صادرات زنجان به بالای ۴۰۰ میلیون دلار خواهد رسید

زنجان - استاندار زنجان گفت: در صورت تحقق هدف گذاری صادرات استان در سه ماهه دوم، میزان صادرات در استان زنجان به بالای ۴۰۰ میلیون  دلار خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، فتح الله حقیقی بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان با بیان اینکه در صورت تحقق هدف گذاری صادرات استان در سه ماهه دوم، این رقم به بالای ۴۰۰ میلیون دلار خواهد رسید، گفت: واحدهای دانش بنیان نیز از ۳۰ به ۷۰ واحد افزایش یافته و صادرات استان سال گذشته با توجه به هدف گذاری انجام گرفته ۲۱۷ میلیون دلاری و مشکلات کرونا به ۲۷۰ میلیون دلار رسید که رشد ۱۷ درصدی نسبت به سال ۹۸ ثبت شد.

وی افزود: میزان واردات استان سال گذشته ۱۵۹ میلیون دلار بود و واردات استان در مقایسه با روند کاهشی کشوری، افزایش ۲۶ درصدی داشته که عمده اقلام آن، مربوط به تجهیزات و مواد اولیه خام است.

حقیقی با بیان اینکه در شرایط تحریم سال گذشته ۷۸ میلیون دلار واردات ورود موقت در استان انجام گرفت که موضوعی مهم محسوب می‌شود، ادامه داد: در صورت تحقق هدف گذاری صادرات استان در سه ماهه دوم، این رقم به بالای ۴۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

استاندار زنجان گفت: واردات استان همانند سه ماهه سال جاری باشد، حداقل ۲ و نیم برابر واردات مواد کامل خام در مقایسه با سال گذشته رخ خواهد داد و اگر ورود موقت نیز به همین ترتیب باشد، حداقل چهار برابر سال گذشته خواهد بود و که بستر این مهم نیز مهیا شده است.

حقیقی افزود: طی سال گذشته مشکل واحدهای تولیدی مهم استان برطرف شد که در غیر این ‌صورت، مشکل جدی در کشور به وجود می‌آمد و اکنون برای کشور نیز افتخار هستند.

وی با بیان اینکه واحد تولید کننده ترانس در زنجان از شرکت‌های موفق کشور محسوب می‌شود، ادامه داد: طی سال گذشته به صورت بومی ۸۲۰ نفر را استخدام کرد که طبق گزارش‌ها طی سال گذشته ۳۰ میلیون دلار حجم صادراتی آن ثبت شد و سود این شرکت نیز در شرایط کنونی کشور بالای ۱۵۰ درصد نسبت به سال ما قبل آن بوده است.

استاندار زنجان با بیان اینکه بخش معدن یکی از حوزه‌های مهم و تأثیرگذار در استان است، گفت: یکی از مشخصه‌های معدن صدور بارنامه معدنی است که طی سال ۹۷، حدود ۱۲۰ بارنامه صادر شد که این رقم اکنون به ۲۵۰ بارنامه رسیده و علاوه بر آن طی ماههای آینده اتفاقات خوبی در این حوزه به وقوع خواهد پیوست.

حقیقی افزود: استان در زمینه حجم سرمایه گذاری صنعتی توسط بخش خصوصی در سال ۹۷، رتبه ۱۸ کشوری را کسب کرد و این رتبه طی سال گذشته با پنج واحد ارتقا به ۱۳ رسید که ارتقای سرمایه گذاری صنعت، بخش خصوصی به یک پله کار ارزشمندی است.

وی ادامه داد: افت واحد تولیدی در استان با حجم سرمایه گذاری ۹ هزار میلیارد تومان به تعداد پنج هزار و ۶۳۱ فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم افتتاح شد.

کد خبر 5253555

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =