روایت زیبای پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران

محمد علی انصاری مفسر قرآن کریم و کارشناس مذهبی به بیان روایتی زیبا از پیامبر اکرم(ص) در خصوص دختران پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی انصاری مفسر قرآن کریم و کارشناس مذهبی در بیانی در خصوص روایات نبوی در خصوص دختران گفت: از رسول خدا حضرت محمد (ص) نقل شده که فرموده‌اند: «نِعمَ الوَلَدُ البَنَاتُ مُلَطِّفَاتٌ مُجَهِّزَاتٌ مُؤمِنَاتٌ مُبَارَکاتٌ مُفَلَّیَاتٌ» دختران چه فرزندان خوبی هستند؛ با لطافت و مهربان، آماده به خدمت‏‬ رسانی، یار و غمخوار، با برکت و پاکیزه کننده.
وی ادامه داد: پیامبر در میان جامعه عرب سخنانشان این فرهنگ را رواج دادند تا تفکرات اشتباه در خصوص دختران را بزدایند. رسوب ذهنی جاهلیت را از اذهان مسلمانان بردارند.

وی در ادامه این حدیث گفت: پیامبر فرمودند: چه خوب هستند دختران، لطافت از پسران بیشتری دارند و در آماده سازی زندگی نقش بیشتری داشته و اهل انس هستند و برکاتی خدا در وجودشان قرار داده و پاکیزگی هایی دارند که گاه پسران از آن بی بهره‌اند. این جملات لطیف را پیامبر فرمودند که به مردم تاکید کنند بهترین فرزندان شما دختران شما هستند.
انصاری ادامه داد: در روایت دیگری می‌فرمایند: «رحم الله اب البنات» خدا دختر داران را رحمت کند که فرزندان دختر، مبارک و دوست داشتنی هستند. «و هن الباقیات الصالحات» باقیات صالحات بیشتر در دختران است تا در فرزندان پسر و در حدیثی پیامبر تاکید می‌کند هر کس که دو دختر داشته باشد فردای قیامت با من است که این تعبیر بسیار لطیفی است.

مفسر قرآن در ادامه تصریح کرد: در روایت دیگری از پیامبر منقول است که: «خداوند رأفت بیشتری به دختران شما دارد تا پسران و هر انسانی که دختر و زنی را شاد خلق کند، قلب خودش را شادمان خواهد کرد.

این استاد قرآن با اشاره به واقعه‌ای تاریخی کرده و گفت: در مسجد برای پیامبر بشارت فرزند دار شدن آن حضرت را آوردند و گفتند که فرزندش دختر است. حضرت چهره اصحاب و یارانشان را که درهم و تنگ مشاهده کرد گفت: «ریحانه اشمها» دختر گلی بوییدنی است که خدا به من داده است.

کد خبر 5232708

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =