لزوم استفاده از دانش نخبگان توسط اعضای شورای شهر

شهرکرد - نامزد انتخابات شورای شهر شهرکرد گفت: استفاده از دانش و تجربه نخبگان و مشارکت مردم زمانی قوت پیدا می‌کند که نمایندگان شورا نقش ارتباطی خود و مردم را ایفا کنند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: تب و تاب انتخابات با آغاز یک هفته تبلیغات نامزدهای ششمین دوره شوراهای شهر و روستا بالا گرفته و داوطلبان شورای شهر همه توان خود را به کار گرفته تا آنچه در توان خود می‌بینند را نیز به شهروندان ارائه بدهند و این فرصت را برای آنها ایجاد کنند که آگاهانه‌تر در انتخابات پیش رو دست به انتخاب بزنند.

در این راستا خبرگزاری مهر نیز فرصتی را برای نامزد ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر در قالب جنبش ازما (چالش شایستگی و شفافیت) ایجاد کرده تا با ارائه گزارش برنامه‌های خود از تریبون این خبرگزاری با شهروندان به گفت‌وگو بنشینند.

هوشنگ امیرخانی دهکردی یک استاد دانشگاه است، او که در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی فعالیت داشته& به عرصه انتخابات پا گذاشته و سعی دارد از تجربیات خود برای توسعه شهر و خدمت به شهروندان استفاده کند.

مشروح گفتگو با هوشنگ امیرخانی دهکردی به شرح ذیل است:

هدف‌گذاری‌ها، برنامه‌ها و اولویت فعالیت‌های شما در دوره جدید شورا چیست؟

مشارکت مردم در اداره امور خود و همچنین احساس مسؤلیت بیشتر، در شروع کار از دستاوردهای شورای شهر قبلی و ماقبل نتیجه گیری و ارائه به شهروندان، شفاف سازی و ارائه مصوبات شورا از طریق رسانه‌های محلی به مردم، ایجاد زیرساخت‌های اشتغال از طریق جذب سرمایه بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف، ایجاد درآمدهای پایدار از طریق تشکیل ستاد جذب سرمایه گذاران، استفاده از دانش و تجربه خردمندان، صاحب نظران و نخبگان در حوزه‌های مختلف، تهیه و تصویب سند چشم انداز چهار ساله مدیریت راهبردی شهر، همچنین مساعدت در راه اندازی کارگاه‌های اشتغالزایی زودبازده و فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری، ایجاد شهری مدرن با استانداردهای جهانی طی سال‌های آینده، مبارزه با دلالان زمین و حذف هزینه‌های تغییر کاربری، رسیدگی به مشکلات فرهنگی و پیگیری مشکلات حوزه بهداشت و درمان و توجه به صنعت گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی، بهبود حقوق شهروندی در مدیریت شهری و نوسازی بافت فرسوده و ناوگان حمل و نقل عمومی و تأمین منابع آنها، برنامه اولویت محور و تحقق پذیر برای نیل به تولید و پشتیبانی و مانع زدایی و رفع موانع بروکراسی حاکم بر شهرداری و سایر دستگاه‌های مرتبط نظیر سیستم بانکی، شورای عالی شهرسازی مد نظر است.

شهرداری‌ها هم اکنون با مشکل درآمد مواجه هستند، برنامه‌های شما برای ایجاد درآمد پایدار چیست؟ و چه برنامه‌ای برای حذف هزینه‌های غیر ضروری و اختصاص آن به اقدامات عام‌المنفعه برای برخورداری یکسان همه مردم دارید؟

ایجاد زیرساخت‌های اشتغال و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری از طریق تشکیل ستاد جذب سرمایه گذاران، استفاده از دانش و تجربه خردمندان، صاحب نظران و نخبگان در حوزه‌های مختلف و کاهش عوارض این نهاد، برنامه ریزی برای کنترل هزینه‌های جاری و داشتن سهم کم در بودجه شهرداری و ایجاد انضباط مالی و صرفه‌جویی اقتصادی همراه با انجام تعهدات برای حذف هزینه‌های غیرضروری و اختصاص به جاهای مهم و استراتژیک مد نظر است.

شهرداری‌ها در دوره‌های اخیر برای جذب نیروهای خاص همیشه تحت فشار اعضای شورا بوده‌اند، چه برنامه‌ای برای این موضوع دارید که جذب نیرو از مسیر سفارش و فشار خارج و مبتنی بر مراحل قانونی و ضوابط شود؟

رعایت قانون در روند مربوط به جذب نیروهای خاص و دستیاران باید از طریق فراخوانی عمومی و برگزاری آزمون و مصاحبه علمی و فنی از میان کارکنان شهرداری و عموم شهروندان واجد شرایط در فضای منصفانه و رقابتی و تخصصی گرایی انجام می‌گیرد.

در دوره قبل در بسیاری از شهرها اعضای شورای شهر با چالش‌ها و مشکلات مختلفی از جمله تخلفات مالی و … مواجه شدند که انتقاد مردم را نیز در پی داشت. تحلیل شما از چرایی وقوع این چالش‌ها چیست؟

شهرداری یک نهاد درآمد _ هزینه است یعنی خودش پول درمی‌آورد و خودش خرج می‌کند، باید در نظر داشت تنها ساختار نظارتی شورای شهر بر شهرداری، از طریق کمسیون بودجه شورای شهر است و این کمسیون منتخبی از اعضای شورای شهر و دیوان محاسبات شهری که اگر تخصص لازم و نظارت بر عملکرد مالی و اداری شهرداری نداشته باشند، مشکلات و تخلفات مالی و چالش‌های مختلفی به‌وجود می‌آید.

چه برنامه‌ای برای برون رفت از مشکلات و چه راهکاری برای نظارت مؤثر بر عملکرد اعضای شوراهای اسلامی شهر در دوره جدید دارید تا به بهترین عملکرد شورا منجر شود؟

هر چه اعضای شوراها از نخبگی و تخصص بیشتری برخوردار باشند جایگاه شوراها هم ارتقا می‌یابد. فعال‌تر شدن مجموعه شورای عالی استان‌ها برای آموزش دائمی اعضا و دفاع از حقوق قانونی شوراها و تدوین آئین نامه‌های مربوط و حضور مؤثر در کمسیون شورای مجلس شورای اسلامی در اصلاح این وضعیت مؤثر است.

چه برنامه‌ای برای شفاف‌سازی امور و اطلاع‌رسانی مستمر به موکلان دارید تا شهروندان بدانند که نمایندگانشان چه فعالیت‌هایی را در پارلمان شهری دنبال کرده‌اند؟

شفاف سازی و ارائه مصوبات شورا و اظهار نظر شفاف و صریح نسبت به تصمیمات اتخاذ شده از طریق رسانه‌های محلی به اطلاع مردم برسد و همچنین حق مردم است که از نمایندگان خود مطالبه کنند و در جریان تصمیمات وکلای خود در شورای شهر باشند.

چه سازوکاری برای دریافت خواسته‌ها و نظرات مردم و همچنین ارتباط با نخبگان و استفاده از نظرات کارشناسان در نظر دارید؟

استفاده از دانش و تجربه نخبگان و صاحب نظران در حوزه‌های مختلف و همچنین مشارکت مردم زمانی قوت پیدا می‌کند که نمایندگان مردم نقش ارتباطی خود و مردم را به درستی ایفا کنند و موجب پیشرفت در حوزه‌های مختلف شود. یکی از بزرگترین اهداف بنده جلوگیری از فرار نخبگان به استان‌های همجوار یا به کشورهای بیگانه است که با همکاری نمایندگان مجلس و… و اشتغال‌زایی در تمام زمینه‌ها کار شدنی است و با وجود این استعدادها شاهد شهر و استانی آباد باشیم.

میزان هزینه شما در انتخابات چقدر است؟ و توسط چه کسانی تأمین می‌شود؟

تمام هزینه‌های مالی و با صرفه جویی کامل توسط خودم تأمین می‌شود.

کد خبر 5234857

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha