رسولی: لایحه‌ای مغایر باقوانین موجود تصویب کرده ایم

طرح «ساماندهی وضعیت خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران» در جلسه شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت و برخی از اعضا با بخش های مختلف این لایحه مخالف بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، طرح «ساماندهی وضعیت خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران» در جلسه امروز شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدا زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر در این خصوص گفت: این طرح یکی از معضلات شهر تهران است که تعدادی از شهروندان به دلیل نوع زندگی و تعلقات خود، در خانه‌های خود از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند و نیاز به مراکز و کلینیک‌های سلامت برای این حیوانات دارند. شاهدیم که در سطح شهر مکان‌هایی مسکونی و مغایر با سکونت برای ارائه خدمات به سلامت حیوانات وجود دارد. از سوی دیگر این موضوع اجتناب ناپذیر است و باید به این نیاز توجه شود.

وی افزود: طبق قانون مصوب سال ۶۶، تمام حرفه‌های پزشکی می‌توانند در مکان‌های مسکونی مورد اجرا قرار گیرند. یکی از تعارضات مربوط به فعالیت دامپزشکان است که آیا جزو حرفه پزشکی محسوب می‌شوند یا خیر. نهایتاً با توجه به درخواست‌ها، اعضای شورا طرحی را برای رسیدگی به این امر تهیه کردند و توسط دو کمیسیون معماری و سلامت مورد بررسی قرار گرفت.

نوری تصریح کرد: براساس این طرح، نظر به اهمیت بهداشت و سلامت جامعه و ضرورت ساماندهی مراکز سلامت حیوانات خانگی، استقرار مراکز دارای مجوز فقط در ساختمان‌ها مستقل بدون سکنه و نه واحدهای مستقل که به صورت کامل در اختیار این مراکز بوده، بلامانع است. به علاوه شهرداری موظف است ظرف ۶ ماه از ابلاغ این مصوبه با همکاری سازمان دامپزشکی به منظور ساماندهی این مراکز، نسبت به تدوین ضوابط فعالیت مراکز دامپزشکی اقدام کند. واحدها نیز ملزوم به رعایت قوانین مدیریت پسماند و همکاری با شهرداری هستند.

این طرح با ۱۷ رأی موافق به تصویب رسید.

در ادامه ناهید خداکرمی با ذکر پیشنهادی گفت: در سطر پنجم ماده واحده ذکر شده که مراکز دامپزشکی صرفاً برای ارائه خدمات درمانی، فعالیت‌های مدنظر را داشته باشند. پیشنهاد بنده این است که این مراکز برای ارائه خدمات درمانی، پانسیو و مراقبت نیز در نظر گرفته شود.

سپس حسن رسولی خزانه دار شورای شهر در مخالفت با این پیشنهاد گفت: آنچه ما تصویب کردیم مغایر قانون کشور است. دلیل مخالفتم با این پیشنهاد نیز این است که این مراکز با ارائه چندین خدمات به حیوانات به مراکز تولید و تکثیر حیوانات تبدیل می‌شود و موجب آزار و اذیت شهروندان می‌شود. طبق قانون باید مشاغل موجب آزار و اذیت از شهر خارج شود لذا برای حفظ سلامت عمومی بنده با این پیشنهاد مخالفم.

محمد جواد حق شناس نیز گفت: امروزه شاهدیم در برخی خانه‌ها حیوانات خانگی نگهداری می‌شوند و نمی‌توانیم نسبت به سلامت آنها بی توجه باشیم. این پیشنهاد دقیق است و بنده با آن موافق هستم.

زهرا نژاد بهرام نیز در مخالفت با پیشنهاد خداکرمی گفت: تغییر سبک زندگی به معنی تغییر سبک شهرسازی نیست و پهنه مسکونی مربوط به سکونت افراد است و نباید به مراکز دامپروری و مراقبت حیوانات تبدیل شود.

در نهایت پیشنهاد اضافه شدن قسمت مراقبتی به مراکز دامپزشکی حیوانات با ۱۴ رأی موافق به تصویب رسید.

در ادامه حجت نظری در تذکری گفت: فضولات و ترشحات حیوانات در برخی پارک‌ها و بوستان‌ها و جود دارد و برای سلامت کودکان و شهروندان خطر محسوب می‌شود. لذا تذکر می‌دهم حضور حیوانات در برخی بوستان‌ها به طورکلی ممنوع شود تا سلامت کودکان حفظ شود.

سپس خداکرمی در پیشنهاد دیگری گفت: به عقیده بنده دارندگان مجوز دامپزشکی مجازند ۱۲ مورد عقیم سازی حیونات را انجام دهند تا هزینه این امر از گردن شهرداری ساقط شود.

به دلیل مخالفت اعضا، این پیشنهاد پس گرفته شد و لایحه مذکور نیز به تصویب رسید.

کد خبر 5213071

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =