مصوبه تشکیل کمیته تخصصی نام‌نگاری جغرافیایی اصلاح و ابلاغ شد

معاون اول رئیس‌جمهور اصلاحیه تصویب نامه مربوط به تشکیل کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نام های جغرافیایی ایران را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، مصوبه مربوط به تشکیل کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نام های جغرافیایی ایران را اصلاح کرد.

این تصمیم با هدف ساماندهی و هماهنگ سازی یکپارچه ثبت نگارش و ترجمه نام های جغرافیایی در کشور و با توجه به فعالیت تأثیرگذار کمیته یاد شده در عرصه های ملی و بین المللی و نظر به تغییر نام برخی از دستگاه های عضو کمیته و لزوم عضویت وزارتخانه های راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آموزش و پرورش (سازمان تدوین کتب درسی) و سازمان صدا و سیما و فرهنگستان زبان و ادب فارسی که بطور گسترده با نام های جغرافیایی و ترویج آنها ارتباط دارند، اتخاذ شد.

براساس اصلاح مصوبه فوق، کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نام های جغرافیایی ایران با مسئولیت سازمان نقشه برداری کشور و با عضویت نمایندگان ‌وزارت خانه‌های امور خارجه، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری (‌مؤسسه جغرافیایی-دانشگاه تهران) جهاد کشاورزی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مرکز آمار ایران و فرهنگستان زبان و ادب فارسی تشکیل می شود.

همچنین کمیته یادشده به عنوان نهاد مرجع، مسئول ارایه نگارش، تلفظ و برگردان لاتین نام های جغرافیایی استاندارد می باشد. سایر دستگاه‌ها و سازمان ها، موظف به اجرای تصمیمات، مصوبات و دستورالعمل های ترویج نام های جغرافیایی استانداردشده کمیته مذکور می باشند.

کد خبر 5219342

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =