شرایط کرونا موجب شد از کپی محصول به تولید واکسن برسیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ظرفیت بهداشت و درمان کشور در شرایط کرونا افزایش پیدا کرده است و از کپی محصول اکنون به تولید واکسن رسیده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ۱۵۱ شورای راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور، با ریاست سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با موضوع ارائه و بررسی گزارش شورای راهبری علم و فناوری در حوزه دفاعی و نیز تولید واکسن ایرانی کرونا و چالش‌ها و مسائل پیش رو، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت‌الله دکتر بهشتی، با تاکید بر اینکه ما امروز از خدمات شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و پایه گذاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بهره مندیم، گفت: البته از ادامه اندیشه ورزی و نوآوری ایشان محروم شده‌ایم. این ننگ برای منافقینی است که منشأ این ظلم و کشتار شدند و سرمایه‌های بزرگ انسانی و الهی بسیاری را مورد ترور قرار دادند.

عاملی بر یکی از کارسازی مهم ستاد نقشه مبنی بر نهایی سازی سند ملی علم و فناوری در حوزه دفاعی تاکید کرد و گفت: برای این سند ملی و مهم که در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ شد یک شورای تخصصی تحت عنوان «شورای راهبری علم و فناوری در حوزه دفاعی» پیش بینی شده که به مجموع شوراهای تخصصی شورایعالی اضافه شد که جلسات آن به ریاست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با حضور ۶ وزیر، دبیر شورای عالی امنیت ملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و فرماندهان ارشد نظامی تشکیل می‌شود.

وی افزود: مصوبات این شورای تخصصی در حکم مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و برای همه دستگاه‌ها مراکز علمی دانشگاهی ذیل این بخش الزام‌آور است. نیروهای مسلح دارای ۱۸ دانشگاه و ۱۶ پژوهشگاه هستند، اما تجربه‌های آنها می‌تواند در صنعت منتقل و با سایر دانشگاه‌های کشور محل تعامل و تبادل قرار گیرد. تشکیل این شورای راهبری و سند مرجعی که به وجود آمد سرمایه بزرگی بود که نزدیک به دو دهه پیگیری شده است و بحمدالله شکل گرفت.

عاملی بیان اینکه به نظر می‌رسد ظرفیت بهداشت و درمان کشور در شرایط کرونا افزایش پیدا کرده است و از کپی محصول اکنون به تولید واکسن رسیده‌ایم، که این محصول قدرت دانشی و اعتماد بنفس دانشمندان ایرانی است، اظهار داشت: اما در عین حال مشکلی که وجود دارد این است که نظام سخنگویی در حوزه کرونا و نظام سلامت نیازمند انسجام بیشتری است. بعضاً آمارهای اعلامی دارای تناقض و ابهام است. مناسب است در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

وی تاکید کرد در مورد اولویت‌های صادرات بعد از تأمین نیاز ملی لازم است شاخص‌هایی تعیین شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که مستندات واکسن‌های ایرانی کرونا در اختیار جهانیان قرار گیرد. معنای این سخن حکیمانه اعلام توانایی دانشمندان ایرانی و عدم ایجاد انحصار در حوزه دانش دارو و درمان است. از منظر اندیشه اسلامی ما نسبت به جان همگان مسئولیت اجتماعی داریم و در این امر مرز بندی انسانی وجود ندارد.

به گفته عاملی؛ مقام معظم رهبری در مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن برکت، این واکسن را دریافت کرده‌اند و خود را در معرض آزمایش قرار داده‌اند افزود: حکیم معظم انقلاب با تزریق واکسن ایرانی برکت، ضمن احترام و اعتماد به دستاورد دانشمندان ایرانی موجب تقویت اعتماد ملی به مهمترین تولید ایرانی یعنی تولید مرتبط با سلامت و درمان شدند. در شرایطی که بعضی از مردم جامعه تولید خارجی را بر تولید داخلی ترجیح می‌دهند ولی سیره عملی ایشان موجب اعتماد و ترجیح نسبت به مهمترین تولید یعنی تولیدات مرتبط با سلامت مردم شد.

کد خبر 5249598

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =