افزوده‌شدن اعتبار بهارانه کتاب درصورت استقبال مخاطبان

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر در دوره بهارانه کتاب خریداران علاقه نشان بدهند و از آن استقبال کنند به اعتبار در نظر گرفته شده افزوده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب) با اشاره به اهداف اولیه و ثانویه این‌طرح‌ها گفت: باید در قالب طرح‌های مختلف از کتابفروشان حمایت کنیم و با سیاست‌های درست به تقویت فعالیت‌های آن‌ها کمک کنیم؛ تخفیف تنها راه حمایت نیست بلکه باید مسیرهای مختلفی را طی کنیم.

وی افزود: باید تلاش کنیم کتابفروشان به جایگاه واقعی خود دست پیدا کنند و به عنوان پاتوقی برای مردم قرارگیرد که نه فقط مکانی برای فروش کتاب بلکه محلی برای عرضه فکر و جایی برای گفت‌وگو بین نویسنده و مخاطبان باشند. یک سیاست و یک راه نمی‌تواند به تنهایی به توسعه فرهنگ کتابخوانی منجر شود و برای رسیدن به چنین هدفی باید مسیرهای مختلفی طی کنیم و بحث طرح‌های توزیع یارانه از طریق کتابفروشی‌ها در واقع نقش حداقلی در برآورده کردن هدف اصلی را دارد.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: هدف اصلی باید با مکانیزم‌ها و ساز و کارهای جدی دنبال شود و نیاز به اصلاح مقررات و ایجاد فضاهای جدیدی برای کتابفروشی‌ها دارد مثل دیدن جایگاه آن‌ها در شهر و فروشگاه‌ها. برخی انتقاداتی از این‌طرح‌ها مطرح می‌کنند. این نقدها از منظر نگاه حداکثری به موضوع است. طوری که بالاترین حد را می‌بینند و می‌گویند چون به آنجا نمی‌رسد اشکال دارد اما اتفاقا باید لایه‌های پایین‌تر را دید. باید دید در فضای کنونی چه اندازه می‌توانیم از طرح‌های فصلی فروش کتاب برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم و اگر این نگاه را داشته باشیم نقش این طرح‌ها بد نبوده است زیرا عده‌ای را به کتابفروشی‌ها کشانده و به شبکه خریداران کتاب و کتابفروشی‌ها منجر شده که ذخیره خوبی برای آینده است.

جوادی در ادامه گفت: این شبکه ذخیره ارزشمندی برای آینده است. همچنین خریداران برای هر فصل منتظر آغاز این طرح هستند تا به کتابفروشی‌ها بیایند و خرید داشته باشند که همین موضوع نشان‌دهنده علاقه مردم به حوزه کتاب است تا از این فرصت‌ها استفاده کنند. طرح‌های فصلی فروش مثبت‌اند. اما اینکه انتظار داشته باشیم همه مشکلات کتابفروشی‌ها با اجرای این طرح حل شود قطعا انجام نشده است بلکه باید به اندازه‌ خود طرح از آن توقع داشته باشیم.

وی در پایان گفت: اجرای طرح‌های فصلی فروش کتاب ادامه خواهد داشت. برنامه ما استمرار و تقویت طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها است و حتی در همین دوره اگر خریداران علاقه نشان بدهند و استقبال کنند اعتبار در نظر گرفته شده اضافه می‌شود. البته سیاست‌های دیگری باید دنبال شود تا کتابفروشی‌ها به جایگاه اصلی خود نزدیک شوند و نباید فقط به اجرای چنین طرح‌هایی اکتفا کرد.

کد خبر 5229797

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =