انتخاب ریاست جمهوری بادید غیرسیاسی/جامعه دچار سیاست زدگی نشود

اصفهان- استاد حوزه و دانشگاه گفت: انتخابات ریاست جمهوری را باید با دید غیر سیاسی نگاه کرد که چند نفر آدم برنامه‌دار و توانمند در اطراف داوطلبان وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در سلسله نشست‌های بیانیه گام دوم انقلاب و دولت جوان حزب اللهی به همت بسیج اساتید استان اصفهان و همکاری بسیج دانشجویی واحد میمه با اشاره به اینکه احکام سیاسی نسبت به احکام فردی در اولویت است، اظهار داشت: رفتارهای فردی در جامعه و در عرصه سیاست تأثیرات بسیاری بر یک ملت خواهد داشت.

وی افزود: از این رو ظلم و عمل ناصواب در حوزه سیاست بزرگ‌تر از ظلم در حق خدا و یا در حق یک نفر است، برای نمونه اگر در اثر رفتار سیاسی سیاستمداران عزت یک جامعه از بین برود جرمش بسیار بزرگ خواهد بود که با حرف و کلام خود عزت مملکت و بلکه امت اسلامی را جریحه‌دار کرده است.

تولیت حوزه علمیه دارالحکمة ادامه داد: باید در جامعه به بُعد سیاسی دین بیشتر از بُعد فردی توجه کرد و اگر جنگ‌ها را مهم‌ترین وقایع تاریخی تلقی کنیم دارای منشأ سیاسی هستند و از نظر حیات اجتماعی انسان نیز، سیاست در پیشرفت یک جامعه جایگاه والاتری دارد.

دو طرف سیاست و سیاست‌زدگی

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان با تاکید بر اینکه نباید جامعه دچار سیاست زدگی شود و همه چیز را سیاسی کرد، گفت: سیاست حد و حدودی دارد و باید با بصیرت و آگاهی مباحث را علاوه بر جنبه سیاسی از همه جوانب علمی، فنی و تخصصی بررسی کرد.

وی تصریح کرد: برای نمونه بهبود اقتصاد کشور و یا وضعیت بازار مرغ در جامعه را باید کاربرد سیاست را با آن سنجید و ممکن است هر بحثی زمینه‌های دیگر دیپلماسی، امنیتی و نظامی هم به دنبال داشته باشد؛ نمونه دیگر آن کنترل امنیت کشور است که اگر سیاسی شود و سیاسیون بر سر آن چالش سیاسی به راه بیاندازند دچار تزلزل و ضربه خواهد شد و دستخوش تغییر می‌گردد.

این چهره شناخته شده دینی و مذهبی کشور گفت: مقام معظم رهبری سال‌ها به دنبال سیاست زدایی از جامعه هستند و نامگذاری هر سال با عناوین اقتصادی ناظر به همین موضوع است و ایشان در آن زمان که خیلی‌ها شعار توسعه سیاسی را سر می‌دادند، بحث نهضت نرم افزاری را پیش کشیدند.

سیاست خارجه دچار سیاست‌زدگی نمی‌شود

وی با اشاره به تفکیک مسائل از سیاست‌بازی گفت: مقام معظم رهبری ماهرانه کرونا را تبدیل به بحث تخصصی کردند و نگذاشتند که سیاسی و یا فرهنگی شود حتی مراسم اربعین و مساجد را به تصمیم ستاد کرونا منوط کردند.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان خاطر نشان کرد: سیاست خارجی در هیچ کشوری دچار سیاست زدگی نیست و در سایر کشورها با تغییر دولت‌ها در روند و سیاست در پیش گرفته خارجی تغییر و خللی ایجاد نمی‌شود و جنجال سیاسی بر سر آن به راه نمی‌افتد.

تولیت حوزه علمیه دارالحکمة بیان داشت: اظهار نظر رئیس جمهور مملکت اسلامی ما که از قضا خود نیز یک چهره روحانی و مذهبی دارد و موضوع حجاب و روابط بین زن و مرد را سیاسی کرد تا رأی جمع کند در تاریخ ثبت خواهد شد.

از حجاب استفاده سیاسی نشود

وی با بیان اینکه موضوع حجاب یک امر تخصصی است، گفت: باید از منظر تربیتی، جامعه شناسی و روان شناسی بررسی شود و ارتباطی به این ندارد که بر سر آن قشون کشی سیاسی و در نهایت دوقطبی سیاسی تشکیل شود.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان خاطر نشان کرد: تصمیم اخیر شورای نگهبان که یک تصمیم حقوقی بر اساس قوانین بود و نه یک تصمیم سیاسی که این امر نشان دهنده ثبات سیاسی جامعه ایران است. فردی که فرزندش برخلاف قانون در کشور متخاصم زندگی می‌کند طبق قانون صلاحیت ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی را ندارد.

مسئله ریاست جمهوری تخصصی است نه سیاسی

وی با بیان اینکه افزود: البته ما نمی‌گوییم شورای نگهبان مبرّا از اشتباه سیاسی در موضع گیری‌های قانونی خودش است اما تا این حد نباید تصمیمات شورای نگهبان را سیاسی جلوه داد که ابعاد حقوقی و تخصصی آن کم رنگ شود.

این نظریه پرداز علوم دینی و تربیتی تصریح کرد: دلیل دوم نشان دهنده ثبات کشور ما این است که این اتفاقات عارضه سیاسی شدیدی به وجود نمی‌آورد زیرا یک اقدام حقوقی انجام شده است؛ برای نمونه شهردار تهران مرتکب یک قتل شد و به دور از سیاسی کردن موضوع روال قانونی خود را طی کرد.

وی با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در مورد انتخاب رئیس جمهور مبنی بر اینکه «مردم به دنبال مدیر قوی و کارآمدند، نه اسامی و جناح‌ها»، گفت: این نگاه به معنی نگاه تخصصی و کارشناسی به مسأله ریاست جمهوری است.

از دست رفتن کارکرد احزاب در کشور

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان خاطر نشان کرد: حزب محل تولید برنامه و تربیت مدیر است اما در کشور ما احزاب چنین کارکردی نداشته و تبدیل به جریانات سیاسی و به دنبال قبضه قدرت هستند.

وی معتقد است که در انتخابات ریاست جمهوری که پرچالش‌ترین اتفاقات سیاسی در کشور است باید با دید غیر سیاسی به آن نگاه کرد که چند نفر آدم برنامه‌دار و توانمند در اطراف کاندیداهای مختلف وجود دارد.

تولیت حوزه علمیه دارالحکمة گفت: البته نمی‌توان انتظار داشت از کسانی که حجاب، اقتصاد و همه مسائل مملکت را سیاسی می‌کنند اکنون انتخابات ریاست جمهوری را بیش از اندازه سیاسی نکنند و با در برخی مواقع مورد نیاز سیاسی با آن برخورد نکنند

کد خبر 5224982

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =