اصفهان در وضعیت نارنجی آلودگی هوا

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر صبح امروز با میانگین ۱۲۳ وضعیت ناسالم برای گروه‌های آسیب پذیر (نارنجی) را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح امروز با میانگین ۱۲۳ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: وضعیت کیفی هوا در ایستگاه میدان احمدآباد با شاخص ۱۴۵، خیابان استانداری با شاخص ۱۵۰، میدان انقلاب با شاخص ۱۱۳، خیابان کاوه با شاخص ۱۳۸ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه داده‌های کیفی سه ایستگاه پایش هوا در خیابان‌های پروین، رهنان و میرزا طاهر قابل قبول (سالم) است، افزود: کیفیت هوا در ایستگاه خیابان باهنر با شاخص ۱۶۹، خیابان فرشادی با شاخص ۱۵۱ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۶۶ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.

مزارع اضافه کرد: کیفیت هوای شهرهای مبارکه و شاهین شهر به ترتیب با میانگین ۸۱ و ۷۲ در وضعیت قابل قبول و در سجزی با میانگین ۱۰۸ برای گروه‌های آسیب پذیر (کودکان کمتر از پنج سال، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی) ناسالم است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان امروز به سبب وزش باد به نسبت شدید در مناطق شمال و شرق استان خیزش گرد و خاک در این مناطق و غبار آلودگی هوا به ویژه در نواحی مرکزی از جمله کلانشهر اصفهان پیش‌بینی شده است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5254207

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =