بحران «کوه‌خواری» در ایلام/ جنگل‌های بلوط دود شدند

ایلام- پدیده کوه‌خواری این روزها بیشتر از گذشته در ایلام به چشم می‌خورد و در بعضی از مناطق با تخریب جنگل‌های بلوط، ساخت و سازهای غیرمجاز رواج پیدا کرده است.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: این روزها پدیده زمین‌خواری و کوه خواری به‌عنوان تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و جنگل‌ها به یکی از معضلات بزرگ شهری در ایلام تبدیل‌شده است.

زمین‌خواری و کوه خواری تنها مختص یک منطقه یا محدوده خاص نبوده، بلکه در اکثر نقاط کشور می‌توان شاهد این بود که سودجویان با تصرف اراضی ملی و منطقه‌ای کاربرد زمین‌ها را تغییر داده و در صدد کسب درآمدهای هنگفت هستند.

متأسفانه استان ایلام نیز در سال‌های اخیر شاهد این معضل زیست‌محیطی بوده و آن‌گونه که مشهود است این پدیده به راحتی قابل‌حل نبوده و نیاز به رسیدگی بیشتر مسئولان برای پیشگیری و برخورد با خاطیان با اعمال مجازات‌های سنگین‌تر دارد.

منابع طبیعی و محیط‌زیست در استان ایلام که می‌تواند به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری باشد، این روزها با عدم توجه به‌موقع مسئولان مربوطه مورد دستبرد ساخت‌وسازهای غیرمجاز قرار گرفته و به مرحله‌ای به نام کوه‌خواری رسیده‌است.

پدیده کوه‌خواری علاوه‌بر تخریب کوه‌ها و مراتع و جنگل‌های شهر ایلام باعث افزایش حاشیه‌نشینی نیز شده‌است. این پدیده که سال‌هاست افکار عمومی جامعه را به خود جلب کرده و به مبارزه بر آن تاکید می‌شود.

نظارت‌ها وجود ندارد

یکی از شهروندان ایلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: نبود نظارت‌های کافی بر این پدیده باعث آن شده است که زمین‌خواران بدون هر گونه واهمه از اعمال قانون به این اقدام نابهنجار خود ادامه بدهند.

رسول رشیدی گفت: اگر در این‌باره نظارت‌های بجا از طرف مسئولان به‌عنوان راه‌حل پیشگیرانه و وضع مجازات‌های سنگین در برخورد با خاطیان وجود داشته باشد، می‌توان شاهد کاهش زمین‌خواری و کوه خواری در جامعه بود.

بحران «کوه خواری» در ایلام/ جنگل‌های بلوط مسکن شدند

وی در پایان گفت: از نهادهای مربوطه تقاضا داریم با استفاده از گشت‌های مستمر در حاشیه شهرها حصر تخریب منابع طبیعی جلوگیری کرده و با زمین‌خواران برخوردهای جدی داشته باشند.

آمار زمین خواری در استان ایلام پایین است

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان ایلام نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: خوشبختانه استان ایلام به نسبت سایر نقاط کشور از آمار خوبی برخوردار است و در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته که باعث کاهش آمار در این زمینه شده است.

فریدون یاسمی افزود: این به منزله پایان پیگیری‌ها و نبود نظارت‌ها نیست و بازرسان ویژه با گشت‌های مختلف در طول ساعات شبانه روز در حال رصد مناطق مختلف در استان و شهرستان‌های تابعه بوده تا از تصرف و تعرض اراضی توسط زمین خواران جلوگیری به عمل آید.

بحران «کوه خواری» در ایلام/ جنگل‌های بلوط مسکن شدند

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن اداره کل راه و شهر سازی استان ایلام به راهکارهای مقابله با این پدیده اشاره کرد و گفت: تشدید برخورد دستگاه‌های نظارتی مانند قوه قضائیه، نظارت و برخورد نهادهای مسئول مثل اداره مسکن و را و شهر شهرسازی، اداره‌ی کل منابع طبیعی، اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست از همان مراحل اولیه، اخذ استعلامات لازم بنگاه‌های معاملات ملکی از مراجع مرتبط، برخورد با ماشین‌آلات سنگین در مرحله خاک‌برداری و.. از جمله این راهکارها است.

یاسمی به شگردهای مختلف زمین‌خواری اشاره کرد و گفت: متأسفانه زمین‌خواران با پوشش‌های مختلف از جمله جعل اسناد هویتی، نشانه‌گذاری خودساخته، پوشش‌های خیرخواهانه، تصرف عدوانی و سوءاستفاده از خلاءهای قانونی دست به ارتکاب جرم زده و به پدیده زمین‌خواری دامن می‌زنند.

وی در ادامه گفت: همشهریان و هم‌استانی‌های ارجمند می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف در رابطه با زمین‌خواری با سامانه ۱۶۵۶ تماس گرفته و نهادهای مربوط را در جریان قرار داده تا با پیگیری‌های لازم با متخلفان برخورد جدی صورت پذیرد.

بحران «کوه خواری» در ایلام/ جنگل‌های بلوط مسکن شدند

وی در پایان به برخورد جدی با خاطیان زمین‌خواری را مهم‌ترین عامل جلوگیری از این پدیده دانست و بیان کرد: مجازات‌ها در این رابطه به نسبت‌های مختلف متغیر بوده و به‌محض مشاهده قانون‌شکنی خاطیان در عرصه‌ی زمین خواری با اعمال قانون‌هایی چون حبس و جریمه و تخریب مواجه خواهند شد.

وجود انشعاب‌های غیرمجاز در ساخت و سازهای کوه خواری

سخنگوی صنعت برق ایلام نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بر اساس آئین‌نامه ابلاغی به مشترکین، شرکت توزیع نیروی برق نمی‌تواند ساخت و سازهای غیرمجاز را وارد شبکه توزیع برق کند، چراکه یکی از شرط‌های لازم برای واگذاری انشعاب برق، احراز هویت رسمی ملک است.

محمد محمدیان شمالی افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر در حاشیه شهر ایلام ساخت‌وسازهای غیرمجاز قارچ گونه رشد داشته است.

وی عنوان کرد: شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام در خصوص برخورد با ایجاد انشعاب‌های غیرمجاز با ثبت قرارداد موقت حداکثر به مدت یک‌سال به صاحب ملک مهلت به ثبت رساندن مدارک لازم برای احراز هویت ملک خود را خواهد داد، در غیر این صورت با قطع انشعاب مواجه خواهند شد.

بحران «کوه خواری» در ایلام/ جنگل‌های بلوط مسکن شدند

محمدیان شمالی با اشاره به این‌که زمین‌خواران از راه‌های گوناگون درصدد تصرف اراضی ملی هستند، گفت: این عامل مهم باید توسط نهادهای مرتبط و مراجع قضائی پیگیری شده و شرکت توزیع نیروی برق برای استعلام راستی‌آزمایی این افراد نمی‌تواند غیر از رجوع به سند ملکی اکتفا کند.

انشعاب‌های غیرمجاز باعث افزایش بی‌رویه در مصرف آب

سخنگوی آب و فاضلاب استان ایلام نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: انشعاب‌های غیرمجاز باعث افزایش بی‌رویه در مصرف آب شده و در این زمینه خسارت‌هایی به شبکه توزیع و تأسیسات شرکت آبفای ایلام وارد شده‌است.

محمد تقی رشیدی گفت: علاوه‌بر این‌که مصرف آب از انشعابات غیرمجاز جایز نیست، می‌توان گفت باعث کاهش عمر مفید شبکه آب‌رسانی با افت فشار نیز می‌شود.

وی در خصوص برخورد با به انشعاب‌های غیرمجاز گفت: بر اساس قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب به جبران خسارت، قطع انشعاب و پرداخت جریمه نقدی محکوم می‌شوند.

با توجه به لزوم مبارزه با زمین‌خواری باید یادآور شد این امر به‌صورت جدی و فراگیر از تمام نهادها و ارگان‌های مختلف مورد پیگیری قرار گیرد و در برخورد با خاطیان که زمین‌های دولتی و منابع طبیعی را تصرف کرده، هیچ‌گونه ملاحظه چشم‌پوشی وجود نداشته باشد تا عرصه به زمین‌خواران شده و این پدیده به‌طورکلی در استان ایلام ریشه‌کن شود.

کد خبر 5218375

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =