شوراها خاکریز اول مطالبه گری/برنامه‌های عملیاتی تدوین شود

بیرجند- شوراها به عنوان نهادی برآمده از آرای مردم، نقش مهمی در توجه به انتظارات شهروندی دارند و به همین منظور باید با پیگیری مطالبات و اجرای قانون در جهت اجرای درست وظایف خود گام بردارند.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: حدود ۲۲ سال است که از اولین دوره شورای اسلامی شهر و روستا در کشور می‌گذرد و امسال هم مردم همراه با انتخاب رئیس جمهور سیزدهم، اعضای دوره ششم شورای اسلامی شهر یا روستای خود را هم تعیین کردند و منتخبان مردم در شهریور ماه بر صندلی‌های شوراهای شهر و روستا تکیه خواهند زد.

در آستانه ورود شورای ششم گفت و گویی با مردم و کارشناسان این حوزه داشتیم تا از نیازها و دغدغه‌های آنها نسبت به شهر مطلع شویم و به نوعی به گوش شورای جدید برسانیم، درخواست‌هایی که از شفافیت عملکردی شورا آغاز می‌شود و تا توزیع مناسب خدمات شهری ادامه پیدا می‌کند.

ارائه شفاف برنامه‌ها و هزینه کرد شورا

مزروعی از شهروندان بیرجندی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اکثر افرادی که رأی آورده‌اند تا قبل از انتخابات در خیابان‌ها و درب منازل مردم اظهار فروتنی می‌کردند ولی متأسفانه بعد از انتخاب شدن اینگونه نیستند و از بالا به مردم نگاه می‌کنند.

وی ادامه داد: تاکنون شورای شهر گزارشی از عملکرد خود در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، زیباسازی شهر و… به مردم نداده‌اند که باید از این پس اجرایی شود.

به گفته وی مردم عادی از هزینه کرد شورا اطلاعی ندارند و باید به مردم به ریز گفته شود، همچنین برخی از اعضا چندین دوره در شورا هستند ولی عملکردی از آنها دیده نشده و هر عضو باید تغییراتی که در وضع شهر به نسبت سمت خود ایجاد کرده است را بیان کند.

مزروعی در زمینه فراخوان هر ساله شورا برای المان‌های شهری اظهار کرد: یک فراخوان برای طرح‌های بهبود کیفیت شهری بگذارند و در زمان اجرا نام ایده دهنده را نیز بنویسند چرا که افراد خوش فکر کم نداریم.

وی با بیان اینکه اکنون یکی از بزرگترین معضلات شهری زباله است، گفت: شورا باید به صورت کاملاً شفاف بیان کند چه برنامه‌ای در این زمینه دارد.

به گفته وی حقوق اعضا شورا و منافع آنها مانند اطلاع درباره نقشه تفصیلی شهر که قرار است در آینده به شهر الحاق شود هیچ گاه بیان نشده و از درخواست‌های اساسی مردم است.

شوراها خاکریز اول مطالبه گری/برنامه‌های عملیاتی تدوین شود

به جای خلافی از همان ابتدا اجازه ساخت ندهید

رضایی از دیگر شهروندان بیرجندی با گلایه از عوارض ساخت و ساز، گفت: عوارض باید کاهش پیدا کند یا حداقل قانون آن با سطح درآمد استان تهران یکسان نباشد و با توجه به منطقه مورد نظر این قیمت‌ها تفاوتی نداشته باشد چرا که تبعیض است.

وی درخواست کرد: مشکل اصلی در خلافی گرفتن است که از همان ابتدا نباید اجازه ساخت بدهند نه اینکه بعد از ساخت خلافی می‌گیرند، چرا که اکنون زیبایی هر کوچه و محله از بین رفته است و دیگر حریم خصوصی و آزادی وجود ندارد.

به گفته وی چرا برخی مناطق باید قیمت کذایی داشته باشند دلیل این را شفاف بیان کنند و اینکه چرا بهترین زمین‌ها و موقعیت‌ها در اختیار شهرداری است.

رضایی تقاضا کرد: تفریحات سالم جوان‌ها مانند کرایه دوچرخه، پیست موتورسواری را به دلیل بهانه‌های مختلف جمع نکنند چرا که همه می‌دانند قوانین چگونه اجرا می‌شود و در شهرهای دیگر وضعیت چگونه است.

یادگاری از شهروندان خراسان جنوبی با گلایه از وضعیت مجسمه‌ها و المان‌های شهری گفت: چه کسی این المان‌ها و مجسمه‌ها را طراحی می‌کند و باید فکری به حال این وضعیت اندیشیده شود.

وی با اشاره به ضعیف بودن وضعیت نظافت شهری، عنوان کرد: در گذشته سطل‌های زباله هر هفته حداقل شسته می‌شد ولی اکنون فقط تخلیه دارند و شیرابه‌های زباله‌ها با بوی بد و جمع شدن حشره‌ها همراه است.

یادگاری درخواست کرد: در مسیر پیاده روهای معلم و مدرس هم مانند بازار صندلی و نیمکت سنگی گذاشته شود تا عابران پیاده که نیاز به استراحت دارند از آن استفاده کنند.

به گفته وی گذاشتن وسایل ورزشی و تفریحی بروز در بوستان محله‌ها، کاشت درختان سایه دار به جز کاج و ایجاد بوستان محله یا بوستان بانوان در مناطق پرجمعیت مانند بلوار جماران که ساخت و ساز آپارتمانی زیاد شده است از دیگر درخواست‌های مردمی است.

توجه ویژه به جوانان و بانوان

یکی از جوانان فعال استان که تمایل به بیان نام خود نداشت نیز با بیان اینکه شورای شهر حداقل برنامه یک ساله خود را برای شهر شفاف اعلام کند، گفت: حداقل هر سه ماه در جمع مردم حاضر شوند و گزارش شفافی ارائه دهند.

وی تصریح کرد: نیمی از جمعیت شهر را جوانان تشکیل می‌دهند در راستای پویایی و نشاط شهر چه برنامه‌هایی دارند، همچنین با توجه به اینکه امسال ۳۹ درصد سهمیه حضور در انتخابات مربوط به جوانان بود مشاور جوانان به ویژه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی منصوب کنند.

به گفته وی یک نفر از اعضا شورا به عنوان سخنگو تعیین شود و تمام گزارش‌ها به صورت شفاف ارائه شود.

این فعال اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه جلسات شورا به صورت علنی با حضور رسانه‌ها برگزار شود، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌های مختلف مردمی و نخبگان شهری بسیار مهم است و می‌تواند راهگشا باشد و تا زمانی که حمایت و پشتیبانی فکری و نظارتی مردم را نداشته باشند مسلماً نخواهند توانست در این ۴ سال کارنامه درخشانی ارائه بدهند.

وی بیان کرد: از ۹ نفر شورا افرادی که مسئولیت‌های مختلفی دارند بگویند چه مقدار توان و زمان دارند که بر روی مشکلات و معضلات اشراف کامل داشته باشند و چقدر زمان خواهند گذاشت؟ همچنین با توجه به طرح‌هایی که در شورا ارائه می‌شود همه منتخبین آرا خودشان را شفاف به اطلاع مردم برسانند.

رفیعی از دیگر جوانان بیرجندی هم از شورا درخواست کرد: مانند مشهد و تهران و شهرهای دیگر پاساژ خرید گسترده‌ای بسازند و تمام نیازهای مردم در آنجا جمع باشد که به عنوان مثال برای خرید لباس از این خیابان به آن خیابان سرگردان نشوند.

به گفته وی گسترش پارک بانوان بیرجند و قرار دادن مراکز فرهنگی و تفریحی برای بانوان از قبیل آموزش سفالگری و نقاشی چهره و هنرهای دستی و دیگر موارد و ایجاد کتابخانه مخصوص بانوان و دختران از دیگر درخواست‌های قشر بانوان است.

شوراها خاکریز اول مطالبه گری/برنامه‌های عملیاتی تدوین شود

شورای شهر خاک ریز اول مطالبه گری

ابوالفضل ایروانی، کارشناس مسائل شهری در گفتگو با مهر با بیان اینکه شورای شهر خاک ریز اول مطالبه گری است، گفت: در ابتدا تقاضا از شورا این است که باید اعضا شورا افرادی مطالبه گر باشند که مسائل و مشکلات مردم را پیگیری کنند.

به گفته وی نکته‌ای که شورا باید به آن توجه کند درآمد پایدار برای شهرداری است که چگونه با چه طرح‌هایی باید به آن دست پیدا کنند.

کارشناس مسائل شهری تأکید کرد: به نظر من شورای شهر باید مسئله آسیب‌های اجتماعی را در اولویت قرار دهد، چرا که تا زمانی که از نظر آسیب‌های اجتماعی شهری پاک نداشته باشیم از پروژه‌های عمرانی چه کسی می‌خواهد استفاده کند.

یکی از مشکلات این است که سندهای مختلفی نوشته می‌شود ولی پیوستی برای چگونگی اجرای آن وجود ندارد که باید به این نکته از این پس توجه شود ایروانی تصریح کرد: در همین راستا باید یک سند آسیب‌های اجتماعی برای شهر ایجاد شود و در آن مشخص شود که چگونه قرار است اجرایی شود.

به گفته وی یکی از مشکلات این است که سندهای مختلفی نوشته می‌شود ولی پیوستی برای چگونگی اجرای آن وجود ندارد که باید به این نکته از این پس توجه شود.

وی بیان کرد: زیرساخت‌ها برای مسائل اقتصادی دیده شود مانند اینکه برای جذب گردشگر و سرمایه گذار چه نیازهایی وجود دارد، همچنین پارک‌های خاص و شهربازی‌هایی در نقاط مختلف شهر ایجاد شود.

تدوین برنامه‌های راهبردی و عملیاتی شهری

کارشناس مسائل شهری با بیان اینکه توقع از شورا زیاد است، عنوان کرد: یکی از گلایه‌های صاحب نظران در بی عدالتی شهری است که شورا باید در توزیع خدمات و رفاه و بودجه‌ریزی عدالت در تمام نقاط شهر را رعایت کنند.

ایروانی با اشاره به اینکه از سال ۹۴ دستورالعملی آمد که تمام شهرها آینده شهری خود را در برنامه‌های راهبردی و عملیاتی مشخص کنند، تصریح کرد: شوراها باید این کار را انجام دهند ولی هنوز اجرایی نشده است.

به گفته وی شورا با تدوین برنامه‌های راهبردی و عملیاتی برای شهر به مدت ۲۰ سال آینده این امکان را فراهم می‌کنند تا شوراهای بعدی که می‌آیند همان برنامه‌ها را ادامه دهند و هر شورا برنامه خود را اجرایی نکند و برنامه‌های قبلی معطل بمانند.

وی افزود: همچنین در کنار آن یک برنامه کوتاه مدت ۴ ساله نیز برای خود شورا در آن برنامه تدوین شود که جز به جز برنامه‌ها با بودجه‌های مورد نیاز و زمان مشخص با رایزنی با دستگاه‌های مختلف بر اساس قانون که هر دستگاه باید چه کاری انجام دهد، دیده شود و در آینده مطالبه گری وجود داشته باشد.

شوراها خاکریز اول مطالبه گری/برنامه‌های عملیاتی تدوین شود

استقرار سایت پسماند

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند در زمینه نیازهای شهر بیرجند در گفتگو با مهر گفت: تقاضای مردم پیگیری و اجرای بیشتر توازن منطقه‌ای است تا هر چه بیشتر چهره شمال شهر به جنوب شهر نزدیک شود.

ابراهیم تقی زاده با تأکید بر زیباسازی شمال شهر، اظهار کرد: در شمال شهر با اینکه اراضی زیاد است ولی زمین با کاربری فضای سبز کم است که شورای بعدی به آن توجه کند و برای ارتقا فضای سبز شمال شهر و ایجاد بازارچه‌های محلی تلاش کنند.

تقاضای مردم پیگیری و اجرای بیشتر توازن منطقه‌ای است تا هر چه بیشتر چهره شمال شهر به جنوب شهر نزدیک شود وی بیان کرد: تفکیک زباله‌ها از مبدأ و مقصد از دغدغه‌های شورای فعلی بود و به همین دلیل سایت پسماند را مستقر کرده‌ایم و تجهیزات خریداری شده و با اجرای این پروژه بیرجند نهمین شهر در استقرار سایت پسماند است.

به گفته وی به همین دلیل شورای ششم این موضوع را در اولویت قرار دهند و با توجه به اینکه سایت مدیریت پسماند در حال استقرار است می‌تواند منبع درآمد پایداری برای شهرداری شود و اکنون زیر ساحت کارخانه کمپوست هم فراهم شده است.

تقی زاده درخواست کرد: در بازسازی و بهسازی بناهای تاریخی و میراث فرهنگی تلاش شود، همچنین محیط گردشگری مانند بند دره در شمال شهر نیز مانند دامنه‌های شکراب دیده شود.

ایجاد مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر

رئیس شورای پنجم شهر بیرجند، تعریض برخی از خیابان‌ها را دغدغه شورای پنجم دانست و درخواست کرد: مسیر فلکه ابوذر تا فلکه اول مدرس که دغدغه اصلی بود و عبور خیابان‌های عدل و معلم از اراضی ارتش و بهسازی بلوار شهید ناصری و صیاد شیرازی مورد توجه قرار گیرد و طرح جامع ترافیک شهری حتماً اجرایی و عملیاتی شود.

تقی زاده بیان کرد: انتقال صنوف آلاینده در حال انجام است و بستر آن آماده شده و باید هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

به گفته وی همچنین فاز اول میدان اجتماعات اجرایی شده و نیاز است برای اجرای دیگر فازها شورا تلاش مضاعف داشته باشد.

وی با اشاره به ایجاد مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر گفت: اساس‌نامه آن ابلاغ شده و شورای ششم آن را حتماً ایجاد کند تا در کمیسیون‌های تخصصی کارهای کارشناسی بهتری انجام شود و ایجاد منابع درآمدی پایدار اولویت برنامه‌های شهری باشد.

تقی زاده تأکید کرد: نیاز است که محدوده شهری حفظ شود و دغدغه ما بود، همچنین به نوع ساخت و سازها و حفظ حریم‌ها توجه شود.

قطعاً برای ارتقای عملکرد شوراهای شهر نیاز است تا مشکلات و دغدغه‌های مردم مورد بررسی قرار گیرد و اگر به دنبال توسعه شهری و رضایت مردمی هستیم می‌توان در چارچوب قانون به نقطه نظرات مردم توجه شود و به هر کدام از آنها به صورت شفاف پاسخ داد.

کد خبر 5259393

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =