از هنرنمایی با ۱۸۰۰ پهپاد تا حضور قدیمی ترین ورزشکار

مراسم افتتاحیه سی و دومین دوره بازی‌های المپیک که یکی از خاص‌ترین المپیک‌های تمام دوران است، بدون حضور تماشاگران و با رژه تعداد محدودی از ورزشکاران کشورها برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری مهر به توکیو، سی و دومین دوره بازی‌های المپیک از امروز اول مرداد با برگزاری مراسم افتتاحیه به طور رسمی در ورزشگاه ملی شهر توکیو ژاپن آغاز خواهد شد و پس از رقابت حدود ۱۱ هزار ورزشکار و توزیع ۱۰۵۸ مدال بین آنها، روز هفدهم مرداد با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان خواهد داد.

پوشش زنده مراسم افتتاحیه و اتفاقات این مراسم را از نگاه خبرنگار اعزامی مهر به توکیو خواهید خواند:

رنگ و بوی المپیک اطراف ورزشگاه
شهر توکیو که طی ساعات گذشته هیچ نشانی از هیاهوی المپیک نداشت بالاخره با آغاز شمارش معکوس افتتاحیه رنگ و بوی این رویداد را به خود گرفت البته در اطراف استادیوم ملی توکیو که محل برگزاری افتتاحیه است. در فاصله دو ساعت مانده به آغاز مراسم افتتاحیه اطراف استادیوم ملی مملو از افراد مختلف شده است. البته که بیشتر به عنوان خبرنگار یا عکاس برای پوشش این مراسم آمده‌اند اما در میان آنها تعداد زیادی از خود ژاپنی‌ها هم دیده می‌شوند که برای استقبال از المپیک به این ورزشگاه آمده‌اند.

سروکله ژاپنی‌ها بالاخره پیدا شد/ شمارش معکوس برای آغاز رسمی مراسم

ورزشگاه خالی و پخش موسیقی
در داخل استادیوم ملی توکیو طبق آنچه پیش از این مصوب شده بود تماشاگری دیده نمی‌شود، به همین دلیل با پخش موزیک در این ورزشگاه، مقامات و نمایندگان رسانه‌ای حاضر در آن به استقبال افتتاحیه می‌روند.

شروع افتتاحیه با اهداف ژاپنی‌ها
در آغاز مراسم افتتاحیه کلیپی مربرط به انتخاب ژاپن به عنوان میزبان المپیک سی و دوم پخش شد و در ادامه هم نمایشی از رقابت ورزشکاران در رشته‌های مختلف و تلاش آنها برای دستیابی به مدال پخش شد، مجموعه این کلیپ‌ها به مراسم آتش بازی ختم شد تا اینگونه افتتاح المپیک رسماً انجام شود.

از هنرنمایی با ۱۸۰۰ پهپاد تا حضور قدیمی ترین ورزشکار

بعد از آتش بازی که البته خیلی طولانی نبود تمرکز اصلی روی زمین ورزشگاه قرار گرفت، جایی که یکی از بازیگران افتتاحیه سوار بر دوچرخه ثابت بود و با پا زدن متوالی و سریع، حرکت و تلاش را بیان می‌کرد، دیگر حاضران در این بخش این عملکرد را بدون استفاده از دوچرخه نمایش می‌دادند.

نمادی از پشتکار و پیشرفت ژاپنی‌ها
بخش بعدی مراسم افتتاحیه و نمایشی که توسط بازیگران این بخش اجرا شد در راستای بخش قبل بود، بازیگران در این بخش با استفاده از تردمیل تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف را نشان دادند. به نظر می‌رسد مجموعه این دو بخش بیانگر رشد و پیشرفت ژاپن و مدرنیته شدن این کشور بود و اینکه در توجه به سنت و با اتحاد و همدلی مردم ژاپن به نتیجه رسیده است.

از هنرنمایی با ۱۸۰۰ پهپاد تا حضور قدیمی ترین ورزشکار

اهتزاز پرچم ژاپن که به عنوان میزبان بازی‌های المپیک بخش بعدی مراسم افتتاحیه بود، در این بخش پرچم ژاپن طی مراسمی رسمی به محل نصب منتقل شد و به اهتزاز در آمد.

اجرای نمایش‌های سنتی ژاپنی همراه با موزیک کاملاً سنتی ادامه مراسم افتتاحیه را به خود اختصاص داد، در این بخش از چوب به عنوان عنصر اصلی و قالب همراه با المان‌های سنتی از تاریخ ژاپن برای اجرای نمایش استفاده شد.

مراسم افتتاحیه المپیک با پخش تصاویری از رقابت ورزشکاران در دوره پیشین بازی‌ها (ریو ٢٠١٦) ادامه یافت، در بخشی از این تصاویر رقابت ندا شهسواری در ریو نمایش داده شد.

وارد شدن به رژه کاروان‌ها
با یادآوری المپیک پنج سال پیش، مراسم افتتاحیه وارد بخش رژه کاروان‌ها شد. کاروان ورزش یونان که برگزارکننده ادوار نخست المپیک باسنان و همچنین اولین دوره المپیک نوین بود به عنوان اولین کاروان رژه خود را انجام داد.

کاروان ورزش ایران رژه رفت
کاروان ورزش إیران یکی از کاروان ورزشی بود که ورزشکارانش در مراسم رژه شرکت کردند، صمد نیکخواه بهرامی و هانیه رستمیان دو پرچمدار کشورمان بودند که پیشاپیش دیگر ورزشکاران کاروان ایران در رژه حاضر شدند.

از هنرنمایی با ۱۸۰۰ پهپاد تا حضور قدیمی ترین ورزشکار

نکته جالب اما رژه بانوان ورزشکار با لباس‌های طراحی شده اولیه بود که با انتقادات زیادی روبرو شد طوری که به گفته دبیر کل کمیته تصمیم بر عدم استفاده از آنها گرفته شد تا ورزشکاران از ست ورزشی در مراسم افتتاحیه استفاده کنند در نهایت اما رژه بانوان با همان لباس‌های فیروزه‌ای انجام شد.

از هنرنمایی با ۱۸۰۰ پهپاد تا حضور قدیمی ترین ورزشکار

معرفی متفاوت کاروان ورزش روسیه
از نکات جالب در مراسم افتتاحیه این بود که روسیه بر خلاف دیگر کشور به عنوان «کمیته المپیک روسیه» معرفی شد نه کشور روسیه؛ کمیته بین المللی المپیک این کشور را به خاطر دوپینگ از حضور در المپیک محروم کرده بود مگر اینکه ورزشکارانش زیر پرچم کمیته ملی المپیک روسیه در بازی‌ها شرکت کنند نه پرچم کشورشان.
بر همین اساس معرفی روس‌ها برای رژه با نام کمیته المپیک روسیه انجام شد و پرچم این کمیته هم نمایش داده شد.

رئیس به احترام کشورش ایستاد

توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک یکی از مقامات حاضر در مراسم افتتاحیه است، وی که آلمانی است به هنگام رژه کاروان ورزش کشورش ایستاده انها را تشویق کرد.

ترتیب رژه کشورها بهم ریخت
رژه کاروان کشورها در مراسم افتتاحیه با یونان آغاز می‌شود و بعد از آن بر اساس حروف الفبای انگلیسی ادامه پیدا می‌کند، این شیوه‌ای مرسوم در مراسم رژه است که برای هر دوره المپیک در نظر گرفته می‌شود اما برای این دوره نادیده گرفته شد، طوری که در مراسم افتتاحیه کشوری مانند بحرین و باربادوس تقریباً جزو کشورهای آخری بودند که کاروان ورزش کشورشان رژه رفتند، کشورهای ایرلند و امارات هم زودتر از خیلی کشورها رژه خود را انجام دادند.

از هنرنمایی با ۱۸۰۰ پهپاد تا حضور قدیمی ترین ورزشکار

رژه کشور میزبان با حضور قدیمی ترین ورزشکار جهان
ژاپن آخرین کشوری بود که در مراسم رژه افتتاحیه المپیک شرکت کرد، این یک رسم دیرینه در برگزاری مراسم‌های افتتاحیه المپیک است که کشور میزبان به رسم مهمان نوازی به عنوان آخرین کاروان رژه ورزشکارانش را برگزار می‌کند.

در پایان رژه کاروان ٢٠٦ کشور شرکت کننده در بازی‌های المپیک، سوگندنامه بازی‌های المپیک توسط ورزشکاران ژاپنی قرائت شد.

حضور قدیمی ترین ورزشکار زنده جهان
در ادامه مراسم افتتاحیه با پخش تصاویری مروی شد بر تاریخچه بازی‌های المپیک در ادوار مختلف؛ بانوی ورزشکار ١٠٠ ساله که ٩ مدال المپیک در اختیار دارد یکی از چهره‌های شاخص در این کلیپ‌ها بود، این ورزشکار قدیمی ترین ورزشکار المپیکی به حساب می‌آید که همچنان در قید حیات است.

حلقه معروف المپیک شکل گرفت
رونمایی از پرچم سفید رنگ منقش به پنج حلقه معروف المپیک و و نوشته Tokyo ۲۰۲۰ دیگر بخش قابل توجه در مراسم افتتاحیه بود که با اجرای حرکات نمایشی و در حضور ورزشکاران کاروان کشورها که همچنان در استادیوم ملی توکیو حضور داشتند، انجام شد.

هنرنمایی با پهپادها
حضور ۱۸۰۰ پهپاد پهباد در آسمان و نقشی که با هنرنمایی بر دل آسمان می‌انداختند، از زیباترین و قابل توجه ترین بخش‌های مراسم افتتاحیه بود. این پهپادها همزمان با رونمایی از پرچم سفید رنگ منقش به پنج حلقه هنرمندی برای به تصویر کشیدن تصاویری همچون کره زمین را آغاز کردند.

از هنرنمایی با ۱۸۰۰ پهپاد تا حضور قدیمی ترین ورزشکار

نمایش پهپادها در آسمان ورزشگاه ملی توکیو

پیام رئیس کمیته بین المللی المپیک
در ادامه مراسم افتتاحیه المپیک، سیکو هاشیموتو رئیس کمیته برگزاری بازی‌های توکیو گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته برای برگزاری با تعویق این بازی‌ها ارائه کرد. بعد از وی هم توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک بر اهمیت المپیک تاکید کرد و گفت می‌توانیم بهتر، قوی‌تر و سریع‌تر باشیم مشروط به اینکه با هم باشیم.

اهتزاز پرچم المپیک در ورزشگاه
با اتمام سخنرانی توماس باخ، مراسم ویژه اهتزاز پرچم کمیته بین المللی المپیک انجام شد، این پرچم که منقش به پنج حلقه معروف است در کنار پرچم ژاپن قرار گرفت و به اهتزاز در آمد. پرچم ژاپن در ابتدای مراسم به اهتزاز در آمده بود. به هنگام اهتزاز پرچم کمیته بین المللی المپیک در ورزشگاه ملی توکیو، تمام حاضران در ورزشگاه به نشانه احترام به جایگاه این کمیته در ورزش جهان ایستاده بودند.

نمایش رشته‌های ورزشی با هنرنمایی
برای اجرای دیگر برنامه‌های پیش بینی شده افتتاحیه، برق ورزشگاه به طور کامل خاموش شد، سپس با روشن شدن دوباره برق‌ها گروهی از هنرمندان این مراسم با اجرای نمایشی به معرفی رشته‌های حاضر در این دوره بازی‌ها پرداختند.

روشن شدن مشعل بازی‌های سی و دوم
روشن شدن مشعل از بخش‌های مهم و پایانی مراسم افتتاحیه در هر دوره بازی هاست. برای رسیدن به این بخش سنتی در افتتاحیه المپیک توکیو یک بانوی هنرمند برای دقایقی پیانو نواخت و خیلی‌ها را با خود همراه کرد. سپس حمل مشعل آغاز شد تا توسط ورزشکاران معین از آن برای روشن شدن مشعل اصلی استفاده شود. دو ورزشکار زن و مرد با در دست داشتن مشعل در اطراف ورزشگاه دویدند و سپس آن را در اختیار افراد دیگر قرار دادند تا مشعل اصلی را روشن کنند.
این مشعل طبق روال همیشه تا پایان بازی‌ها روشن خواهد ماند.

کد خبر 5263934

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 2 =

  نظرات

  • حسین AE ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   0 0
   ایران تنها کشوریه که جلوی کاروان ورزشکارانش همیشه یه پیرمرد راه میره.