نگاه سیاسی به شوراها ممنوع/ پارلمان شهری جای فامیل‌بازی نیست

اصفهان- انتخاب نامزدهای شورای شهر باید فارغ از هر گونه نگاه جناحی و صرفا با دید تخصصی و اشراف بر قوانین و اختیارات شورا محک بخورد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: تب و تاب تبلیغات بین نامزدهای شورای شهر و رقابت بین لیست‌های انتخاباتی با نزدیک شدن به زمان رأی‌گیری بیشتر شده و هر یک از لیست‌های جناح‌ها به دنبال اثبات خود با شعارهای محوری شهری و مردمی هستند. اما در این میان به اعضای لیست‌ها انتقاداتی وارد کرده‌اند که برخی با سن کم و رانت و طبیعتاً بی تجربگی به دنبال ورود به این کارزار انتخاباتی و شورای شهر هستند؛ حتی گفته می‌شود که اعضای منتخب لیست‌های شورای شهر دورهمی خانوادگی به راه انداخته‌اند و نسب‌های فامیلی اعضای اصلی مجمع‌های انتخاباتی و آقازادگی در میان آنها به چشم می‌خورد. از سویی دیگر نیز یکی از اعضای شورای شهر سابق جناح اصلاح طلب از لیست مربوطه جا مانده و اکنون برای ائتلاف از حمایت‌های قشر محروم و حاشیه نشین در بنر تبلیغاتی خود استفاده کرده است.

مردم را قربانی شعارهای انتخاباتی نکنید

شعار لیست‌ها انتخاباتی اصلاح طلبان نیز «تنها برای مردم» مورد نقد یکی از طرفداران این جناح قرار گرفت که گفته است «از کدام مردم حرف می‌زنید، از ساکنان پشت میدان امام (ره) گذر آقا نجفی که سال‌هاست در بلاتکلیفی قرار دارند یا از دوستانی که در چهارباغ عباسی طبقه به طبقه روی هم قرار می‌دهند و یک هتل غیر قانونی می‌سازند. خط مردم را از دوستان و هم حزبی‌ها در ادامه مسیر جدا کنید.»

اعضای لیست شورای شهر اصلاح طلبان معتقد به مدیریت واحد شهری هستند که کوروش خسروی در این باره می‌گوید: مدیریت واحد شهری امکان پذیر است اما باید به تدریج اتفاق بیافتد و با یک مصوبه و بلند و برخاست امکان پذیر نیست و نیاز به دیپلماسی بسیار فعال بین دستگاه‌ها و شهرداری اصفهان دارد.

وی ادامه داد: البته این نقش را باید شورای شهر ایفا کند و به عنوان یک نهاد واسط بین دستگاه‌های مرتبط تحت یک مدیریت واحد در بیاورد و برای محقق شدن این بحث تفاهم نامه‌های چند جانبه بین شورا و شهرداری و سایر دستگاه‌های فعال در سطح شهر این بسته شود که در واقع عملیاتی کردن پروژه‌های مشترک راه کار این بحث است.

شورا را سیاسی انتخاب نکنید

«حق اصفهان زندگی است» شعار لیست نیروهای اصولگرا مجمع نیروهای انقلاب است که بهتر است حق ورود به شورای شهر را به افراد شایسته‌تری محول می‌کردند و علاوه بر جوان‌گرایی به کارنامه، طرز فکر و برنامه آنها بیشتر توجه می‌شد. فارغ از هر گونه طرفداری از جناح‌ها بارها گفته شده که به نامزدهای شورای شهر لیستی و یا جناحی رأی ندهید. مدیریت شهری جای افراد متخصص، سالم و دغدغه مند و پر تلاش است. حتی به توصیه افرادی که در زمینه مدیریت شهری تخصص ندارد توجه نکنید بلکه ملاک را قوانین شورا و اختیارات آن قرار دهید و با پرسش از آنها اطلاعات فرد را محک بزنید؛ زیرا متصدی شورای شهر باید از تک تک مواد قانونی و وظایفش مطلع باشد.

سفر سعید جلیلی به اصفهان

بنا بر اعلام رسول بخشی، رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی در اصفهان، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری عصر سه شنبه ۲۵ خرداد ضمن سفر به این استان، با مردم شهر اصفهان در مسجد سید دیدار خواهد کرد.

دیدار با فعالان اقتصادی و جهادی استان از دیگر برنامه‌های سفر جلیلی به اصفهان است. همچنین تدارک این سفر همراه با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی است و تأکید شده که استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی جهت حضور در این برنامه الزامی است.

این در حالی است که در این هفته دو نامزد انتخاباتی یعنی حجت الاسلام رئیسی و سید امیر قاضی‌زاده سفر خود را به اصفهان لغو کردند.

رأی‌گیری یک ساعت زودتر آغاز می‌شود

در روزهای اولیه انتخابات زمزمه‌های الکترونیکی شدن انتخابات در اصفهان به گوش می‌رسید که حتی برخی مسئولان شورای عالی نظارت معتقد بودند فراهم کردن زیرساخت الکترونیکی کردن انتخابات در این دوره امری نشدنی است. این در حالی است که رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان روز گذشته با اشاره به اینکه رأی‌گیری شوراها در اصفهان و شاهین‌شهر الکترونیکی است، گفت: از چهار ماه پیش فرآیندهای انتخابات را در استان اصفهان آغاز کردیم و فرمانداران و بخشداران به عنوان محورهای اصلی انتخابات فعالیت‌ها و اقدامات خود را در جهت برگزاری انتخاباتی پرشور انجام داده‌اند.

حیدر قاسمی ادامه داد: در استان اصفهان شهر قرمز نداریم و روند بستری‌ها و فوتی‌ها کاهش یافته است، اما تمهیدات لازم را در نظر گرفته‌ایم و به تعداد شعب اخذ رأی ۳۲۰ شعبه اضافه کرده‌ایم و از بابت بحران کرونا هیچ نگرانی نداریم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محل شعب اخذ رأی به نحو احسن خواهد بود.

قاسمی با بیان اینکه ساعت آغاز فرایند رأی‌گیری یک ساعت زودتر شده است، گفت: یکی از تدابیر دیگر برای مقابله با کرونا این است که در این دوره از انتخابات رأی‌گیری یک ساعت زودتر و از ساعت هفت صبح آغاز می‌شود، همچنین الزامی نداریم که ساعت اخذ رأی را تمدید کنیم. ساعت قانونی اخذ رأی برای شوراها هشت ساعت و برای ریاست جمهوری ۱۰ ساعت است.

وی گفت: برای کرونا سامانه‌ای تعریف شده است که شعب نزدیک به هر فرد را نشان دهد که مکان‌هایی که تراکم جمعیت کمتری دارند را به افراد اطلاع می‌دهد و با سامانه موبایل می‌توان به این سامانه ورود کرد که این امر از ترددها می‌کاهد.

روز انتخابات قطعی برق نداریم

رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان ادامه داد: هم اکنون کمبود برق در استان نداریم و برای انتخابات پیش بینی لازم انجام شده است تا در روز انتخابات قطعی برق نداشته باشیم. برای احتیاط مولود اضطراری پیش بینی شده است و در شعب اخذ رأی دستگاه‌های احراز هویت، الکترونیکی هستند و این دستگاه‌ها باتری ذخیره دارند، اما برای احتیاط برای برخی شعب، مولد اضطراری پیش بینی شده است. نمایندگان اداره برق در بسیاری از شعب اخذ رأی حضور دارند تا به مشکلات احتمالی رسیدگی کنند.

قاسمی گفت: در شعب اخذ رأی مواد بهداشتی پیش بینی شده است و بدون ماسک کسی نباید در شعب حاضر شود و افراد خودکار شخصی به همراه داشته باشند. داشتن شناسنامه و شماره ملی الزامی است، اما داشتن کارت ملی الزام نیست و با رسید کارت ملی هم می‌توان رأی داد.

وی تصریح کرد: تخلف انتخاباتی خاصی تاکنون گزارش نشده است. ستاد ملی کرونا اختیار به وزارت کشور داده است که تا دو ساعت در صورت لزوم زمان اخذ رأی تمدید شود. همچنین انتخابات الکترونیکی در ۲۴ مرکز استان کشور در حوزه شوراهای شهر برگزار می‌شود و به غیر از شهر اصفهان در شاهین شهر هم انتخابات شوراهای شهر به شکل الکترونیکی برگزار می‌شود.

بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر واجد شرایط رأی در استان هستند

همچنین علی اصغر رفیعی نژاد، دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان، آماری از استان داد و گفت: استان اصفهان با وسعت ۱۰۷ هزار کیلومتر مربع، پنج میلیون و ۳۸۶ هزار نفر جمعیت دارد. برای این دوره سه میلیون و ۶۳۴ هزار و ۱۱۴ نفر واجد شرایط رأی در استان هستند که از این تعداد ۷۹ هزار و ۳۳۰ نفر رأی اولی هستند.

وی ادامه داد: استان اصفهان دارای ۲۴ شهرستان، ۱۱۱ شهر و ۵۲ بخش و ۱۳۲ دهستان است. در حوزه شوراهای شهری ۵۹۱ کرسی اصلی داریم که برای این تعداد ۳۷۵۱ نفر ثبت نام قطعی کردند و ۲۸۳۱ نفر تأیید و ۶۵۶ نفر رد صلاحیت شدند. در ادامه ۲۳۵۷ نفر در هیأت‌های نظارت تأیید صلاحیت شدند و ۴۳۸ نفر هم رد شدند.

رفیعی نژاد گفت: در انتخابات شوراها ۲۴۶۹ کرسی شهری و در حوزه روستایی ۳۱۲۴ کرسی وجود دارد که ۷۰۹۶ نفر ثبت نام کردند و در نهایت ۵۹۰۳ نفر رقابت نهایی خواهند داشت. همچنین تعداد کل شعب اخذ رأی در استان اصفهان ۳۴۶۷ شعبه است که از این تعداد ۳۱۰۷ شعبه ثابت و ۲۶۰ شعبه سیار است. همچنین ۲۴۵۶ شعب شهری و ۱۰۱۱ شعبه روستایی در استان وجود دارد. البته تعداد واجدان رأی در حوزه انتخابیه شهرستان اصفهان یک میلیون و ۶۳۰ هزار و ۵۲۶ نفر است که رأی اولی‌ها ۳۳ هزار و ۶۴۷ نفر هستند.

کد خبر 5234706

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha