سواحل گلستان اسیر واگذاری‌های بی نظارت/ رونق دریایی ابتر ماند

گرگان- واگذاری بخش هایی از سواحل گلستان به بخش خصوصی در سالیان گذشته نشان داده که به سبب نبود نظارت کافی، این راهبرد ثمربخش نیست و برای رونق گردشگری دریایی باید رویکرد جدیدی ترسیم شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- اعظم محبی: کمتر از دو قرن از دوره شکوفایی و پویایی مناطق ساحلی و بندرگاهی در استان گلستان می‌گذرد، در روزگار نه چندان دور بندرگاه‌های گمیشان و بندرگز شاهد دوران رونق اقتصادی بودند.

اما طی دهه‌های اخیر به سبب برخی تغییرات اقلیمی و سیاست‌های حاکم بر کشور، شاهد آن هستیم که در طول حدود ۱۰۰ کیلومتر از نوار ساحلی استان خبری از فعالیت‌های دریانوردی و یا رونق گردشگری نیست.

سواحل گلستان، فرصتی بی نظیر توسعه‌ای بوده که در صورت داشتن راهبرد صحیح و منطقی می‌توان ضمن بازگشت به دوران طلایی، زمینه توسعه اشتغال و رونق اقتصادی ساحلی را ایجاد کرد.

اسکان حدود ۳۵۰ هزار نفر در مجاورت سواحل گلستان و وجود زیرساخت‌هایی همچون راه‌آهن و بزرگراه، پتانسیل سرمایه گذاری را دو چندان می‌کند. در همین راستا در دهه ۸۰ بخش‌هایی از سواحل شهر بندرگز و بندرترکمن با هدف توسعه گردشگری دریایی و فراهم ساختن مقدمات لازم و ایجاد مراودات دریایی و اقتصاد دریاپایه، به بخش خصوصی واگذار شد.

بر این اساس، در این طرح، حدود ۵۰ هکتار از مناطق ساحلی شهر بندرگز پیرامون سازه‌های دریایی قدیمی، انتخاب و برای سرمایه گذاری و احیای مجدد ظرفیت‌ها به یک شرکت خصوصی واگذار شد.

طبق گفته مسئولان، در قدم اول مناطق مشخص به سازمان همیاری شهرداری‌ها استان واگذار و سپس در قالب قرارداد دیگر در اختیار شرکت مد نظر قرار گرفت.

با وجود برخی فعالیت‌های اجرایی و صرف هزینه‌های مالی در مناطق واگذار شده از سوی شرکت مجری اما متأسفانه پس از چند سال این پروژه همچنان راکد مانده و تا نهایی شدن فاصله زیادی دارد.

سواحل گلستان اسیر واگذاری‌های بی نظارت/ رونق دریایی ابتر ماند

همچنین در نمونه دیگر بخش‌هایی از اراضی مجاور اسکله بندرترکمن برای ایجاد و توسعه فعالیت‌های اقتصادی دریایی به بخش خصوصی واگذار شد اما با گذشت حدود ۲۰ سال از این واگذاری، در نهایت با پسروی آب دریا اجرای این پروژه غیرممکن و مقرر شد این اراضی به دولت بازگردانده شود.

اسکله گردشگری نداریم

موارد مطرح شده مبین آن است که گلستان علیرغم دارا بودن ظرفیت‌های ارزشمند دریایی تاکنون نتوانسته نقشه راه مشخص برای بازگشت به دوران طلایی سواحل استان را پیدا کند.

بندر بندرگز به مدت ۵۰ سال به شرکت عمانی واگذار شد که علیرغم گذشت چند سال اتفاق خاصی در آنجا نیفتاده است یک شهروندان بندرگزی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: بندرگز با وجود داشتن مناطق ساحلی زیبا از یک اسکله گردشگری بی بهره است.

امیر ریاحی، دسترسی راحت به ساحل و داشتن مناطق کم عمق را فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری عنوان کرد و افزود: با وجود آنکه امکان اشتغال چندین نفر از جوانان در بندرگز با این پروژه‌ها ممکن بوده اما تاکنون اتفاق خاصی نیفتاده است.

نتوانسته‌ایم از ظرفیت سواحل بهره ببریم

حرف‌های ضد و نقیض زیادی در خصوص واگذاری بندرگز شنیده می‌شود، درحالی که مدیرکل راه و شهرسازی استان بیان می‌کند، اراضی تحت مالکیت این اداره است، اما نماینده مردم غرب گلستان در مجلس در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه پیرو نامه رئیس سازمان بنادر، محدوده ۵۰ هکتاری در بندرگز را به مدت ۵۰ سال به شرکت عمانی واگذار کرده‌اند و این شرکت هم به تعهدات خود عمل نکرده و نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های ساحلی استفاده کنیم.

«عبدالجلال ایری» توضیح داد: سازمان همیاری شهرداری‌ها این محدوده را حدود ۱۲ سال قبل به شرکت عمانی واگذار کرده است.

سواحل گلستان اسیر واگذاری‌های بی نظارت/ رونق دریایی ابتر ماند

وی بیان کرد: این شرکت طرح تهیه کرده و اقداماتی از قبیل ساخت سردر و غیره را انجام داده است.

«ایری» گفت: در سفر رئیس کمسیون عمران مجلس و رئیس سازمان بنادر به بندرگز که با حضور استاندار انجام شد، این موضوع مطرح و استاندار بیان کرد که طی فرایندی می‌توان آن محدوده را به شهرداری و شورای شهر واگذار کرد تا اقدامات گردشگری انجام دهند.

وی اضافه کرد: طرح همچنان بعد از چند سال راکد است و شرکت نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

«ایری» عنوان کرد: در خصوص بنادر گلستان جلساتی با مسئولان کشوری داشتیم و مقرر شد که برای هر بندر طرح خاصی تهیه شود.

از مدیریت شهری نظرخواهی نشد

رئیس شورای اسلامی شهر بندرگز هم در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: در زمان واگذاری بندر، از مدیریت شهری، شورا و فرمانداری نظرخواهی نشد.

فاضل جهانشاهی بیان کرد: در ابتدا یک سرمایه گذار مشهدی محدوده مورد نظر را از سازمان شهرداری‌ها تحویل گرفت و اقدامات اولیه از قبیل نصب سازه‌های موقت، سردر و غیره را انجام داد.

وی اضافه کرد: شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی سهم خواهی ها سبب شد که به سرمایه گذار فشار آمده و پروژه را نیمه کاره رها کند.

جهانشاهی افزود: بعد از آن، یک سرمایه گذار عمانی بندر را تحویل گرفت و با افتتاحیه بزرگ، عملیات اجرایی را در سال ۸۸ آغاز و هزینه قابل توجهی کرد ولی کار را ادامه نداد که باز هم مطرح شده، برخی از خواسته‌ها یا تحریم‌ها و عدم موافقت با برخی از پروژه‌ها و محدودیت‌های زیست محیطی سبب دلسردی سرمایه گذار شده است.

سواحل گلستان اسیر واگذاری‌های بی نظارت/ رونق دریایی ابتر ماند

وی گفت: تمامی نشست‌ها، جلسات، تعاملات و توافقات در سطح بالاتر از استان بسته شده و حتی فرماندار وقت هم در این امر شرکت داده نشد و هیچ وقت هیچ مفادی از قراردادهایی که بسته شده بود معلوم و مشخص نشد.

جهانشاهی بیان کرد: از سال ۹۲ که بنده وارد شورا شدم، هر زمان که صحبتی از این پروژه بود، جلسات بدون حضور مدیریت شهری برگزار شد.

وی گفت: در سفر مسئولان به استان مقرر شد تا به شرکت عمانی مهلت داده شده و در صورتی که نتوانست تعهدات خود را انجام دهد قرارداد از بین برود و مسیر دیگری طی شود.

وی توضیح داد: قسمت اعظم مشکلاتی که در بندرگز وجود دارد به آب خلیج گرگان ارتباط دارد و اگر بخش‌هایی تعطیل شده تنها به این علت نیست که شرکت عمرانی کار را تمام نکرده، بلکه به عقب‌نشینی آب هم بر می‌گردد.

جهانشاهی از در نظر گرفتن اعتبار برای لایروبی کانال‌های منتهی به خلیج گرگان خبر داد و اضافه کرد: می‌توان محدوده مورد بحث را با نظارت شهرداری یا سازمان بنادر برای ایجاد غرفه، پلاژ و غیره به مردم بومی واگذار کرد.

وی افزود: این امر می‌تواند در قالب اجاره انجام شده و مانند ۱۵ سال گذشته فضاها به مردم برگردانده می‌شود تا سبب ایجاد اشتغال شود.

جهانشاهی با بیان اینکه هم اکنون مالکیت اراضی مشخص نیست، گفت: شرکت عمانی طرح‌های بزرگی داشت که پروسه بسیار طولانی برای اجرای آن نیاز است و بعید به نظر می‌رسد که شرکت برگردد لذا بهتر است مسیر استانی را طی کنیم.

سازمان همیاری‌ها باید پاسخگو باشد

مدیر بنادر و دریانوردی گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: بندرترکمن بر اساس قوانین داخلی سازمان بنادر که تمام عملیات تخلیه و بارگیری اسکله‌ها را برون سپاری می‌کند، طی قراردادی در سال ۷۸ به یک شرکت خصوصی واگذار شد که در قالب مستأجر و موجر بوده است.

سواحل گلستان اسیر واگذاری‌های بی نظارت/ رونق دریایی ابتر ماند

اله یار اسعدی افزود: به عبارتی، سازمان، بندرِ ترکمن را اجاره داده بود که این امر با پسروی آب دریا مصادف شد و دریا از حالت کشتیرانی و پهلوگرفتن کشتی‌های تجاری فاصله گرفت و قرارداد ابتر ماند.

وی اضافه کرد: امسال قرارداد به پایان می‌رسد و سازمان بنادر آن را تحویل خواهد گرفت.

اسعدی گفت: بعد از تحویل بندر بنا داریم کانال‌های منتهی را لایروبی کرده و برنامه‌های گردشگری دریایی را اجرا کنیم.

وی بیان کرد: بندرترکمن شرایط تجاری شدن را ندارد لذا واردات چوب و غیره از بندر خواجه نفس برنامه‌ریزی می‌شود.

اسعدی توضیح داد: بندرگز هم به سازمان همیاری شهرداری‌ها واگذار شده بود که در آن مقطع خود استانداری به عنوان دستگاه حاکمیتی استان درخواست داشت این بندر را به ما واگذار کند تا ما آن را به شرکت عمانی جهت اقدامات گردشگری بسپاریم.

وی ادامه داد: وزیر راه و ترابری وقت و وزیر کشور و استاندار جلسه‌ای برگزار و توافق کردند که بندر، به سازمان همیاری شهرداری‌ها واگذار شود.

اسعدی گفت: لذا ابتدا اراضی آنجا به نام سازمان ملی مسکن زده شد و طی تشریفات قانونی بندر و اراضی پشتیبان که حدود ۵۰ هکتار بود به مدت ۵۰ سال به شرکت عمانی واگذار شد.

مدیر بنادر و دریانوردی گلستان عنوان کرد: سازمان همیاری‌ها باید بر این موضوع نظارت کرده و هم اکنون باید پاسخگو باشد.

علیرغم واگذاری چندین ساله بنادر گلستان، اقدام درخوری در این قسمت اتفاق نیفتاده و مسئولان امر باید در خصوص واگذاری‌ها تجدید نظر کنند.

کد خبر 5210207

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • ابراهیم IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
   0 0
   به نام حق تعالی. اگر از درآمد هر گردشگر که به استان گلستان میآید ده هزار تومان به ایجاد و نوسازی اماکن گردشگری و خدمات رفاهی استان اختصاص یافته و با نظارت مردم درست هزینه شود ظرف مدت کوتاهی مشکلات حل میشود.عدم نظارت مسولان و بی تفاوتی مردم ویرانی ایجاد میکند.