چالش های درمان اعتیاد با ارائه طرح های غیر کارشناسی

دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور، نسبت به اجرای طرح‌های غیرکارشناسی و غیر قابل اجرا که درمان اعتیاد را دچار چالش کرده است، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی غلامی، با بیان این موضوع که شنیده‌ها حکایت از آن دارد که ستاد مبارزه با مواد مخدر، درصدد تصویب مصوبه‌ای است، گفت: با این مصوبه باید مراکز جامع سلامت معاونت بهداشتی وزارت بهداشت هم در کنار مراکز خصوصی، مرکز ام‌ام‌تی داشته باشند.

وی اظهار داشت: هرچند که این طرح چند سال پیش در استان سیستان و بلوچستان به صورت پایلوت اجرا و با شکست مواجه شد، اما گویا ستاد مبارزه با مواد مخدر بنای اجرای سراسری این طرح را دارد.

غلامی ادامه داد: سال گذشته شاهد بودیم که طرح واگذاری داروهای مخدر به داروخانه‌های منتخب که طرح پایلوت آن به روایت تیم اعزامی از وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر کاملاً شکست خورده گزارش شده بود، به دنبال تصویب در جلسه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر، به سراسر کشور ابلاغ شد که البته با مخالفت صریح مجلس شورای اسلامی، سازمان بهزیستی، مرکز ملی مطالعات اعتیاد، دانشمندان حوزه اعتیاد و بسیاری از دیگر صاحب نظران این حوزه، مسکوت ماند ولی موجب ایجاد وقفه‌ای بزرگ در درمان اعتیاد گردید و بسیاری از دستگاه‌های قضائی، امنیتی، سیاسی و علمی را درگیر این حرکت غیرکارشناسی نمود.

دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با بیان اینکه این‌بار نیز طرحی غیرکارشناسانه به شکلی ضربتی و به دور از چشم کارشناسان و ناظران، جهت تصویب در کمیته درمان و سپس جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست رئیس جمهوری آماده شده است، گفت: پافشاری ستاد مبارزه با مواد مخدر در اجرای این‌گونه طرح‌های شکست خورده و تصویب آن در آخرین جلسه‌ای که رئیس جمهوری به عنوان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر در آن حاضر می‌شود، جای تعجب بسیار دارد و عجیب‌تر اینکه جهت مصوب کردن این طرح، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که به فاصله یک روز از تصویب در کمیته درمان، جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل گردد و طرح مورد نظر در آنجا به تصویب رسانده شود.

وی افزود: سال ها است که بخش خصوصی در حوزه اعتیاد بدون دریافت ریالی از دولت، به خوبی از عهده وظایف خود بر آمده است؛،حال چگونه است که ستاد مبارزه با مواد مخدر بر خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی، برنامه‌ای که به خوبی در بخش خصوصی در حال اجرا است را به بخش دولتی واگذار می‌کند.

غلامی با اشاره به تنها بهانه‌ای که سال‌ها قبل باعث شد طرح پایلوت در سیستان و بلوچستان اجرا شود، ارائه خدمات در مناطق کمتر برخوردار بود، گفت: علت آن هم، تصمیم غلط تصمیم‌گیران در سال‌های قبل بود، چرا که برای مناطق کمتر برخوردار، در بخش خصوصی واحدهای قمر پیش بینی شده بود تا هفته‌ای یک یا دو روز، به شکل سیار در آن مناطق ارائه خدمت گردد. ولیکن واحدهای قمر، چند سال پیش بنا به دلایل نامعلومی حذف شدند.

وی افزود: سالیان سال است که به دلیل عدم حضور نماینده‌ای از ۸۴۰۰ مرکز درمان سوءمصرف مواد در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر و کمیته‌های تخصصی آن، گاهاً طرح‌های غیرکارشناسی و غیر قابل اجرا تصویب می‌شود و در درمان اعتیاد چالش ایجاد کرده است.

غلامی تاکید کرد: متأسفانه تلاش‌های پزشکان و دانشمندان این حوزه برای ورود به این جلسات با مقاومت بسیار شدید روبرو شده است. اینکه چرا حتی گرفتن نظر مشورتی از کسانی که هم پزشک هستند و هم سالیان طولانی و گاهی نزدیک به بیست سال در خط مقدم درمان اعتیاد مشغول هستند با مقاومت همراه است، خدا داند. امیدواریم شاهد عملکرد معقول ستاد مبارزه با مواد مخدر در این حوزه باشیم.

کد خبر 5218500

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =