همایش «انسان شناسی در حکمت ابن‌سینا» برگزار می‌شود/اعلام فراخوان

فراخوان مقالات همایش بین‌المللی «انسان شناسی در حکمت ابن‌سینا»(IBSIC) از سوی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابن‌سینا و انسان‌شناسی فلسفی با آنکه به نحو مستقل ارزش پژوهش دارند، در پیوند با هم، موضوع همایشی را پدید آورده‌اند. برخی ما را به خوانش ژرف متون کهن فلسفی فرامی‌خواند، که ابن‌سینا در آثار خود به ارزیابی انتقادی صاحبان آن افکار اهتمام ورزیده است و اثر این ارزیابی‌ها تا روزگار ما برجای مانده است، و برخی دیگر از وضع بشر امروزی و دغدغه‌های چالش‌برانگیزش حکایت می‌کند.

اگر قرار بود ابن ‌سینا صرفاً به سبک قدما از منظر فلسفی به جایگاه انسان و قوای شناختی او بپردازد و از نخستین آثارش الشفاء گرفته تا یکی از آثار پایان عمرش، الإشارات و التنبیهات مباحثی چون اثبات نفس، انسان معلّق در فضا، اصناف ادراک، حدوث رنگ‌ها، سبب رؤیت، حواس باطنی، نبوّت، عقل فعّال و اتّحاد عاقل و معقول را یک به یک وارسی کند دیگر چه او را بر آن داشت تا رساله‌های مستقلی چون النفس علی سنّه الاختصار، النفس علی طریق البرهان، النفس الناطقه و چندین رساله دیگر را در موضوع نفس بنگارد؟

افزون بر اینها، ماجرای «سلامان و ابسال» و «رساله الطیر» و «حیّ بن یقظان» را چو نیک بنگریم چه بسا بتوان نوعی بیان سرگذشت نفس و چالشهای آن در ساحتهای گوناگون انسانی و البته با تعابیر دیگر دانست.

انسان‌شناسی فلسفی در حکمت ابن‌سینا روزنه‌ای است برای شناسایی افق‌های گوناگونی که ما را در جستجوی خستگی‌ناپذیر نفس بر پایۀ متون فلسفی یاری می‌رساند. اینها همگی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران را بر آن داشت تا از منظری امروزی و با انتظارات بشر معاصر به خوانش میراث نفس‌شناسی ابن‌سینا بپردازد و ازدانشوران، محققان و پژوهشگران این عرصه برای ارسال مقاله فراخوان داده است.

همایش بین‌المللی «انسان شناسی در حکمت ابن‌سینا»IBSIC) ) در تاریخ‌های یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، ۵ - ۷ دی‌ماه ۱۴۰۰ در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌گردد. کمیته علمی همایش از فرهیختگان و پژوهشگران حوزه‌های حکمت و فلسفه دعوت می‌نماید که دستاوردهای پژوهشی خود را در قالب مقاله به دبیرخانه همایش ارسال نمایند.

محورهای همایش عبارتند ازعلم النفس، اخلاق، انسان و مدینه، انسان و عالم، انسان و دین، انسان و زبان و زندگی و مرگ.

ریاست این همایش را سیدمحمود یوسف‌ثانی به عهده دارد. سایر عوامل این همایش عبارتند از:

دبیران علمی همایش: لیلا کیان‌خواه و محمدجواد اسماعیلی.

دبیر تخصصی همایش: هدیه امیدزمانی

دبیران اجرایی همایش: سعید ماخانی، حسین رستمی جلیلیان

مهلت ارسال چکیده مقالات پایان تیر و مهلت ارسال مقالات کامل پایان مهر ماه ۱۴۰۰ است.

همایش بین‌المللی «انسان شناسی در حکمت ابن‌سینا» پنجم تا هفتم دی ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص همایش به وبگاه آن به آدرس زیر مراجعه کنند.

IBSIC.irip.ac.ir

کد خبر 5239937

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =