اصفهان همچنان بر مدار نارنجی آلودگی هوا

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان از استمرار شرایط ناسالم هوا برای گروه‌های آسیب پذیر در این کلانشهر برای چهارمین روز متوالی خبرداد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح امروز با میانگین ۱۱۱ برای چهارمین روز متوالی وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کیفی هوا در دو ایستگاه خیابان پروین و رهنان به ترتیب با شاخص ۷۱ و ۹۹ قابل قبول (سالم) است، افزود: کیفیت هوا در ایستگاه میدان احمدآباد با شاخص ۱۳۵، خیابان استانداری با شاخص ۱۰۴، انقلاب با شاخص ۱۱۲، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۴۱، فرشادی و کاوه با شاخص ۱۰۲، میرزا طاهر با شاخص ۱۲۹ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۱۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به وجود گرد و خاک و غبارآلودگی هوا به ویژه در ساعات صبح، اضافه کرد: کیفیت هوای منطقه سجزی با میانگین شاخص ۱۴۳ همچنان وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (کودکان کمتر از پنج سال، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی) و مبارکه با شاخص ۸۶ و شاهین شهر با میانگین ۹۷ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان امروز به سبب وزش باد به نسبت شدید در مناطق شمال و شرق استان خیزش گرد و خاک در این مناطق و غبار آلودگی هوا به ویژه در نواحی مرکزی از جمله کلانشهر اصفهان پیش‌بینی شده است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5256708

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =