پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

رسانه های خارجی به پوشش انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداختند و به حضور مقام معظم رهبری در پای صندوق رای گیری در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: رسانه‌های خارجی همزمان با شروع «سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری»، «ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»، «انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» و «انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» به بازتاب این رویداد پرداختند. این رسانه‌ها به ویژه به مشارکت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری اشاره کردند.

خبرنگار المیادین از ایران گزارش داد: ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری رأی خود را به صندوق انداخت. مردم کرمان آرای خود را در نزدیکی مزار شهید قاسم سلیمانی به صندوق انداختند.صف‌هایی از رأی دهندگان مقابل مراکز رأی گیری در کرمان وجود دارد.

خبرنگار المیادین در ادامه اعلام کرد: هرچه به ساعات وسط روز نزدیک می‌شویم، استقبال از رأی گیری افزایش می‌یابد. روند انتخابات به خوبی پیش می‌رود و مشکلی تا این لحظه بروز نکرده است. ۶ هزار مرکز رأی گیری در تهران و حومه آن وجود دارد.

المیادین به نقل از یک مسئول در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی، گزارش داد: با وجود تبلیغات رسانه‌های بیگانه، فضا بسیار خوب است.

خبرنگار المیادین همچنین از مشارکت گسترده رأی دهندگان در تهران هم خبر داد.

مشارکت گسترده ایرانیان مقیم لبنان در انتخابات ۱۴۰۰

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت ساعت هشت و نیم صبح امروز به وقت محلی، درهای خود را به روی رأی‌دهندگان ایرانی گشود.

بر اساس این گزارش، روند رأی‌گیری تا ساعت شش امروز به وقت محلی در لبنان ادامه دارد و تمدید این مدت زمان با نظر به اقبال مردمی، امکان پذیر خواهد بود.

«محمد جواد فیروزنیا» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت نیز صبح امروز ساعت ۱۰:۳۰ به وقت محلی رأی خود را به صندوق انداخت و گفت: میزان مشارکت در انتخابات کنونی به‌ویژه در لبنان همچون دوره‌های پیشین است.

فیروزنیا ادامه داد: ما از صبح امروز شاهد حضور چشمگیر شهروندان ایرانی در مراکز رأی بودیم چه در بیروت چه در النبطیه و بعلبک از این رو ما پیش‌بینی می‌کنیم که امروز مشارکتی برابر با رأی‌گیری‌ها در سال‌های گذشته داشته باشیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از اظهاراتش به تبلیغات رسانه‌های متخاصم علیه انتخابات ایران پرداخت و گفت: ما در ایران مفهومی به نام دموکراسی دینی را پذیرفته‌ایم و در سایه این دموکراسی دینی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز، شاهد انتخابات بسیاری در زمینه‌های مختلف بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در سخت‌ترین شرایط بر برگزاری انتخابات در سطوح مختلف در موعد مقرر بدون هیچ گونه تأخیر و تعویقی تأکید داشته است. ما کاملاً اطمینان داریم علیرغم سروصدای رسانه‌های متخاصم علیه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی، ملت ایران امروز با مشارکت مؤثر خود با قدرت حاضر خواهند شد و ادعاهای مغرضانه را باطل خواهند کرد.

مشارکت گسترده ایرانیان مقیم سلیمانیه عراق درانتخابات ۱۴۰۰

استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق امروز جمعه شاهد مشارکت گسترده ایرانیان مقیم سلیمانیه در انتخابات ۱۴۰۰ بوده است.

«سروش سازانی»، مسئول رسانه‌ای کنسولگری ایران در سلیمانیه به پایگاه خبری «شفق نیوز» گفت: فرآیند رای گیری از ۸ صبح به وقت محلی آغاز شده و تا ۶ غروب ادامه خواهد داشت. مشارکت در انتخابات تا ساعت ۱۲ ظهر خوب بوده است و نزدیک به هزار الی هزار و ۵۰۰ شهروند ایرانی رای خود را به صندوق انداختند.

این مسئول در کنسولگری ایران در سلیمانیه احتمال داد که بعد ظهر امروز حضور مردم بیشتر باشد.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

وی اشاره کرد که سه صندوق رای در سلیمانیه یکی در کنسولگری ایران و دو صندوق دیگری در دربندیخان و کلار در نظر گرفته شده است.

سازانی در پایان تصریح کرد که آماری از ایرانیان حاضر در استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق در دست نیست.

فرآیند رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران در عراق راس ساعت ۸ به وقت محلی در شعبه‌های اخذ رای در بغداد و دیگر مراکز ایجاد شده در شهرهای مختلف شمال و جنوب عراق، آغاز شده است.

از سوی دیگر ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با اشاره به برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت که اتباع ایرانی مقیم در عراق، به شکل قابله ملاحظه ای در این انتخابات شرکت کرده اند.

وی اعلام کرد که فراینده انتخابات تاکنون موفقیت آمیز بوده است.

بخش انگلیسی خبرگزاری بی بی سی نیز با تهیه گزارشی بلندبالا درباره انتخابات امروز ایران، به معرفی نامزدها، پیش بینی درباره اینکه کدام یک از آنها برنده نهایی خواهد بود؛ اینکه نحوه گزینش و رد صلاحیت نامزدها چگونه بوده است و مواردی از این قبیل پرداخت حال آنکه در نهایت، با استناد به برخی نظرات به اصطلاح کارشناسانه، تحلیلی از نحوه اداره کشور در صورت برنده شدن یک نامزد اصول گرا و تاثیر این روند بر مسائل اجتماعی، سیاسی و برجام ارائه کرد. این رسانه انگلیسی همچنین تردیدهایی را در باره حضور پرشور مردم در صحنه انتخابات ۱۴۰۰ مطرح کرد و بدون کوچک‌ترین اشاره‌ای به تحریم‌های آمریکا، ضعف‌های اقتصادی را از دلایل آن دانست.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

خبرگزاری روسی اسپوتنیک با پوشش زنده انتخابات امروز ایران، گزارشی لحظه به لحظه از وقایع ارائه می‌دهد که شامل تصاویری از حضور پرشور مردم در حوزه‌های اخذ رأی، مشارکت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در انتخابات، حال و هوای رأی گیری بر سر مزار شهید حاج قاسم سلیمانی و موارد دیگر است.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

مشارکت ایرانیان مقیم عراق در انتخابات ۱۴۰۰

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان با برگزاری آن در کشورمان، در ۶ حوزه اخذ رأی متشکل از ۱۴ صندوق، برای ایرانیان مقیم عراق آغاز شده است.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد پیشتر طی بیانیه‌ای از جزئیات برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در عراق از جمله تعداد شعبه‌های ثابت و سیار اخذ رأی و ساعات حضور مردم پای صندوق‌های تعیین سرنوشت خبر داده بود.

در بیانیه سفارت ایران در عراق آمده است: ۲ شعبه اخذ رأی در بغداد شامل یک صندوق ثابت و یک صندوق سیار، ۲ صندوق در کربلای معلی (۱ صندوق ثابت و ۱ صندوق سیار)، ۲ صندوق در نجف اشرف (۱ ثابت و ۱ سیار) ۲ صندوق در بصره (۱ ثابت و ۱ سیار)، ۳ صندوق در اربیل (۱ ثابت و ۲ سیار) و ۳ صندوق در سلیمانیه (۱ ثابت و ۲ سیار) جمعاً ۱۴ صندوق اخذ رأی شامل ۶ صندوق ثابت و ۸ صندوق سیار، برای تسهیل حضور رأی دهندگان در این رویداد در نظر گرفته شده است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران از ساعت ۸ صبح الی ۶ بعدازظهر روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ (۱۸ جون ۲۰۲۱) در ۱۴ شعبه ثابت و سیار در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق شامل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد و سرکنسولگری‌های ایران در شهرهای نجف، کربلا، بصره، اربیل و سلیمانیه برگزار خواهد شد.

خبرگزاری رویترز با لحن مغرضانه‌ای که خاص رسانه‌های غربی است، تلاش کرد تا بیش از آنکه روی حضور پررنگ مردم در انتخابات ریاست جمهوری ایران مانور دهد؛ به تحلیل‌هایی درباره وضعیت اقتصادی و پیش بینی اینکه پیروزی از آن کدام یک از نامزدها خواهد بود؛ بپردازد.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

این خبرگزاری مدعی شد که سطح مشارکت مردم در این انتخابات به منزله یک رفراندم است. رویترز همچنین مدعی شد فارغ از آنکه چه فردی رئیس جمهور آتی ایران شود؛ این کشور به تلاش برای احیای برجام ادامه خواهد داد تا از محدودیت‌های اقتصادی رها شود.

شبکه العربیه سعودی گزارش داد: از صبح امروز انتخابات برای انتخاب رئیس جمهور ایران در حالی شروع شده است که به احتمال زیاد ابراهیم رئیسی انتخاب می‌شود. ابراهیم رئیسی ۶۰ ساله که ریاست قوه قضائیه را از سال ۲۰۱۹ برعهده دارد با سه نامزد دیگر رقابت می‌کند و بیشترین شانس را برای پیروزی در این انتخابات دارد.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

العربیه مدعی شد: انتظار می‌رود که میزان مشارکت پایین باشد.

شبکه المسیره یمن هم به پوشش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداخت و گزارش داد: نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی ابراهیم رئیسی در این انتخابات است.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

خبرگزاری سوریه (سانا)، هم به پوشش انتخابات ایران و فرمایشات مقام معظم رهبری پرداخت و نوشت: ایرانی‌ها از صبح امروز در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوقهای رأی رفته‌اند.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

شبکه روسیاالیوم هم در گزارشی با اشاره به شروع انتخابات در ایران و درخواست رهبر معظم انقلاب برای مشارکت گسترده در این انتخابات، اعلام کرد: از صبح امروز دهها هزار نفر در سراسر ایران با شروع رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پای صندوق‌های رأی رفته‌اند. این رأی گیری از ساعت هفت صبح امروز جمعه تا نیمه شب به وقت محلی در ۶۶ هزار و ۸۰۰ حوزه رأی گیری در سراسر استان‌های ایران، ادامه خواهد داشت. بر اساس نظرسنجی‌ها احتمال می‌رود که ابراهیم رئیسی در این انتخابات پیروز شود.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

القدس العربی گزارش داد: مراکز رأی گیری در ایران گشوده شد و آیت الله خامنه ای خواستار مشارکت قوی در انتخابات شدند.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

این رسانه به پیش داوری درباره نتایج هم پرداخت و احتمالاتی را مطرح کرد.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

خبرگزاری فرانسه با بازتاب آغاز رأی گیری گزارش داد که صبح امروز جمعه و با آغاز انتخابات، حضرت آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی آرای خودشان را به صندوق انداختند.

فرانس پرس اضافه کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین دقایق آغاز رأی گیری در حسینیه امام خمینی (ره) حضور یافتند و آرای خودشان را به صندوق انداختند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: بنابر اعلام دولت ایران، مراکز رأی گیری ساعت ۱۲ شب بسته می‌شوند، اما رأی گیری می‌تواند دو ساعت تمدید شود.

الاهرام مصر نوشت: آیت الله خامنه ای رأی خود را با باز شدن مراکز رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران به صندوق انداختند.


پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

شبکه الجزیره در گزارشی درباره شروع رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری در ایران گزارش داد: درب‌های مراکز رأی گیری به روی رأی دهندگان ایرانی برای انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور تا جانشین حسن روحانی شود، گشوده شد.

گزارش الجزیره از شروع انتخابات در ایران

خبرنگار الجزیره اعلام کرد: صبح امروز مراکز رأی گیری به روی رأی دهندگان باز شد و رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد.

این رسانه قطری در ادامه با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در اولین دقایق آغاز رأی گیری در پای صندوق رأی گیری، گزارش داد: آیت الله خامنه ای رهبر ایران رأی خود را با باز شدن مرکز رأی گیری در حسینیه امام خمینی در تهران به صندوق انداختند.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

الجزیره گزارش داد: این انتخابات تا نیمه شب به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

این شبکه در ادامه سخنان مقام معظم رهبری را پوشش داد که خواستار مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

این رسانه در ادامه آورده است: پس از انصراف سه نامزد از انتخابات، چهار نامزد شامل ابراهیم رئیسی، عبدالناصر همتی، محسن رضایی و قاضی زاده هاشمی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

الجزیره گزارش داد: ایران روز گذشته پس از انتهای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شاهد سکوت انتخاباتی بود.

شبکه المیادین هم گزارش داد: مراکز رأی گیری به روی رأی دهندگان ایرانی برای انتخابات رئیس جمهوری جدید این کشور از میان چهار نامزد گشوده شد. مراکز رأی گیری ساعت هفت صبح به وقت محلی امروز جمعه به روی رأی دهندگان باز شدند تا بیش از ۵۹ میلیون ایرانی واجد شرایط رأی دادن در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

این رسانه در ادامه به پوشش فرمایشات مقام معظم رهبری و حضور ایشان در پای صندوق رأی گیری در اولین دقایق رأی گیری پرداخت.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

العربی الجدید هم گزارش داد: مراکز رأی گیری انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری ایران به روی رأی دهندگان باز شدند.

پوشش گسترده خبری انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه های خارجی

این رسانه در ادامه اعلام کرد: در این انتخابات چهار نامزد با یکدیگر رقابت می‌کنند که سه نامزد از اصولگرایان شامل ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و امیر حسین قاضی زاده هاشمی نماینده پارلمان و یک نامزد از اصلاح طلبان یعنی عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی است. ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ ایرانی واجد شرایط رأی دادن در این انتخابات هستند.

العربی الجدید در ادامه به حضور مقام معظم رهبری در اولین دقایق آغاز رأی گیری اشاره کرد.

این رسانه گزارش داد: در کنار سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، هم امروز جمعه در ایران برگزار می‌شود.

العربی الجدید همچنین اعلام کرد: مقامات ایران، تدابیر بهداشتی لازم را با توجه به شرایط کرونایی اتخاذ کرده‌اند.

کد خبر 5237536

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =