برنامه‌ریزی برای مزیت‌های اقتصادی شاهرود/ توسعه نیازمند برنامه

شاهرود- فرماندار شاهرود با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی بر حسب مزیت‌های اقتصادی، گفت: معدن، گردشگری و ... ظرفیت‌های بدل شدن شاهرود به یک هاب اقتصادی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوطالب جلالی صبح دوشنبه در بازدید از دفتر خبرگزاری مهر استان سمنان در شاهرود با بیان اینکه گرانی و کمبود مرغ یکی از موضوعاتی بود که طی ماه‌های اخیر در سطح شهرستان شاهرود نیز مانند دیگر نقاط کشور شاهد آن بودیم، تاکید کرد: با جلساتی که با حضور مقامات استانی و شهرستانی برگزار شد طی نیمه دوم اسفند ماه ۹۹ ممنوعیت قطعه بندی مرغ اعمال شد.

وی با بیان اینکه ممنوعیت قطعه بندی به دلیل این بود که احتمال می‌دادیم بخشی از مرغ توزیع شده بین فروشگاه‌ها ممکن است به صورت قطعه بندی شده و گران‌تر از میزان فعلی عرضه شود که البته همین گونه نیز بود، افزود: اعتراضاتی هم در این زمینه صورت گرفته و ما شاهد بودیم که پنج روز بعد از ممنوعیت قطعه بندی مرغ در شهرستان شاهرود این موضوع در سطح کشوری نیز به تصویب رسید.

برنامه‌ریزی برای مزیت‌های اقتصادی شاهرود/ توسعه نیازمند برنامه

پیگیری موضوع مرغ و نهاده‌های دامی

فرماندار شاهرود همچنین با بیان اینکه: موضوع نهاده‌های دامی و طیور که آن نیز البته امری کشوری است در سطح شهرستان شاهرود با حضور مدیران ذیربط مورد بحث و بررسی قرار گرفت، افزود: طبق گزارشی که جهاد کشاورزی ارائه کرده، دست کم می‌توان گفت بر روی کاغذ و با آمارها و ارقام سهم نهاده‌های دامی و طیور شهرستان نسبت به استان و کشور به خوبی اختصاص یافته و مسئولان جهاد کشاورزی، ساماندهی وضعیت را پیگیری می‌کنند.

جلالی بیان کرد: ما البته منتظر بودیم که بتوانیم از ظرفیت مراتع در بهار ۱۴۰۰ استفاده کنیم که با وجود نامتعادلی اقلیمی کمبود و پراکندگی بارش، امسال هم دچار مشکلاتی خواهیم بود اما به دنبال رفع موانع هستیم.

وی در دیگر بخش سخنان خود با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای مزیت‌های اقتصادی شهرستان امری مهم است، تاکید کرد: توسعه بر طبق برنامه‌ریزی موضوعی بود که از همان بدو تصدی‌گری فرمانداری شاهرود به دنبال تحقق آن هستیم از سوی دیگر باید گفت موضوع مزیت شناسی و توسعه بر حسب آن، موضوع مهم با سرفصل‌های بسیار متعدد است که ما نیز معتقد هستیم در شهرستان شاهرود می‌بایست بر حسب یک برنامه‌ریزی درست صورت گیرد.

جای خالی هاب معدنی و گردشگری در شاهرود

فرماندار شاهرود درباره نمونه‌های موفق این امر، گفت: کشور روسیه برای مثال بخش صنعتی خود را کاترین گراد قرار داده و در نتیجه سرمایه گذاری خوبی بر روی مزیت صنعت در این منطقه صورت گرفته است به عبارت دیگر ایجاد رغبت برای سرمایه گذاران آنقدر در این نقطه انجام شده که به یک هاب صنعتی بدل شده است.

جلالی درباره مزیت‌های هاب شدن یک منطقه، افزود: قیمت تمام شده تولیدات صنعتی در منطقه کاترین گراد روسیه کمتر و در نتیجه رغبت سرمایه گذاران بیشتر می‌شود این موضوع در زمینه فناوری اطلاعات نیز در کازان دیده می‌شود اما این بدان معنی نیست که دیگر مزیت‌ها به کلی مغفول مانده‌اند بلکه در این بخش‌ها بیشتر به این موضوعات پرداخته شده است.

برنامه‌ریزی برای مزیت‌های اقتصادی شاهرود/ توسعه نیازمند برنامه

مسائل محیط زیستی و دغدغه مردم

سرپرست خبرگزاری مهر استان سمنان نیز در این نشست یکی از مشکلات شهرستان شاهرود را تخریب محیط زیست و منابع آبی در قله حیات بخش شاهوار بیان کرد و گفت: مردم شاهرود و فعالان محیط زیست مشکلی با بحث کار معادن ندارند اما موضوع جابجایی جانمایی معدن یکی از مسائلی است که می‌بایست در سطح شهرستان به آن توجه داشت.

محمد حسن مقدم نیا بیان کرد: مردم در صورتی که معدنکاری خطری برای شاخه‌های آبی و حیات بخش شهرستان به‌مثابه شاهرگ حیاتی شأن نداشته باشد قطعاً مشکلی با معدن کاوی نخواهد داشت اما اینکه به خاطر منفعتی کوتاه‌مدت بخواهیم شاهوار که رگ حیات بخش و کانون دامداری، کشاورزی، اشتغال و تمدن چند هزار ساله شهرستان شاهرود است را نابود کنیم قطعاً به دور از تعریف توسعه پایدار محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه صحبت مردم این است که معدن می‌تواند با جانمایی معادن دیگر یکی از بهترین جایگزین‌ها را برای شاهوار انتخاب کند تا شاهرگ حیاتی مردم آسیب نبیند، افزود: از مسئولان می‌خواهیم در زمینه شاهوار و دغدغه‌های مردم اقدامات عاجلی را انجام دهند.

آزمون پیش روی مردم

سرپرست خبرگزاری مهر استان سمنان با بیان اینکه موضوع بعد توزیع اقلام اساسی همچون روغن و مرغ و. … و صف‌های مردم در شرایط کرونایی است که به نظر می‌رسد با مدیریت بهتر تأمین و عرضه می‌توان آنها را مدیریت کرد، گفت: موضوع سوم که در زمینه شهرستان شاهرود می‌توان به آن اشاره کرد بحث فرودگاه بین‌المللی است، این فرودگاه می‌تواند ظرفیت عظیمی برای صادرات، حمل و نقل و گردشگری محسوب شود و می‌تواند زیرساخت خوبی برای برقراری پروازهای زیارتی و خدمت رسانی به مردم استان سمنان و حتی استان‌های مجاور باشد لذا از مسئولان و خصوصاً نماینده مردم شهرستان در مجلس می‌خواهیم تا نگاه ویژه‌ای به این ظرفیت داشته باشند.

مقدم نیا همچنین انتخابات پیش‌رو را یکی از مهمترین آزمون‌های مهم و کارزاری سرنوشت‌ساز برای کشور دانست و تصریح کرد: حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی بسیار حائز اهمیت است، از این منظر اما شناخت درست از نامزدهای انتخاباتی و همچنین مطالبه برنامه محور برای توسعه شهری و روستایی در زمره مسائل مهمی است که رسانه‌ها در آن نقش حیاتی دارند.

وی افزود: در آستانه حماسه خرداد ماه این رسانه‌ها هستند که می‌توانند شفاف‌ترین و بهترین تصویر را از برنامه‌های توسعه شهرها و روستاها ارائه کنند تا مردم شایسته‌ترین افراد را انتخاب کنند لذا انتظار این است که به مشارکت پرشور مردم پای صندوق‌های رأی کمک شود و نگذاریم مردم ناامید شوند زیرا این خواسته بدخواهان نظام اسلامی است.

برنامه‌ریزی برای مزیت‌های اقتصادی شاهرود/ توسعه نیازمند برنامه

فقدان تیم مذاکره کننده اقتصادی قوی در استان سمنان

خبرنگار خبرگزاری مهر استان سمنان نیز در این دیدار با بیان اینکه یکی از مهمترین موضوعات در زمینه عقب ماندگی توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری در استان فقدان تیم مذاکره کننده اقتصادی است، گفت: در صورتی می‌توانیم شاهد سرمایه گذاری منطقی و اصولی بر روی مزیت‌های اقتصادی‌مان باشیم که یک تیم رایزن و مذاکره کننده فعال در زمینه‌های سرمایه‌گذاری و مزیت‌های آن داشته باشیم.

محمد حسین عابدی ادامه داد: از سوی دیگر به نظر می‌رسد ما در زمینه برنامه‌ریزی میان مدت و بلند مدت بر روی مزیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری متأسفانه نتوانسته‌ایم اقدامات عملی را انجام دهیم و سالهاست که نمایندگان مجلس از بیکاری، کم‌آبی، سرمایه گذاری، صنعت و کشاورزی به عنوان مشکلات شاهرود یاد می‌کند اما همواره این مشکلات پابرجا هستند و این نشان می‌دهد که نتوانسته‌ایم برنامه‌ریزی درستی را بر روی وضعیت‌هایمان داشته باشیم.

وی گفت: برای مثال اگر قرار است بی ارجمند را محدود گردشگری بنامیم می‌بایست تمام ظرفیت‌ها از ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی و ارشاد اسلامی، صنعت معدن و تمام ارگان‌های دیگر تیم هسته‌ای چرخ‌ها و برنامه‌هایشان را با موضوع گردشگری همراه سازند تا شاهد تبلور مزیت گردشگری در این بخش باشیم و این موضوع متأسفانه کمتر در برنامه‌ریزی شهرستان دیده شده است.

کد خبر 5217753

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =