هوای اصفهان ناسالم است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای صبح امروز کلانشهر اصفهان با میانگین ۱۰۶ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شاخص کیفی هوای اصفهان در ۲۴ ساعت گذشته با میانگین ۲۰۰ برای عموم شهروندان ناسالم ثبت شد، اظهار داشت: کیفیت هوای صبح امروز شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان از جمله سجزی با میانگین شاخص ۶۷، شاهین‌شهر با میانگین ۷۰ و مبارکه با میانگین ۶۳ قابل قبول (سالم) است.

وی با اشاره به غبار صبحگاهی امروز، ادامه داد: میزان آلودگی هوا در ایستگاه‌های سنجش کیفی از جمله میدان احمدآباد با شاخص ۱۱۱، میدان انقلاب با شاخص ۱۰۹، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۴۲، رهنان با شاخص ۱۰۶، فرشادی با شاخص ۱۰۵، خیابان کاوه با شاخص ۱۴۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان رودکی با شاخص ۱۶۶ برای عموم شهروندان ناسالم گزارش می‌شود.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: شاخص کیفی هوا در چهار ایستگاه خیابان پروین با میانگین ۸۳، استانداری با میانگین ۸۴، فیض با میانگین ۱۰۰ و میرزا طاهر با میانگین ۷۳ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.‌

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان غبار صبحگاهی پدیده غالب مناطق مرکزی به ویژه کلانشهر در صبح امروز است اما شدت گرد و خاک در مناطق شرقی و شمالی استان نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است اما در ساعات بعد از ظهر وزش باد و گرد و خاک در این مناطق تشدید شده و تا روز یکشنبه تداوم دارد.

در چنین شرایطی همه افراد جامعه به ویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان کمتر از پنج سال از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5263281

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =