شفافیت رمزموفقیت شوراها/داوطلبان شوراهای منحل شده دعوتندبه شفافیت

شیراز- روند شناخت کاندیدای اصلح در انتخابات تنها از مسیر به چالش کشیدن دیدگاه‌های داوطلبان حضور در انتخابات عبور می‌کند، داوطلبانی که برنامه ها و کردارهایشان باید برای مردم شفاف باشد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: بهار سیاسی در نظام جمهوری اسلامی ایران هر چهار سال یک بار روی خواهد داد و در این بهار شاهد حضور کاندیداهای مختلفی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هستیم. این در حالی است که تمامی انتخابات‌هایی که در نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود ازجمله معیارهای مردم سالاری دینی ومردم محوری است.

پرسشی که برای آحاد مختلف مردم در زمان انتخابات ایجاد می‌شود این است که در میان تمامی افرادی که خود را برای حضور در انتخابات به عنوان داوطلب معرفی کردند کاندیدای اصلح چه کسی است؟ و یک کاندیدا باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا بتوان وی را به عنوان اصلح‌ترین شخص انتخاب کرد.

معیارهای مختلفی برای شناسایی افراد اصلح از سایر کاندیداها وجود دارد اما در تمامی این شاخص‌ها موضوعی که بسیار حائز اهمیت است مسئله و موضوع شفافیت بوده و در این راستا کاندیداهای حضور در انتخابات باید نسبت به بیان شفاف دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل مختلف اقدام کنند تا شاهد روشنگری در انتخابات باشیم.

داوطلبان شوراهای منحل شده شفاف شوند

این در حالی است که در استان فارس شوراهای پنجم در چند شهر دچار چالش و انحلال شد. در شهر صدرا برخی از اعضای شورای شهر و شهردار دستگیر شدند و پس از مدتی شورا منحل شد. در مرودشت نیز شورا منحل شد و در گراش نیز وضعیت به همین ترتیب گذشت.

بر این اساس افرادی که برای حضور در شوراهای این شهر دوباره ثبت نام کرده‌اند باید بیشتر به شفافیت توجه نشان دهند. عامل مهم شفافیت در کنار شایسته سالاری باعث می‌شود که تجربه تلخی که از ناحیه این شوراهای این شهرها برای مردم ایجاد شده دیگر تکرار نشود.

از این رو این از این داوطلبان دعوت می‌شود که نسبت به شفافیت خودشان برای مردم اقدام جدی تری کنند. داوطلبان شوراهای شهرهای منحل شده استان فارس باید قدم‌های موثرتری نظیر شفافیت برای جلب نظر و اعتماد دوباره مردم بردارند.

این در حالی است خبرگزاری مهر با همکاری جنبش «ازما» چالشی برای شفافیت راه انداخته که داوطلبان می‌توانند برای معرفی بهتر خودشان به مردم و ایجاد شفافیت بیشتر در پویش مذکور ثبت نام کنند.

این پویش مسیر بهتری برای معرفی شفاف داوطلبان ایجاد می‌کند تا دوباره تلخی‌های شوراها در این شهرها تکرار نشود.

شور انتخابات پس از شفافیت پر رنگ تر است

کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: شور انتخاباتی زمانی به وجود می‌آید که افراد با آگاهی نسبت به حضور در انتخابات اقدام کنند افرادی که به عنوان مردم در راستای انتخاب شخص یا اشخاص در انتخابات حضور می‌یابد باید دیدگاه کاملاً روشنی در خصوص افراد متقاضی حضور در انتخابات داشته باشند.

محمد مهدی مرادی در ادامه تاکید کرد: شایستگی متقاضیان حضور در انتخابات زمان مشخص خواهد شد که این افراد نسبت به عملکرد خود و ارائه کارنامه فعالیت‌های خود با شفافیت عمل کرده و مردم نیز با بینش سیاسی خود نسبت به انتخاب فرد اصلح اقدام کنند.

این فعال سیاسی متذکر شد: یکی از ویژگی‌ها و معیارهایی که در نظام جمهوری اسلامی ایران موجب شده تا این نظام سیاسی از سایر مکاتب سیاسی در ادبیات جهان متفاوت باشد مردم محوری و حضور مردم در صحنه‌های سیاسی مختلف در راستای انتخاب افراد اصلح به عنوان نماینده برای حضور در شوراهای اسلامی شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری است.

مرادی ادامه داد: نباید انتظار داشت اشخاصی که پیش‌تر مورد انتخاب مردم قرار گرفته‌اند و در شورای پنجم نسبت به حضور در این شورا اقدام کردند و پس از مدتی بر اساس مشکلاتی که ایجاد شده است استعفا داده‌اند دوباره مورد وثوق مردم قرار بگیرند زیرا آزموده را آزمودن خطاست.

شفافیت رمزموفقیت شوراها/داوطلبان شوراهای منحل شده دعوتندبه شفافیت

او متذکر شد: مردم می‌توانند از داوطلبین حضور در انتخابات این مطالبه را پیگیری کنند که نسبت به بیان شفاف دیدگاه‌های خود در راستای مسائل مختلف اجتماعی اقدام کنند تا شاهد برگزاری انتخاباتی شفاف و شناسایی افراد شایسته باشیم.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه بهار سیاسی در کشور باید دارای شرایط لازم نیز باشد، عنوان کرد: بهار سیاسی در کشور با حضور طیف‌های مختلف سیاسی در انتخابات و بیان شفاف دیدگاه‌ها در خصوص مسائل مختلف است زیرا با توجه به اینکه دسترسی مردم به رسانه‌های همگانی تسهیل شده است دیگر نباید انتظار داشت که مردم دسترسی آزاد به اطلاعات نداشته باشند.

نخبگان جامعه سیاسی، شفاف و کارآمد اند

رئیس شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی فارس گفت: نخبگان سیاسی که در انتخابات حضور می‌یابند باید دارای دو ویژگی شفافیت و کارآمدی باشند تا بتوان این افراد را انتخاب کرد.

حجت‌الاسلام سید محی الدین طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: افرادی که پیش‌تر به عنوان نمایندگی مردم در شورای اسلامی شهر انتخاب شده‌اند ولی نسبت به استعفا اقدام کرده‌اند انتخابی اشتباه برای مردم اند زیرا این افراد اگر دارای شایستگی لازم بودند در زمان تصدی نمایندگی مردم در شورای اسلامی شهر می‌توانستند اقدامات شایسته‌ای انجام دهند نه اینکه استعفا دهند.

وی اضافه کرد: افرادی که داوطلب حضور در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند باید دارای ویژگی‌های متعددی باشند که از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به مسئولیت پذیری و تعهد به عهد باشند.

رئیس شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس در ادامه تاکید کرد: یکی از مطالباتی که مردم در انتخابات پیش رو باید از داوطلبان داشته باشند این موضوع است که نسبت به بیان شفاف دیدگاه‌های خود در کنار ایجاد شفافیت در مسائل مالی اقدام کنند تا مردم با آگاهی از نحوه فعالیت این اشخاص نسبت به انتخاب یا عدم انتخاب اقدام کنند.

وی تاکید کرد: از جمله روش‌هایی که می‌تواند عاملی برای معرفی کاندیداهای اصلح نسبت به سایر کاندیداها باشد چالش شفافیت برای بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات است از این رو انتظار می‌رود که افراد جامعه نسبت به این مهم مطالبه گر باشند و بتوانند بیان شفافی از موضوعات داشته باشند.

شفافیت رمزموفقیت شوراها/داوطلبان شوراهای منحل شده دعوتندبه شفافیت

وی تاکید کرد: کاندیداها باید بدون تعارف با مردم صحبت کنند و از پرداختن به وعده‌های دروغ و پوشالی امتناع کنند و در رفتار و عمل خود نیز صداقت را در پیش بگیرند تا شاهد باشیم که انتخاباتی پرشور و در عین حال آگاهانه برگزار شود تا در نهایت مردم و بنیان نظام مقدس جمهوری اسلامی از برکات انتخاب افراد آگاه و سالم و صالح بهره مند شوند.

دبیر جامعه روحانیت شیراز متذکر شد: یکی دیگر از موضوعاتی که در انتخابات حائز اهمیت وافری است موضوع شفافیت در هزینه انتخاباتی است از این رو باید تمامی کاندیداها نسبت به ارائه شفاف هزینه کرد در انتخابات اقدام کنند و نباید شرایط انتخابات به گونه‌ای باشد که در طیف‌های مختلف مردمی این شایعه مطرح شود که برخی در انتخابات هزینه‌های میلیاردی کرده تا رأی مردم را به سمت خود سوق دهند.

انتخاب مؤلفه‌های اصلی است که می‌تواند آینده کشور را تعیین کند با توجه به نقش و جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا که این انتخابات نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد شاهد این هستیم که اگر انتخابات شفاف و افراد شایسته در این انتخابات مورد توجه مردم قرار بگیرند کشور در مسیر درست توسعه قرار خواهد گرفت لازمه حرکت کشور در مسیر توسعه نیز انتخاب افرادی است که دارای صلاحیت باشند.

بیان دیدگاه شفاف کاندیداهای حضور در انتخابات می‌تواند زمینه لازم را برای انتخاب شدن توسط آحاد مختلف مردم فراهم کند از سویی بیان شفاف نظریه‌ها و دیدگاه موجب خواهد شد که در آینده رسانه‌ها و مردم با اهداف مشخص نسبت به مطالبه گری اقدام کنند از این رو پویش شفافیت که در خبرگزاری مهر ایجاد شده است در تلاش است تا زمینه لازم را برای معرفی کاندیداهای اصلح و شایسته فراهم کند تا در مسیر انتخابات بتواند روشنگری کند.

کد خبر 5214959

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =