلات بهداشت دست برای همگان به نحو مطلوب صورت پذیرد.

در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی از همه بیماران و خانواده‌ها برای کمک و پیوستن به این پویش درخواست شود.

در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می‌شود بر لزوم بهداشت دست برای هنگام تزریق واکسن تاکید شود.

در حوزه بهداشت عمومی بر فرهنگ سازی و تبیین «شستشوی دست» به عنوان یک رفتار و هنجار اجتماعی تاکید گردد.

اهمیت، روش و اجرای صحیح بهداشت دست برای کارکنان بهداشتی و درمانی، مراقبین، بیماران و خانواده‌های آنها و همچنین عموم جامعه از طریق رسانه‌های عمومی، فضای مجازی، نصب پوستر در تمامی بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز تهیه و توزیع و نگهداری مواد غذایی و سایر اماکن عمومی مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 5207693

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =