شهرداری براساس نیاز شهروندان از شرکت‌های استارت‌آپی حمایت کند

گناباد - نامزد انتخابات شورای شهر گناباد گفت: شهرداری می‌تواند از فرصت‌های بی‌شمار پیش‌رو و براساس نیاز شهروندان، شرکت‌های استارت‌آپی جدیدی تأسیس و از شرکت‌های استارت‌آپی موجود حمایت کند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: تب و تاب انتخابات با آغاز یک هفته تبلیغات نامزدهای ششمین دوره شوراهای شهر و روستا بالا گرفته و داوطلبان شورای شهر همه توان خود را به کار گرفته تا آنچه در توان خود می‌بینند را نیز به شهروندان ارائه بدهند و این فرصت را برای آنها ایجاد کنند که آگاهانه‌تر در انتخابات پیش رو دست به انتخاب بزنند.

در این راستا خبرگزاری مهر نیز فرصتی را برای نامزد ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر در قالب جنبش ازما (چالش شایستگی و شفافیت) ایجاد کرده تا با ارائه گزارش برنامه‌های خود از تریبون این خبرگزاری با شهروندان به گفت‌وگو بنشینند.

علیرضا بابائی متولد سال ۱۳۶۳ دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت است، او که در حوزه نوسازی شهری فعالیت داشته و به عرصه انتخابات پا گذاشته و سعی دارد از تجربیات خود برای توسعه شهر و خدمت به شهروندان استفاده کند.

مشروح گفتگو با این علیرضا بابائی به شرح ذیل است:

هدف‌گذاری‌ها، برنامه‌ها و اولویت فعالیت‌های شما در دوره جدید شورا چیست؟

اهداف اینجانب رویکرد تخصصی به شورا و ورود مدیران شهری متخصص و جوان همراه با شفافیت برخی برنامه‌های اختصاصی حوزه انتخابیه براساس مقتضیات شهر -پیگیری و انجام مطالعات طرح جامع و تفصیلی به عنوان سند بالادستی با توجه به اتمام افق طرح جامع شهرگناباد، برنامه ریزی برای اجرای طرح جامع مدیریت شهری و شفاف سازی و ارتقای جایگاه شورای اسلامی شهر، راه اندازی شورایاری‌ها با هدف مشارکت همه شهروندان در تصمیم گیری های مدیریت شهری، اجرای کامل طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام (شهرک کارآفرین، طرح ساماندهی محور وردی گناباد از پلیس راه تا بیدخت، پارک بانوان، مبلمان شهری، کوچه باغ‌ها، میدان خراسان، میدان بجستان، میدان فردوس ورودی خیابان غفاری)، پیگیری تهیه طرح جامع گردشگری، فعالیت مستمر ستاد بازآفرینی پایدار شهری و پیگیری راه اندازی دفاتر توسعه محلی و در نهایت تهیه برنامه‌های توسعه محله‌ای مشارکت همه کنشگران محله، استفاده از ظرفیت عظیم بانوان، جوانان، نخبگان و رسانه‌ها برای برنامه ریزی و تصمیم گیری ها، فراهم کردن امکانات و فضای ورزشی در شهر، حمایت شهرداری از باشگاه‌های فرهنگی ورزشی در مسابقات استانی و ملی، توزیع عادلانه و متوازن امکانات شهری و مبلمان شهری در شهر، هوشمندسازی فعالیت‌های اصلی مدیریت شهری با اولویت سیستمی کردن فرآیند صدور پروانه براساس ضوابط موجود، تهیه طرح تجدیدنظر در تعریض های ناعادلانه و غیرقابل اجرا در شهر ۱۲- ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری از طریق ایجاد شهرک کارآفرین و طرح‌های مشابه به نفع مردم و شهرداری است.

شهرداری‌ها هم اکنون با مشکل درآمد مواجه هستند، برنامه‌های شما برای ایجاد درآمد پایدار چیست؟ و چه برنامه‌ای برای حذف هزینه‌های غیر ضروری و اختصاص آن به اقدامات عام‌المنفعه برای برخورداری یکسان همه مردم دارید؟

با توجه به مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته اینجانب و مصاحبه با برخی متخصصین این حوزه پیشنهاداتی به شرح زیر ارائه می‌شود: نظر به این که بار سنگین مشکلات شهری به عهده شهرداری‌ها است، تخصیص درصدی از درآمدهای عمومی بودجه کل کشور به این نهاد عمومی کمترین حق قانونی آن‌ها و رافع معضلاتی می‌تواند باشد که شهرداری‌ها با آن درگیرند.

شهرداری‌ها و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه آن و همه نهادهای خصوصی که به فعالیت در حوزه خدمات شهری مبادرت می‌کنند، باید به طور کامل از پرداخت مالیات‌های دولتی معاف شوند.

قانون مالیات بر ارزش افزوده که می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای ممکن در این خصوص مطرح باشد و با توجه به افزایش مالیات بر ارزش افزوده از ۳ درصد به ۹ درصد می‌توان بخشی بیشتری از آن را به شهرداری‌ها اختصاص داد و درصد قابل توجهی از درآمدهای مالیاتی در هر شهر باید به عنوان مالیات محلی به شهرداری‌ها تخصیص و پرداخت شود.

با توجه به حجم زیاد ورود خودروها به ناوگان شهری و نیاز به هزینه‌های زیاد شهرداری برای تعریض معابر و با توجه به اخذ مبلغ بالایی از هر خودرو با عناوین مختلف مبلغی نیز به عنوان کمک هزینه شهرداری‌ها از قیمت فروش هر نوع وسایل نقلیه و عوارض شماره گذاری آنها اخذ شود.

بازنگری قانون شهرداری‌ها با توجه به شرایط موجود و تدوین قانون جدید با هدف تفویض اختیارات کافی به شهرداری‌ها و تصویب لایحه مدیریت شهری، احداث مراکز و کارخانجات تولیدی و فروش کالاها و خدمات به‌دست آمده از آن به خود شهروندان، که تحت نظارت مطلق شهرداری‌ها، بدون کوچک‌ترین دخالت دولت فعالیت کنند. ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی نظیر کارخانجات بازیافت کاغذ و پلاستیک و احداث مجتمع‌های تفریحی- توریستی نظیر هتل‌ها، پارک‌ها و زمین‌های ورزشی و … با مشارکت بانک‌ها و بخش خصوصی و ارائه تخفیف به عوارض سالانه و یا سایر تخفیف‌ها، برای ساختمان‌هایی که روی بام منازل خود روف‌گاردن ساخته‌اند و ساختمان‌هایی از تکنولوژی‌های نوین ساختمانی استفاده کرده‌اند که منجر به افزایش عمر مفید ساختمان و استفاده بهینه از انرژی‌ها می‌شود.

استفاده از روش‌های نوین تأمین مالی برای اجرای پروژه‌های شهری، برگزاری دوره‌های آموزش شهروندی زیر نظر شهرداری‌ها در راستای گسترش فرهنگ پرداخت عوارض و مالیات‌های شهری و ترغیب شهروندان به مشارکت هر چه تمام تر در راستای نیل به توسعه شهری، تخصیص درصدی از درآمد شرکت‌های پردرآمدی نظیر بیمه‌ها برای به‌کارگیری در طرح‌های ترافیکی و حمل و نقل‌های شهری، تصویب لایحه قانونی اخذ عوارض بر ارزش زمین‌های شهری به عنوان درصد ثابتی از ارزش زمین به صورت سالیانه که به نوبه خود به افزایش عرضه زمین و کاهش قیمت آن و رونق بازار مسکن و همچنین ایجاد ثبات و آرامش در بازار زمین و مسکن منتهی می‌شود.

شهرداری‌ها می‌تواند از فرصت‌های بیشمار پیش رو و براساس نیاز شهروندان و با عنایت به وضعیت متمایزی که دارند، شرکت‌های استارت آپی جدیدی تأسیس و از شرکت‌های استارت‌آپی موجود به طرق مختلفی حمایت کنند و با توجه به محدودیت منابع مالی خود هم از روش‌های تأمین مالی جمع سپاری مالی و هم از نیروهای مازاد خود در این شرکت‌های استارت‌آپی استفاده کنند و در آینده‌ای نزدیک با موفقیت‌های شرکت‌های استارت‌آپی مورد حمایت خود بسته به نوع فعالیت‌های این شرکت‌ها از سود سهام و درآمدهای این شرکت‌ها در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت درآمدهای پایدار ایجاد کنند که به عنوان مثال سازمان تاکسی‌رانی تهران تحت پوشش شهرداری تهران در حال ۱۳۵۹ که از سال فعالیت است، چنانچه از روش‌های بهینه کاوی و انتقال تکنولوژی مطلوب بهره مند بود می‌توانست به جای شرکت ایده گزین ارتباطات روماک (اسنپ) و سایر شرکت‌های داخلی موفق این حوزه که ایده سفارش تاکسی آنلاین را از روی مدل موفق آن یعنی شرکت اوبر به ایران انتقال داده و خود لیدر این بازار جذاب باشد و درآمدهای پایدار برای سازمان تاکسی‌رانی و شهرداری تهران ایجاد کند.

اسنپ امروز با ۷ میلیون کاربر فعال و ۷۰۰ هزار سفر در روز و ۱۵۰ هزار راننده تحت پوشش روزانه حدود ۱. ۲ میلیارد تومان درآمد و حداقل ۶۰۰ میلیون تومان سود خالص دارد که با این روند سود سالانه اسنپ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد شد که پس از کسر ۵۰ میلیارد تومان مالیات، سود خالص به حدود ۱۵۰ میلیارد تومان رسید و ارزش تقریبی اسنپ به حدود یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است یا در مثال دیگر شرکت حمل و نقل کالای تهران «پیک بادپا» با هدف کاهش سفرهای درون شهری، کاهش زمان تلافی شهروندان، کاهش مصرف سوخت، و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، از سال ۱۳۷۴ فعالیت خویش را به‌عنوان یکی از زیر مجموعه‌های حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران آغاز کرد و می‌توانست با توجه به تجربه بالا در این حوزه در حوزه حمل و نقل آنلاین نیز پیشرو باشد و با استفاده روش‌های بهینه کاوی و انتقال تکنولوژی به جای استارت‌آپ الو پیک از این فرصت ارزشمند در زمان مناسب بهره برده و منجر به درآمدهای پایدار برای شهرداری تهران می‌شد.

شهرداری‌ها در دوره‌های اخیر برای جذب نیروهای خاص همیشه تحت فشار اعضای شورا بوده‌اند، چه برنامه‌ای برای این موضوع دارید که جذب نیرو از مسیر سفارش و فشار خارج و مبتنی بر مراحل قانونی و ضوابط شود؟

شفافیت فرآیند جذب منابع انسانی، ارائه طرح استخدامی در چارچوب برگزاری آزمون و مصاحبه تخصصی و پیشنهاد تصویب طرح عدم به‌کارگیری اقوام درجه یک در شهرداری و شرکت‌های تابعه مد نظر است.

در دوره قبل در بسیاری از شهرها اعضای شورای شهر با چالش‌ها و مشکلات مختلفی از جمله تخلفات مالی و … مواجه شدند که انتقاد مردم را نیز در پی داشت. تحلیل شما از چرایی وقوع این چالش‌ها چیست؟

هدف‌های شخصی بر هدف‌های جمعی اولویت داشت، فرآیند نظارت بر تأیید صلاحیت‌ها خیلی ویژه دقت نمی‌شد، به نظر می‌رسد قانون شوراها نیاز به اصلاح دارد تا افراد متخصص و باتجربه مرتبط بتوانند کاندیدا باشند.

چه برنامه‌ای برای برون رفت از مشکلات و چه راهکاری برای نظارت مؤثر بر عملکرد اعضای شوراهای اسلامی شهر در دوره جدید دارید تا به بهترین عملکرد شورا منجر شود؟

شفافیت به معنی واقعی کلمه، هوشمندسازی حوزه‌های اصلی فعالیت‌های شهرداری تا به صورت سلیقه‌ای عمل نشود، راه اندازی شورا محله‌ها و درخواست نظارت مردمی و پیگیری شعارهای انتخاباتی مد نظر است.

چه برنامه‌ای برای شفاف‌سازی امور و اطلاع‌رسانی مستمر به موکلان دارید تا شهروندان بدانند که نمایندگانشان چه فعالیت‌هایی را در پارلمان شهری دنبال کرده‌اند؟

برگزاری نشست‌های خبری منظم و پاسخ گویی به مردم، ایجاد سامانه شفافیت واقعی نه دکوری پیشنهاد طرح شفافیت مالی و اندازه گیری های دارایی‌ها قبل و بعد شورا البته به صورت سالانه انجام می‌شود.

چه سازوکاری برای دریافت خواسته‌ها و نظرات مردم و همچنین ارتباط با نخبگان و استفاده از نظرات کارشناسان در نظر دارید؟

ایجاد مرکز پژوهش‌های مردمی شورای اسلامی شهر به منظور استفاده از نظرات کارشناسی نخبگانی و تشکیل کمیته‌های با هدف فراهم آوردن زمینه‌های لازم در راستای کارشناسی هر چه بهتر مصوبات، پشتیبانی علمی و پژوهشی متناسب با وظایف شورای اسلامی شهر انجام می‌شود.

میزان هزینه شما در انتخابات چقدر است؟ و توسط چه کسانی تأمین می‌شود؟

حدود ۲۰ میلیون تومان و توسط خودم تأمین شده است.

کد خبر 5234773

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha