جزئیات حضور ملت پای صندوق/بالاترین مشارکت در کدام استان رقم خورد؟

آمارهای غیررسمی مشارکت در انتخابات از همان ساعات پایانی رأی‌گیری در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد، در این گزارش آخرین جزئیات آمارهای رسمی استان‌های مختلف کشور را می‌خوانید.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: ملت ایران اسلامی روز ۲۸ خردادماه با حضور باشکوه در پای صندوق‌های رأی، برگ زرین دیگری در کتاب پرافتخار ایران اسلامی ثبت کردند.

ملت ایران همواره ثابت کرده است که در برهه‌های حساس تاریخ حضور با بصیرت داشته و هر بار با مشارکت خود درصحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … توطئه‌های دشمنان کشور را خنثی کرده‌اند و ۲۸ خردادماه نیز بار دیگر حضور پرشکوه و آگاهانه ملت ایران ثبت شد و همه قشرها به‌ویژه جوانان رأی اولی حضور مؤثر خود را درصحنه سیاسی کشور به نمایش گذاشتند.

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا حدود ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر رأی واجد شرایط رأی دادن بودند که یک‌میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی محسوب می‌شدند.

خیلی‌ها توان راه رفتن نداشتند اما شوق حفظ حریم انقلاب، به آنان اراده رفتن داد و به پای صندوق‌های رأی آمدند و برخی‌ها نیز با آنکه سه برابر چله انقلاب اسلامی، زندگی کردند و سن داشتند، به رغم کهولت سن، آمدند تا امضای حضور بزنند.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

جمعه‌ای که گذشت برای مردم ایران اسلامی یک جشن بزرگ بوده است، از حضور زوج‌هایی که ۲۸ خرداد را برای زندگی مشترک برگزیدند تا رأی اولی‌هایی که شوق حضور را با شعور در هم آمیختند. ایرانی‌ها تا سحر پای صندوق‌های رأی بودند و جای جای کشورمان صحنه‌های زیبایی از مشارکت و حضور ثبت شده است.

میزان مشارکت نهایی در انتخابات ۴۸.۸ درصد بوده و ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رای به صندوق ها انداخته شده است بر اساس اعلام وزیر کشور میزان مشارکت نهایی در انتخابات ۴۸.۸ درصد بوده و ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رای به صندوق ها انداخته شده است.

همچنین مطابق آماری که تاکنون اعلام شده خراسان جنوبی بیشترین مشارکت را در جریان برگزاری انتخابات داشته است. بر اساس آمار اعلام شده تا این لحظه مردم استان تهران کمترین مشارکت را در انتخابات داشته‌اند.

با توجه به در جریان بودن شمارش و تجمیع آرا در استان‌های مختلف کشورمان آمار رسمی از مشارکت در استان‌های مختلف توسط مراجع مرتبط منتشر و در جدول و نمودار زیر تجمیع شده است. این آمار به‌مرور تکمیل و به‌روزرسانی می‌شود.

اعلام مشارکت مردم در استان‌ها توسط مراجع رسمی

رئیس ستاد انتخابات خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: تا الان خراسان‌جنوبی رتبه اول مشارکت را در سطح کشور براساس تعرفه‌های مصرفی داشته است و نرخ مشارکت به بیش از ۷۴ درصد رسیده که استان‌های دیگر فاصله بسیار زیادی با استان ما دارند. خوش خبر با بیان اینکه رئیس جمهور منتخب نیز در خراسان‌جنوبی بیشترین رأی را آورده است، گفت: در برخی از شهرهای ما کار شمارش آراء به پایان رسانده و در سامانه جامع انتخابات بارگذاری کرده‌اند که آمار آن را نیز به هم استانی‌های عزیز تقدیم می‌کنیم.

عزیزالله شهبازی استاندار البرز نیز از حضور ۴۲ درصد واجدین شرایط پای صندوق‌های رأی خبر داد و گفت: یک میلیون و ۷۸۰ هزار و ۱۸۰ نفر واجد شرایط رأی دادن در البرز بود که از این میان ۷۳۳ هزار و ۱۷۰ نفر رأی خود را در صندوق‌های رأی انداختند.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری ایلام از مشارکت ۶۳ درصدی مردم ایلام در انتخابات ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ خبر داده است.

محمود قاسم نژاد رئیس ستاد انتخابات گیلان هم با اشاره به شرکت یک میلیون و ۱۳۲ هزار و ۲۶۹ نفر در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: این میزان مشارکت ۵۶.۹۳ درصد گیلانیان در این انتخابات بوده است.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

قاسم نژاد به مشارکت گیلانیان با بیان اینکه میزان مشارکت مردم در انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز به همین اندازه است، گفت: یک میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۴۸ نفر در ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا شرکت داشتند.

استاندار گلستان با اشاره به جزئبات آراء ماخوذه ریاست جمهوری در استان، گفت: میزان مشارکت گلستانی ها در انتخابات بیش از ۶۲ درصد بود و این استان جزو پنج استان بالاترین سطح مشارکت است.هادی حق شناس افزود: از مجموع یک میلیون و ۳۵۴ هزار نفر واجد شرایط رأی در گلستان بیش از ۸۲۵ هزار نفر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری شرکت کردند.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان نیز از مشارکت ۴۴ درصدی مردم استان در انتخابات ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ خبر داد.

دبیر ستاد انتخابات خراسان شمالی گفت: ۶۳.۳۸ درصد واجدان شرایط خراسان شمالی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شورای شهر و روستا شرکت کردند. رجایی نیا گفت: ۴۲۶ هزار و ۳۲۰ نفر رأی خود را به صندوق‌ها انداختند.

رئیس ستاد انتخابات استان هرمزگان از حاجی آباد به عنوان صدرنشین مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ هرمزگان نام برد. علی رئوفی مجموع آرای مأخوذه در هرمزگان را ۶۹۱۴۰۷ عنوان کرد و افزود: میزان مشارکت مردم ۵۸.۱۱ درصد تا این ساعت است.

رئیس ستاد انتخابات استان اردبیل از مشارکت ۵۴.۳ درصدی مردم اردبیل در انتخابات خبر داد و گفت: ۵۴۲ هزار و ۹۲۶ نفر در اردبیل در رأی‌گیری شرکت داشتند

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: بیش از دو میلیون و ۵۲۰ هزار نفر از مردم خراسان رضوی یعنی نزدیک به ۵۵ درصد واجدان شرایط در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت کردند.

منوچهر حبیبی رئیس ستاد انتخابات استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار مهر افزود: تا ساعت ۶ صبح شنبه ۲۹ خرداد میزان مشارکت جمع بندی شده در شعب بالغ بر ۴۹۲ هزار و ۸۱۵ نفر بوده است. وی با بیان اینکه آمارها گویای این است که مردم استان قزوین حضور پررنگی داشته اند عنوان کرد: این میزان آمار گویای مشارکت ۵۳ درصدی مردم قزوین در پای صندوقهای رأی است.

رئیس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این استان همواره یکی از رکورد داران حضور در انتخابات بوده، گفت: مشارکت مردم سیستان و بلوچستان به ۶۲ درصد رسید.

ایران و ایرانی برنده آزمون بزرگ/ «۲۸ خرداد» جشن ملی شد

رئیس ستاد انتخابات چهارمحال و بختیاری هم از مشارکت ۵۳ درصدی مردم این استان در انتخابات ۲۸ خرداد خبر داد.

احمد ترحمی رئیس ستاد انتخابات استان یزد افزود: خوشبختانه بیش از ۵۸.۳۶ درصد نرخ مشارکت یزد در انتخابات بود که این آمار بالاتر از میانگین مشارکت در سطح کشور بوده است.

رئیس ستاد انتخابات مازندران هم شمار شرکت کنندگان در پای صندوق‌های رای در استان را حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد. حسین حسن نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر میزان مشارکت مردم استان را در پای صندوق‌های رأی بیش از ۶۰ درصد ذکر کرد و گفت: مشارکت مردم استان مطلوب بوده است.

رئیس ستاد انتخابات استان قم با اشاره به مشارکت ۵۳ درصدی گفت: ۴۴۴۹۱۸ نفر از واجدین شرایط رای دهی در انتخابات دیروز رای خود را به صندوق ریخته اند.

مدیرکل سیاسی و انتخابات کهگیلویه و بویراحمد از مشارکت ۶۲ درصدی مردم این استان در انتخابات ۱۴۰۰ خبرداد. فتاح محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: از جمعیت ۵۵۰ هزار نفری واجد شرایط در کهگیلویه و بویراحمد، ۳۳۹ هزار ۴۷۳ نفر در انتخابات شرکت کردند.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمان از مشارکت ۶۰ درصدی مردم کرمان در انتخابات خبر داد و گفت: در این زمینه جزو استان‌های اول کشور هستیم.

رئیس ستاد انتخابات استان لرستان نیز آمار مشارکت مردم این استان در انتخابات را ۴۸ درصد اعلام کرد.

دبیر ستاد انتخابات استان سمنان مشارکت مردم استان در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شورای اسلامی شهرها و روستاهای استان را ۵۴ درصد اعلام کرد.

استاندار آذربایجان شرقی هم گفت: مردم آذربایجان شرقی در انتخابات امسال مشارکت ۴۴ درصدی ثبت کردند.

رئیس ستاد انتخابات خوزستان گفت: در استان خوزستان میزان مشارکت ۴۷.۶۰ درصد با یک میلیون و ۷۳۰ هزار و ۴۲۶ نفر مشارکت‌کننده است.

استاندار بوشهر هم تعداد کل واجدان شرایط استان بوشهر در این انتخابات را بیش از ۷۹۷ هزار نفر عنوان کرد و ادامه داد: در مجموع ۵۸.۶ درصد از اهالی استان بوشهر در این انتخابات مشارکت کردند.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان گفت: براساس شمارش آراء انجام شده در استان زنجان از کل رای ماخوذه ۴۳۵ هزار و ۵۹ نفر معادل ۵۳ درصد زنجانی‌ها در انتخابات مشارکت داشتند.


نمایه آمار مشارکت در استان‌های مختلف کشور


وضعیت مشارکت در استان‌های مختلف کشور

استان

درصد مشارکت

آذربایجان شرقی

۴۴ درصد

اردبیل

۵۴.۳ درصد

اصفهان

۴۴ درصد

البرز

۴۲ درصد

ایلام

۶۳ درصد

بوشهر

۵۸.۶ درصد

چهارمحال و بختیاری

۵۳ درصد

خراسان جنوبی

۷۴ درصد

خراسان رضوی

۵۴.۵۹ درصد

خراسان شمالی

۶۳.۳۸ درصد

خوزستان

۴۷.۶۰ درصد

زنجان

۵۳ درصد

سمنان

۵۴ درصد

سیستان و بلوچستان

۶۲ درصد

قزوین

۵۳ درصد

قم

۵۳ درصد

کرمان

۶۰ درصد

کهگیلویه و بویراحمد

۶۲ درصد

گلستان

۶۲ درصد

گیلان

۵۶.۹۳ درصد

لرستان

۴۸ درصد

مازندران

۶۰ درصد

هرمزگان

۵۸.۱۱ درصد

یزد

۵۸ درصد


برای دریافت جزئیات جدید و اخبار تکمیلی اینجا کلیک کنید.

کد خبر 5238838

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 11 =

  نظرات

  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   مردم ایران مردم شربفی هستند همه شون سرافرازباشن همیشه انشاالله
   • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    اونایی که این کامنتو منفی زدین فازتون چیه نکنهانگلیسی هستین
   • javad IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    27 81
    واقعا جالبه که میان رای منفی میدن منافقین خخخ به قول بچها آبو بریزید همونجا که میسوزه :))) ما پای ایران عزیزمون هستیم حتی اگر آسیبی ببیند جبرانش میکنیم مثل همین دیروز!
  • اهری IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   خوشحالم بیشتر از این جهت که می دانم حضرت آقاهم خوشحال است .اما حتما باید چاره ای اندیشید انقلاب وکشور متعلق به میانگین ۴۰ الی ۴۵ درصد شرکت نکرده در انتخابات هم است.
   • سیدمحمد IR ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    انقلاب وکشور متعلق به همه است اما کسانیکه شرکت نمیکنند حق اعتراض واظهارنظر ندارند چون گوش به حرف دشمن کردند وشرکت نکردند وازاین خیانت بالاتر چیست
  • بهزادی IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   تبریک به ملت بزرگوار و صبور ایران
  • میثم IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   دلها دست خداست نه بی بی سی ، تیر شیطان باز هم به سنگ خورد
   • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    11 52
    بله درسته من مثبت زدم منفی خورد چرا!
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   مشارکت در شورا است یا مشارکت در ریاست جمهوری همه می دانیم فرق دارد.
   • حسن IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
    1 2
    آخه متاسفانه در خیلی از حوزه ها و در اکثر سالها مسئولین حوزه یا از روی جهالت و یا دانسته افراد رو مجبور به مشارکت و رای دادن در همه موارد(ریاست جمهوری- خبرگان- مجلس و شورا) می کنند در صورتیکه اشتباه و تخلف است. برای همین مشارکت در همه تقریبا یکسان هست.
  • Azi RU ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   ایکاش تفکیک میکردن مشارکتهای ذکر شده را،مشارکت در اکثر استانها برای شورا بوده ،ولی خب .......
  • وحید IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   به نظرم این امار بیشترش مربوط به مشارکتهای شورای اسلامی ، شهر و روستا می باشد . این بار با توجه به تعداد زیاد کاندیدهای شوراها مشارکت بوجود اومد. و این مشارکت که ناشی از قوم گرایی و قبیله ای می باشد در استانهای کوچک محسوس تر می باشد .
   • علی IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    36 24
    خودشون بهتر از من وشما میدونن.
   • احمد IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
    13 24
    عزیزان بنده ناظر صندوق شورای شهر و روستا بودم ، افراد برای انتخابات ریاست جمهوری می آمدن و فقط میخواستن تعرفه ریاست جمهوری بگیرن - لطفاً به حرف های بیخودی توجه نکنید - جهت تعجیل در فرج امام زمان(عج) صلوات
  • محسن IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   34 6
   مشارکت کردستان چقدر بوده؟
   • RO ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
    5 1
    چرا میزان مشارکت مردم کردستان را در هیچ سایت و منبعی ذکر نکرده اند؟
  • محسن IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   95 20
   از سال 88 به بعد برای جبران کاهش مشارکت ها انتخابات شوراها با ریاست جمهوری برگزار شد و گرنه قبلا شوراها اسفند ماه برگزار می شد
  • ناشناس IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   چرا رای پایتخت اعلام نمیشه،روتون نمیشه نه؟47 درصد حماسه نیست،حداقلی است
   • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    6 22
    اعلان میشه عجله نکن
   • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    6 45
    حداقل تآثیر گذارو سردار دل ها هم یکی بود اما به وسعت جهان
   • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    18 23
    ایران که فقط پایتخت نیست.
   • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
    22 37
    در برابر ۱۵۰ رسانه ای ماه هاست که شعار رای بی رای سر می‌دارند و همچنین دلسوزان داخلی عزیزی که انتخابات رو تحریم کردند همین ۴۸ درصد هم خیلی زیاده . یادتون رفته همین رسانه ها چه طور مردم آمریکا رو تشویق به رای دادن میکردند ؟؟؟؟؟ به ایران که رسید ......
   • مهدی IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
    21 4
    تهران : 24٪ - سیستان و بلوچستان: 62٪ حضرت علی به مالک: ای مالک! خواص و برخورداران از همه طلبکارتر و از همه دیرتر راضی می شوند. عموم جامعه را دریاب!
  • حسن اکبری IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   80 13
   شرفا وجدانا به پیر به پیعبر همه آمار ساختگی هستش ما در اطراف و اقوام ودوستان 100نفر بودیم یک نفر رای اونم باطله داد دروغ دروغ دروغ کل طرفداران و جیره خواران ماکزیمم 2تا 3درصد هستش توهین نیست اگر دیکتاتوری نیست وجناحی نیست دیلیت نکنید
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   9 45
   دست مریزاد ای وللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللل دمتون گرم مردم غیرتمند نشان دادید ایران انقلابی با عقل وشعور انسانی برگرفته از کلام وحی الهی انجام داده و تا آخر عمر ونسل در نسل ادامه میدهند
  • رضا احمدی IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   13 47
   درود به شرف ملت ایران که پوزه غداره بندان را با اثر انگشت با خاک یکسان کرد
  • تیتکانلو IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   10 18
   همیشه حضور مردم در رغبت به مشارکت وبستر اجرا به عملکرد ونحوه کار دولت مستقر داشته است.
  • ستاره IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   29 5
   پایتخت چی .مشارکت تهران رو بنویس
  • IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   28 1
   میزان مشارکت تهران و فارس چقدر بوده؟؟
  • علیرضا IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   14 2
   در تبریز از هر محله و خیابان به چندین نفر صلاحیت کاندیدای شورا داده بودند
  • اشنا IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   32 3
   بعد از تهران و البرز كردستان كمترين مشاركت را داشته.
   • مهدی IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
    0 0
    تهران ۳۶ البرز ۴۲ کرمانشاه ۴۴
   • hasan IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
    0 0
    کردستان که تو لیست نیست؟! ولی اغلب بعد تهران و البرز، کردستان و اصفهان و تبریز و سپس لرستان کمترین مشارکت رو دارند.
  • علی خوشنام وند IR ۰۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
   4 6
   تبریک به مردم ایران .نه تحریم نه تهدید ونه وعدهای دروغین درحضور پرشورشما تاثیرنداشت
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
   2 0
   تهران نیستی تو لیست
  • انسانیت و شرافت IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
   12 1
   شما دارین خودتون رو گول میزنین.......آمار رو همه دارند.....این جدول نویسی رو یه بچه هم میتونه قشنگ نقاشی کنه........به امید شعور و آزادگی
  • امید IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
   4 0
   پس مشارکت تهران و کردستان و چرا ننوشتن؟؟؟؟
  • صائب IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
   6 14
   دل خودتون رو به چی خوش کردین مشارکت تفکیک شده یعنی چی ، آرا شمرده شده ملاک عمل هست که مشارکت رو نشون میده منافقین بدبخت هی بالا پایین بپرید بیچاره ها هی دیسلایک کنین و نظر منفی بدین تا جونتون دربیاد مردم ایران هر طرف که باشن طرف مملکتشون رو رها نمی کنن؛ حتی اگر رای نداده باشن با شما فرق دارن بدبختا
  • مجید US ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
   1 0
   پایتخت تهران رو فراموش کردید اعلام نمایید
  • bita IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
   4 0
   چرا استان مرکزی نیست تو نمودار مگه جزء استان ها نیست؟