«شفافیت» عملکرد نامزدها به انتخاب درست تر مردم کمک می‌کند

کرمان-عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با بیان اینکه شفافیت و صدق وعده نامزدها باعث دلگرمی ملت، افزایش مشارکت و انتخاب فرد اصلح در انتخابات می‌شود، گفت:این مساله به انتخاب درست تر مردم کمک می کند.

احمد علی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با تأثیر شفافیت بر عملکرد نامزدهای منتخب، اظهار کرد: شفافیت به معنای آشکارسازی آنچه پنهان است، می‌باشد و پاسخگویی به عنوان یکی از مؤلفه‌های حکمرانی مطلوب همواره مورد توجه پژوهشگران حوزه حقوق عمومی و سیاست بوده است. نمایندگان باید در تمام مسائل خود ائم از سیاسی، منبع تأمین مسائل مالی انتخاباتی و شعارها و وعده‌های انتخاباتی به طور شفاف و صریح با مردم سخن بگویند تا مردم راحت تر بتوانند تصمیم گیری کنند و در انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشند.

وی افزود: امام خامنه‌ای در تعریف شفافیت می‌فرمایند «شفافیت معنایش این است که مسئول در جمهوری اسلامی عملکرد خودش را به طور واضح در اختیار مردم قرار بدهد»؛ بنابراین شفافیت یکی از پایه‌های اصلی دموکراسی و جمهوریت و ملازم با «حق دانستن» است. شفاف‌سازی به این معناست که همه مردم باید بتوانند شخصاً یا از طریق نمایندگان خود به صورت شفاف در تصمیمات سیاسی شرکت کنند و شرکت در مسائل سیاسی و دخیل بودن در سرنوشت کشور جز با انتخاب نامزد اصلح از طریق شفافیت عملکرد صورت نمی‌گیرد.

نامزدهای منتخب عملکردی شفاف برای پاسخگویی داشته باشند

مقدم با تاکید بر اینکه شفافیت و دسترسی به اطلاعات، پاسخگویی را هموارتر و آسان‌تر می‌کند، تشریح کرد: نامزدهای منتخب باید عملکردی شفاف برای پاسخگویی داشته باشند زیرا شهروندان نیاز به اطلاعاتی دارند که به آنها نشان دهد چه زمانی، کدام حکمران، برای چه تصمیمی باید مؤاخذه شود و پاسخگو باشد.

نامزدهای منتخب باید عملکردی شفاف برای پاسخگویی داشته باشند زیرا شهروندان نیاز به اطلاعاتی دارند که به آنها نشان دهد چه زمانی، کدام حکمران، برای چه تصمیمی باید مؤاخذه شود و پاسخگو باشد عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: در دوره‌های قبلی شاهد بودیم که آنچه به مردم وعده داده شد دروغ و شعارهای پر زرق و برق انتخاباتی بود که فقط تاریخ مصرف محدودی داشتند که به دنبال این فریب‌ها مردم هشت سال بازیچه گروه سیاسی خاصی شدند و نان از سر سفره مردم برداشته شد و نارضایتی‌ها از وضع اقتصادی، فرهنگی و… کشور بسیار پر رنگ شد بنابراین شفافیت و صدق وعده باعث دلگرمی ملت، افزایش مشارکت مردم و انتخاب فرد اصلح در انتخابات خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه شفافیت از مهمترین مؤلفه‌های حکمرانی خوب و یک حکومت مطلوب است، گفت: هنگامی که نامزدها با مردم با شفافیت صحبت کنند و برنامه ارائه دهند مردم هم می‌دانند هر یک از نامزدها چه وابستگی‌های سیاسی، تفکراتی و چه برنامه‌های عملی دارند و به کدام باید رأی دهند.

دبیر حزب موتلفه اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه شفافیت و صداقت یک اصل اساسی شرعی، وجدانی و اجتماعی است، عنوان کرد: در واقع شفافیت پنجره‌ای به سمت دنیای دولت و شوراهاست و پاسخگویی، ابزاری را در اختیار شهروندان می‌گذارد که به وسیله آن می‌توانند اعمال و افعال دولت و شوراها را ارزیابی کنند. بنابراین نباید تصور کرد که دولت با شفافیت به گونه‌ای نسبت به مردم لطف می‌کند بلکه دولت متعهد است که اینگونه عمل کند و در تمامی مراحل با صدق گفتار و شفافیت عملکرد با مردم برخورد کند.

شفافیت راهی برای مبارزه با فساد

این کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با تأثیرات فقدان شفافیت و پاسخگویی در آینده ملت و کشور، مطرح کرد: در گذشته بسیاری از حکومت‌ها، نهادها و سازمان‌ها می‌کوشیدند به بهانه‌های مختلف و برای سو استفاده از موقعیت به منظور کسب منافع فردی یا جناحی خود، دهان منتقدین را ببندند و خود و نحوه فعالیت خود را از تیررس سوالات اجتماعی و مطالبات مردمی دور نگه دارند اما غافل از اینکه پاسخگویی باعث ایجاد اعتماد و اطمینان ملت نسبت به دولت و شوراها خواهد شد. طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب با تحقق شفافیت، مبارزه با فساد، پاسخگویی مسئولان، افزایش کارایی و کارآمدی نظام اسلامی، افزایش اعتماد مردم به نظام اسلامی و در نتیجه افزایش مشارکت مردم محقق شده و مشروعیت نظام اسلامی نیز تثبیت خواهد شد.

عدم شفافیت و پاسخگو نبودن در حقیقت فریب و اغفال افکار عمومی و جامعه مشارکت کننده در انتخابات است که در دراز مدت سبب بی اعتمادی مردم به مسئولان و دولتمردان خواهند شد وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «بنای جمهوری اسلامی بر اعتماد به مردم و اعتقاد به مشارکت مردم است»، افزود: قانون‌گرایی و شفافیت، اصل مهم در برگزاری هر انتخاباتی خصوصاً انتخابات ۱۴۰۰ است. خواصی که سعی دارند خود را خاکستری معرفی کنند اینها همان‌هایی هستند که این وضعیت را برای مردم درست کرده‌اند و منجر به گوشه نشینی ملت شده است و در واقع افراد این طیف بیشتر نگران و دلواپس میز و موقعیت سیاسی خود هستند نه نگران مردم و انقلاب.

دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری استان کرمان با تاکید بر اینکه عدم شفاف سازی سبب فساد در لایه‌های مختلف جامعه می‌شود، اظهار کرد: عدم شفافیت و پاسخگو نبودن در حقیقت فریب و اغفال افکار عمومی و جامعه مشارکت کننده در انتخابات است که در دراز مدت سبب بی اعتمادی مردم به مسئولان و دولتمردان خواهند شد به طوری که حرف‌های کذب شبکه‌های معاند را زودتر باور می‌کنند. بنابراین تنها راه اعتماد ملت به نامزدها و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات فقط صداقت و شفافیت است نه وعده‌های توخالی و فریب مردم.

لازم به ذکر است خبرگزاری مهر با همکاری جنبش ازما «چالش شفافیت کاندیداهای شورای شهر» را راه اندازی کرده است و با اجرای این چالش رأی دهندگان می‌توانند با آگاهی بیشتر نسبت به انتخاب اعضای شورای شهر و روستا اقدام کنند.

کد خبر 5219119

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =