دور بعدی مذاکرات وین، می‌تواند دور نهایی باشد

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دور آینده مذاکرات باید دور نهایی باشد، گفت: اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی برسیم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده ایران در کمیسیون مشترک برجام پس از پایان دور پنجم مذاکرات برجام در وین گفت: امروز بعد از تقریباً ۱۰ روز فشرده کاری، به نقطه‌ای رسیدیم که همه هیئت‌ها احساس کردند یک بار دیگر باید به مشورت‌های بیشتر در پایتخت‌هایشان بپردازند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: خیلی از هیئت‌ها امید داشتند که این دور آخر مذاکرات باشد. همانطور که قبلاً گفته بودم، حدس می‌زدم که ما هنوز با نقطه‌ای که یک توافق را جمع بندی کنیم، فاصله داریم، البته دور هم نیستیم.

وی ادامه داد: تصمیم بر این گرفته شد که چند روزی، حداکثر یک هفته فرصت داده شود و مشورت‌ها در پایتخت‌ها صورت بگیرد و مجدد به مذاکرات برگردیم.

عراقچی تصریح کرد: در حقیقت این دور از مذاکرات، متوقف نشده، بلکه چند روزی حالت تنفس خواهد داشت، تا بشود به جمع بندی‌های بهتری درباره مسائلی که هنوز مورد اختلاف است و راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شده، بپردازیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: مهم این است که درباره مسائل اصلی مورد اختلاف، بحث‌های بسیار زیادی کردیم و درباره هر کدام از آنها راه‌حل‌هایی وجود دارد که این راه‌حل‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد و بهترین آنها انتخاب شود.

وی ادامه داد: مواضع ما، مواضع قطعی نظام است که همچنان پابرجاست. ما هیچ تغییری در مواضع خود نداده‌ایم. آن‌چه مهم است اینکه تنظیمات اجرایی بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش و نحوه راستی آزمایی و بعد از آن بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، مورد توافق دو طرف و تأمین کننده منافع ما باشد.

عراقچی گفت: این کار جزئیات و کلیاتی دارد، درباره جزئیات پیشرفت‌های خوبی کردیم. بعضی از مسائل کلی هنوز مانده است. همانطور که عرض کردم راه‌حل‌هایی برای هر مشکل الان پیدا شده است. می‌ماند اینکه ما بتوانیم به یک جمع بندی داخلی بین خودمان برسیم.

رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد: هیئت‌های دیگر هم باید به جمع بندی خودشان برسند، بعضی از موضوعات هست که شدنی نیست و باید این را درک کنند و بفهمند. برخی از موضوعات است که از نظر آنها شدنی نیست. همه این‌ها باید در یک بسته کلی به یک تفاهم کلی رسیده شود.

وی همچنین افزود: تا آن‌جایی که مواضع خودمان را بتوانیم تأمین کنیم و مواضع قطعی نظام تأمین شود، طبیعی است این مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا به سرانجام برسیم.

عراقچی ادامه داد: هر جلسه پیشرفت‌های جدیدتری را داشتیم، بعضی جلسات سرعت پیشرفت کار بیشتر بوده و بعضی وقت‌ها کمتر بوده است. در برخی از موضوعات پیشرفت بهتری صورت گرفته و برخی موضوعات هنوز عقب‌تر است.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: در مجموع پیشرفت خوبی را در مذاکرات داشتیم، ولی موضوعاتی که مانده کماکان موضوعاتی است که بدون آنها نمی‌توان به توافق رسید و باید درباره آنها تصمیم گیری شود.

وی افزود: متونی که مربوط به بخش‌های مختلف مذاکرات است، الان نوشته شده و کامل است و تقریباً در اکثر متون به پیشرفت نزدیک شدیم. از این جهت پیشرفت داشتیم ولی چند موضوع کلیدی است که باید درباره آن تصمیم گیری شود. راه‌حل‌هایی درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده، ولی تصمیم گیری آنها نیاز به سطوح بالاتر دارد.

عراقچی گفت: همانطور که بارها عرض کردم تصمیم‌گیری در خصوص این توافق، در وین اتخاذ نمی‌شود در تهران اتخاذ می‌شود.

رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد: نمی‌شود به صورت صد در صد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره‌ای پیش بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشورهای دیگر عضو برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

وی ادامه داد: اگر چنین شود، طبیعی است ما توافق خواهیم داشت و اگر صورت نگیرد یا توافق نخواهیم داشت، یا باز هم مذاکرات بیشتری خواهیم کرد.

عراقچی گفت: اصلاً دنبال مذاکرات فرسایشی نیستیم، در عین حال عجله هم نمی‌کنیم که خدای نکرده منافع کشور فدای تعجیل در کار شود.

معاون وزیر امور خارجه افزود: به هیچ عامل بیرونی توجهی نداریم، همه مسائل دیگری که در کشور و جامعه بین‌الملل است به کار ما ارتباطی پیدا نمی‌کند. ما این‌جا بر منافع ملی کشور و مواضع نظام متمرکز شدیم تا وقتی آنها تأمین نشود به کار خود ادامه خواهیم داد و هیچ توجهی به مسائل دیگر نداریم.

وی اضافه کرد: منطقاً دور آینده می‌تواند دور پایانی باشد، ولی در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

عراقچی در پایان گفت: هنوز زمان قطعی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نکردیم، ولی به صورت کلی تصمیم بر این گرفته شد که حدود یک هفته تنفسی داده شود و مشورت‌های بیشتری صورت گیرد و بعد از آن مجدد ملاقات کنیم. تاریخ آن توسط هماهنگ کننده برجام آقای مورا اطلاع داده می‌شود.

کد خبر 5227020

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 6 =

  نظرات

  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   5 1
   شما را به خدا قسم ما فقیر مردم هم فراموش نکنید این تحریم لعنتی بردارید تا بعد از چهل سال نفس راحتی بکشیم چطور رویتان میشود بگویید وضع کشور خوب است این خوبی کجاست که مردم لمس نمیکنند
  • علی IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   2 0
   افزایش قیمت نفت منجر به تسهیل در توافق و رفع تحریم ها خواهد شد، غرب برای خروج از رکود اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا نیازمند نفت ارزان هست اگر نفت بشکه ای دویست دلار شود تحریم ها لغو میشود حتی اگر توافق هم حاصل نشود تحریم ها را برای نشان دادن حسن نیت تعلیق میکنند و مذاکرات در موضع برابر ادامه میابد
  • علی IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   4 4
   اگر مقاومت یمن بتواند صادرات نفت عربستان را به صفر برساند و زیرساخت های نفتی عربستان را نابود کند نفت بشکه ای دویست دلار خواهد شد و غربی ها مجبور میشوند با بهانه نشان دادن حسن نیت تحریم ها را تعلیق کنند تا در موضعی برابر مذاکرات برای لغو قانونی تحریم ها ادامه داشته باشد، جنگ یمن هم به پایان میرسد
  • علی IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   1 0
   افزایش ذخایر استراتژیک نفت ما و آمادگی ما برای بازگشت به بازار جهانی نفت در کنار افزایش قیمت جهانی نفت می تواند قبل از رسیدن به نتیجه در مذاکرات وین تحریم ها را تعلیق کند تا عرضه نفت ایران قیمت جهانی نفت را متعادل کند، بعدش برای لغو تحریم ها در موضعی برابر مذاکرات را ادامه دهیم
  • علی IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   2 1
   اگر زیرساخت های نفتی عربستان نابود گردد هم توافق وین حاصل خواهد شد و هم اینکه می توانیم از موضعی برتر با عربستان برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات منطقه ای وارد مذاکره شویم و منافع کشور و محور مقاومت تامین گردد و غربی ها هم برای ایجاد تعادل در بازار جهانی نفت تحریم های ایران را تعلیق یا لغو کنند
  • علی IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   2 1
   شرایطی ایجاد کنیم تا تحریم غرب بیش از اینکه تحریم بر ایران باشد تحریم بر خودشان باشد به نحوی که از فرصت های تجاری با ایران خودشان را محروم کرده باشند، هرگونه روابط تجاری با غرب به خصوص آلمان را متوقف کنیم و با چین و روسیه و دیگر کشورهای جهان و قدرت های نوظهور وارد تعامل شویم آنوقت تحریم را لغو میکنن
  • علی IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   1 1
   تجاری سازی برنامه هسته ای و توافق با اعضای باقی مانده در برجام برای سرمایه گذاری در صنعت هسته ای ما و تجاری سازی برنامه هسته ای به نحوی که همه طرفین از تجاری سازی سودمند شوند و در توسعه صنعت اتمی ما منافع داشته باشند تحریم ها را لغو میکنند و دیگر در آینده دوباره تحریم وضع نخواهند کرد
  • علی IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   0 0
   از طریق اصلاحات اقتصادی و مقاوم سازی اقتصاد در مقابل تحریم و تهدید خارجی مثل کاهش یارانه که منجر به رفع کسری بودجه شود شرایطی ایجاد کنیم تا حیات اقتصادی ما به لغو تحریم ها وابسته نباشد بلکه فقط توسعه و پیشرفت به سطوح عالیه وابسته به لغو تحریم ها شود آنوقت امتیاز کم تری برای لغو تحریم ها خواهیم داد
  • IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   1 0
   نمیخان به توافق برسیم اگر میخاستن تمام شده بود سودومنافعه عده زیادی باوجود تحریمها درکاره این روتوامدها گفتوگوها نتیجه ندارد