قانون‌مداری رکن اصلی رقابت انتخاباتی در استان سمنان

سمنان- رقابت‌های انتخاباتی از ابتدای این هفته در سطح استان سمنان به اوج می‌رسد اما همزمان با این امر، بیش از پیش قانون مداری از سوی نامزدها اولویت و اهمیت پیدا می‌کند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - پدرام حکیم*: رقابت‌های انتخاباتی از امروز وارد فاز جدید می‌شود زیرا انتهای هفته جاری با حماسه بزرگ انتخاب ۱۴۰۰ عجین می‌شود، رقابتی که در آن تکلیف چهار سال قوه مجریه و همچنین پارلمان شهری و روستایی در سطح ایران اسلامی و استان سمنان مشخص خواهد شد.

در این بین اما هرچه به اوج رقابت‌های انتخاباتی نزدیک می‌شویم، ضرورت اخلاق مداری، قانون مداری و دوری از بی اخلاقی از سوی نامزدها و طرفداران شأن بیش از پیش مشخص و نمودار می‌شود. مردم امروز باید بدانند که وقتی کسی به قانون مدار بودن اعتقادی ندارد هرگز نمی‌تواند در مسند نظارت و پارلمان شهری و خود به نوعی قانونگذار و ریل گذار توسعه عمرانی، اقتصادی، سرمایه گذاری، فرهنگی، اجتماعی و… شهرها و روستاها است، موفق عمل کند.

حق مردم بر نامزدها

این روزها حق کلید واژه رقابت‌های انتخاباتی است حقی که از قانون نشئت گرفته و بر دو قسم است حقوق نامزدها بر مردم و حقوق مردم بر نامزدها؛ درباره حقوقی که مردم دارند باید به این موارد اشاره کرد:

قانون مداری: نامزد در قبال مردمی که قرار است به وی رأی بدهند حتی آنانی که اصلاً قرار نیست به او و نزدیکان وی رأی دهد، اخلاق مداری، قانونمداری و همچنین آداب انتخابات را رعایت کنند یعنی در تبلیغات حریم خصوصی مردم را رعایت کنند به قوانین مرتبط با تبلیغات انتخاباتی و عرف جامعه احترام بگذارند از راه اندازی کارناوال‌ها و تجمع‌ها در این شرایط کرونایی اجتناب ورزند و سعی کنند که به مردم درباره برنامه‌هایشان اطلاع رسانی کنند.

اخلاق مداری: اخلاق یکی از مهمترین ارکان در رقابت‌های انتخاباتی است که سبب می‌شود تا مردم در بستر پاک به برنامه‌های افراد حاضر در رقابت‌های انتخاباتی رأی بدهند لذا پول پاشی، تخریب دیگران برای بالا بردن برخی نامزدها، عدم تعرض به حریم خصوصی افراد چه در فضای مجازی و چه حقیقی و… در زمره خط قرمزهای اخلاق مداری در زمان تبلیغات انتخابات است.

ضرورت شفافیت

شفافیت: برخی نامزدها و حتی اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای ادوار گذشته در سطح استان سمنان به گونه‌ای رفتار کرده‌اند که گویا شفافیت و پاسخگویی از سوی آنها لطفی بر مردم و اصحاب رسانه بوده است در حالی که شفافیت لازمه مسئولیت در مناسبی است که با رأی مردم تعیین می‌شود مانند نمایندگی مجلس، شوراها و… در نتیجه شفافیت نامزدها و اعضای شورای اسلامی شهرها و روستاها یک حق بر گردن نامزدها از سوی مردمی است که قرار است مسئولیتی را بر دوش آنان بسپارد.

شفافیت باید قبل از انتخابات، حین تبلیغات و حتی بعد از آن باشد و نامزدها در قبال برنامه‌ها، تخصص، توانمندی‌ها و… به صورت شفاف با مردم صحبت کنند چرا که اگر این چنین نباشد، از دیدگاه مردم فردی شایسته برای حضور در پارلمان شهری نیستند.

برنامه محوری: یکی دیگر از حقوق مردم بر نامزدها در دوران انتخابات است مردم حق دارند کسانی که در انتخابات حضور می‌یابند را با برنامه قیاس کنند. امروز اگر حرف از دوری آرا قومیتی، خویشاوندی و… می‌زنیم می‌بایست در کنار آن برنامه محوری را نیز مطرح کنیم زیرا رکن اصلی رأی اصلح بدون در نظر داشتن خویشاوندی و هم روستایی بودن و… همین برنامه محوری است. برخی نامزدها متأسفانه به گونه‌ای عمل کرده‌اند که گویا مردم حق ندارند از برنامه‌هایشان اطلاع یابند در حالی که اینگونه نیست بلکه این حق مردم است که بدانند یک فرد چه چیزی در چنته دارد که در رقابتی به این حساسی حضور یافته است.

اشراف به مسائل شهری

اشراف به مسائل شهری و تخصص: از دیگر مسائلی است که نامزدهای انتخاباتی قبل از حضور در انتخابات باید آن را در خود دیده و آن را به مردم انتقال دهند زیرا مردم حق دارند تا بدانند فردی که خود را نامزد انتخابات کرده، چه تخصصی، چه برنامه‌ای و چه میزان اشراف به مسائل شهری و روستایی دارد و به عبارت دیگر آیا توان حضور در پارلمان محلی را دارد یا خیر

البته در زمینه حقوقی که مردم در قبال نامزدها دارند به موارد دیگری هم می‌توان اشاره کرد که التزام به توسعه مندی، انتخاب یک شهردار خوب و ده‌ها مورد دیگر در آن می گنجد اما سعی کردیم به مهمترین آنها اشاره کنیم اما روی دیگر سکه حقوق مردم بر نامزدها است که از جمله آنها هم به اختصار می‌توان به صعه صدر در مطالعه برنامه، تبلیغ چهره به چهره پس از شناسایی اصلح، دعوت مردم برای مشارکت در انتخابات و… را می‌توان نام برد.

قانون مداری و اخلاق‌مداری در بین نامزدها از آن جهت دارای اهمیت است که رکن پارلمان شهری، خود با قانون سر و کار دارد در نتیجه رعایت حقوق از سوی نهادی که خود با حق سر و کار دارد، امری بسیار مهم محسوب می‌شود. مردم وقتی می‌بینند نامزدی هنوز انتخابات برگزار نشده، حقوق حقه شأن را رعایت نمی‌کند قطعاً نمی‌توانند برای ادامه راه نیز بر وی اعتماد کنند.

اصل مهم قانون مداری

قانون‌مداری و اشراف به حقوق مردم دارای مزیت‌های بسیاری است که از جمله آن‌ها می‌توان به اجرای درست وظایف شورای شهر در زمینه‌های مختلف توسعه شهری اشاره داشت. شورای شهر امروز نقش بسزایی در جذب سرمایه گذاری در قالب توسعه شهری، تعاونی‌ها، شناخت مزیت‌های اقتصادی، کمک به جامعه برای احصا کمبودها، تلاش برای رفع مشکلات از طریق همراهی شهرداری و حتی نهادهای دولتی و… دارد و زمانی می‌تواند از عهده این نقش مهم و اساسی بر بیاید که افراد مشرف به قوانین در آن حضور یابند.

از لحاظ نظریه بازی‌ها یکی از مهمترین ارکان حضور در یک ساختار، دانستن ابعاد، قوانین، تأثیر گذاری، وجوه مختلف بازی و… از سوی داوطلبان حضور در سیستم است در پارلمان شهری نیز نیازمند افرادی است که قواعد را به خوبی بدانند و در واقع بدانند که قوانین حاکم بر شورای شهر و روستا چیست در نتیجه نخستین رکن قانون مداری این است که افرادی که فاقد توانمندی لازم برای حضور در پارلمان محلی هستند، خودشان پیشگام نشده و اصلاً ثبت نام نکنند.

در نتیجه وقتی مشارکت چند صد نفر را در شورای شهر و روستاهای استان سمنان ملاحظه می‌کنیم فرض بر این است که همگی با رعایت قانون، قواعد بازی در پارلمان شهری را می‌دانند وگرنه ثبت نام نمی‌کردند، در نتیجه از این افراد انتظار می‌رود که دو و حتی بلکه ده برابر یک شهروند عادی به قانون احترام بگذارند. در نهایت امیدواریم با قانون مداری، شاهد تبلیغات انتخابات خوبی در هفته جاری باشیم.

*روزنامه‌نگار و کنشگر مسائل اجتماعی و سیاسی استان سمنان

کد خبر 5232363

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =