آغاز جشن ملی در مازندران/ از ندبه حضور تا حماسه ملی

ساری- چشم انتظاری برای خلق حماسه ای دیگر در مازندران به پایان رسید تا مردم دیار علویان، مهرورزی به ایران اسلامی را در پای صندوق های رای نشان دهند، جمعه ای که صبحش با دعای ندبه شروع شد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: صبح انتخابات در مازندران با برپای آئین ندبه حضور کلید خورد و مردم مذهبی و ولایتمدار استان پس از حضور در مراسم دعای ندبه و دعا برای تعجیل در فرج صاحب عصر و زمان (عج) روانه صندوق‌های رأی شدند.

هنوز فرهنگ باهم بودن در مازندران اوج دارد و مردمانش شب و روز چشم انتظار فرج منجی عالم بشریت هستند و برای آنکه ایران خانه خوبان شود، رنج دوران برده‌اند.

اینجا مازندران، سرزمین مقاومت، همدلی و صفا است، سرزمینی که از دیرباز دیار علویان و مرعشیان، سرزمین حضور و حماسه است و برخی از مردان و زنان پس از آئین دعای ندبه، روانه پای صندوق‌های رأی شدند تا حماسه‌ای دیگر خلق کنند.

مازندران همیشه در تمامی عرصه‌های سیاسی و اجتماعی پیشگام بوده است و امروز نیز، حماسه‌ای ماندگار خلق خواهند. بیش از هشت هزار شعبه اخذ رأی از ساعت ۷ صبح امروز به روی مردم بازگشایی شده تا آرای آنان را جمع آوری کند.

حاج مهدی پیرمردی که خود را به پای صندوق رأی در مسجد شکوهی ساری رسانده است، در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: امروز به اتفاق خانواده در مراسم ندبه حضور یافتیم و برای فرج حضرت منجی عالم بشریت و سلامتی رهبر انقلاب و مردم دعا کردیم و با وضو به پای صندوق رأی آمدیم.

آغاز جشن ملی در مازندران؛ از ندبه حضور تا حماسه ملی

وی با بیان اینکه شرکت در انتخابات یک وظیفه دینی و شرعی محسوب می‌شود، افزود: شرکت در انتخابات و رأی دادن، ادای دین به خون شهیدان است و این انقلاب را باید به صاحب اصلی آن برسانیم.

شرکت در انتخابات و رأی دادن، ادای دین به خون شهیدان است و این انقلاب را باید به صاحب اصلی آن برسانیم

صدای صلوات در داخل شعبه به گوش می‌رسد، عطر صلوات، حال و هوای محفل را عطرآگین کرده است، حاجیه خانم موسوی نیز که به اتفاق همسرش به پای صندوق رأی آمده است، می‌گوید: شناسنامه ام دیگر جای مهر خوردن ندارد و در تمامی انتخابات سعی کردم به فرمایش امام و مقتدایمان، همیشه اول صبح حضور یابیم.

وی با بیان اینکه شهدا امروز چشم انتظار مردم در پای صندوق رأی هستند، اظهار داشت: با شرکت در پای صندوق رأی، شهدا را شاد و دشمنان را ناشاد می‌کنیم.

از گوشه و کنار مازندران و براساس گزارش‌های خبرنگاران مهر، با بازگشایی شعبات اخذ رأی، مردم خود را برای حضور و خلق حماسه آماده می‌کنند. مازندران در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر مشارکت بیش از ۹۲ درصدی در پای صندوق‌های رأی داشت و امروز نیز حماسه‌ای دیگر خلق خواهد کرد.

حسین حسن نژاد رئیس ستاد انتخابات مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر شمار واجدان شرایط رأی دادن در استان را دو میلیون و ۴۷۴ هزار و ۲۰۵ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۵۱ هزار و ۵۳۲ نفر رأی اولی هستند که ۲۶ هزار و ۷۴ نفر پسر و ۲۵ هزار و ۴۵۸ نفر دختر هستند.

وی مجموع شعب اخذ رأی شوراهای اسلامی را چهار هزار و ۱۶۲ رأی برشمرد و گفت: از این میزان ۴۹۸ شعبه سیار، هزار و ۵۳۱ شعبه شهری، دو هزار و ۶۳۱ شعبه روستایی و ۲۶۸ شعبه مکانیزه هستند.

آغاز جشن ملی در مازندران؛ از ندبه حضور تا حماسه ملی

وی اظهار داشت: همچنین مجموع شعب اخذ رأی ریاست جمهوری و خبرگان رهبری چهار هزار و ۵۲ شعبه است که از این تعداد ۳۶۸ شعبه سیار ریاست جمهوری هزار و ۵۳۱ شعبه شهری ریاست جمهوری و دو هزار و ۵۲۱ شعبه روستایی ریاست جمهوری است.

حسین نژاد تعداد عوامل اجرایی برگزاری انتخابات در استان را ۵۶ هزار و ۷۷۰ نفر ذکر کرد و گفت: واجدان شرایط دوره قبل دو میلیون و ۳۱۹ هزار و ۸۸۲ نفر بود که ۹۱ درصد در انتخابات مشارکت کردند.

رئیس ستاد انتخابات مازندران تعداد نامزدهای شورای شهر را در استان هزار و ۵۱۶ نفر و تعداد کرسی اصلی ۳۳۶ کرسی بیان کرد و گفت: تعداد کرسی اصلی و علی البدل ۵۴۴ کرسی است و میزان رقابت به ازای هر کرسی اصلی ۴.۵ و به ازای کرسی اصلی و علی البدل شهر ۲.۸ نفر است.

حسین نژاد یادآور شد: تعداد نامزدهای شوراهای اسلامی روستایی ۱۴ هزار و ۵ نفر بوده که تعداد کرسی اصلی روستا هفت هزار و ۶۸۳ و تعداد کرسی اصلی و علی البدل ۱۲ هزار و ۷۵۱ کرسی است و میزان رقابت به کرسی اصلی روستا ۱.۸ و به ازای کرسی اصلی و علی البدل ۱.۱ نفر است.

کد خبر 5237516

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =