چوپان فداکار جان مردم را نجات داد/داستان تلخ روستای «تلخه چار»

کرمان – سیل روستای «تلخه چار» را مملو از تخته سنگ‌ کرده و گل و لای باغ‌ها را در برگرفته‌ همچنین لاشه خرد شده خودروها در گوشه و کنار دیده می‌شود اما با فداکاری یک جوان کسی کشته نشد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: یک روز پس از اینکه دهستان کیسکان در شهرستان بافت شاهد بروز سیل سهمگین و کشته شدن ۵ نفر شد برخی دیگر از روستاهای بافت مجدداً درگیر سیل شدند.

روستایی که مملو از سنگ شد

از جمله این روستاها، تلخه چار بود روستایی کم جمعیت اما سر سبز که در مسیر سیل مخرب قرار گرفته بود.

رودخانه سیل آبی که در مجاور این روستا می‌گذرد مکانی گردشگری است و در روزهای تعطیل گردشگران بسیاری مجاور این رودخانه کمپ می‌زنند.

اما با فداکاری و هوشیاری یکی از جوانان روستا در سیل وحشتناک این روستا تلفات جانی به جای نماند، مردم هر چند می‌دانستند که در کیسکان سیل آمده است اما به دلیل عدم بارندگی در روستا و عدم هشدار از سوی مسئولان هیچ تصوری از بروز سیلاب در روز حادثه نداشتند. به همین دلیل کسی آماده بروز سیلاب در این روستا نبود. و اگر این چوپان جوان به موقع مردم را خبر نمی‌کرد ده‌ها نفر قربانی سیل می‌شدند.

حالا بعد از گذشت چند روز از سیلاب هنوز می‌توان گل و لای فراوانی را در کوچه و باغ‌ها مشاهده کرد و باغ‌ها نیز مملو از تخته سنگ‌های بزرگی است که مردم با وسایل عادی نمی‌توانند آنها را جابجا کنند

حالا بعد از گذشت چند روز از سیلاب هنوز می‌توان گل و لای فراوانی را در کوچه و باغ‌ها مشاهده کرد و باغ‌ها نیز مملو از تخته سنگ‌های بزرگی است که مردم با وسایل عادی نمی‌توانند آنها را جابجا کنند.

مردم روستا به همین دلیل خواستار ارسال ماشین‌های سنگین برای جابجایی سنگ‌ها و پاکسازی روستا از گل و لای هستند، وضع به گونه‌ای است که روستا مملو از سنگ شده و بسیاری از خانه‌های اهالی دچار آبگرفتگی است.

برخی از گروه‌های جهادی با حضور در روستا در حال تخلیه خانه‌ها از گل و لای هستند، بخش قابل توجهی از وسایل زندگی مردم را سیل برده و آنچه که برجای مانده است هم قابل استفاده نیست.

قنات‌ها محو شده‌اند / ‏‬ صدها خانه زیر گل است

مردم محرومی که تمام هزینه‌های زندگی خود را با دام‌ها و باغ‌های گردو بادام مدیریت می‌کردند حالا دیگر نه دامی دارند و نه درختی.

از برخی از قنات‌های روستا دیگر اثری باقی نمانده و گل و سنگ روی انها رو پوشانده است و آب لوله کشی از قطع شده است.

تغییر مسیر سیل به داخل روستا تنها یک دلیل دارد و آن عدم لایروبی رودخانه بود و حالا مردم تاوان این اشتباه را می‌دهند

تغییر مسیر سیل به داخل روستا تنها یک دلیل دارد و آن عدم لایروبی رودخانه بود و حالا مردم تاوان این اشتباه را می‌دهند.

سیل زدگان آب خوردن ندارند

زن روستایی در کنار خانه‌اش به نظاره نشسته و وقتی از مشکلاتش می پرسم می‌گوید: آب خوردن نداریم و سیل موجب قطع شدن آب شده، جوانان آب مورد نیاز را از روستاهای اطراف تأمین می‌کنند اما بسیاری از مردم روستا خانه‌هایشان زیر آب و گل است و دیگر توان این کار را ندارند.

زن دیگر روستایی می‌گوید: هیچ هشداری به ما داده نشده بود و تنها چند دقیقه قبل از سیل یکی از جوانان روستا که برای چوپانی به ارتفاعات رفته بود سیل را می بیند و به ما خبر داد، فقط توانستیم جان خود را حفظ کنیم و فرار کنیم.

وی می‌افزاید: رودخانه مجاور روستا است اما چون لایروبی نشده بود مسیر سیل به سمت روستا تغییر کرد و در حالی که هیچ بارانی در روستا نباریده بود و هوای گرم آزار دهنده بود ناگهان سیل آمد. شدت سیل به گونه‌ای بود که زمین می‌لرزید.

وی افزود: سیل گوسفندانم، باغم و تنها گاوم را با خود برد؛ تمام معاشم از همین گاو تأمین می‌شد و نمی دانم چه باید انجام دهم.

سیل گوسفندانم، باغم و تنها گاوم را با خود برد؛ تمام معاشم از همین گاو تأمین می‌شد و نمی دانم چه باید انجام دهم

یکی دیگر از اهالی روستا می‌گوید: سنگ روستا را فراگرفته است و مسیر رودخانه هم مملو از سنگ شده به همین دلیل هم مسیر سیل تغییر کرده، این سنگ‌ها نیز از کوه شاه و مکانی که معدن قرار گرفته به اینجا آورده شده است.

اما حکایت مردی که جان اهالی روستا را نجات داد نیز تنها قسمت خوب داستان روستای تلخه چار است، هاشم جعفری آن روز در حال چوپانی روی کوه‌های ارتفاعات بود که صدای غرش سیل را از شنید و سیلی که غرش کنان به سمت روستا می‌آمد را دید.

بعد از دیدن سیل از دور دست اهالی روستا را خبر کردم

هاشم می‌گوید: بلافاصله با موبایل به اهالی روستا خبر داده و خودش هم به سمت روستا می‌دود و اهالی را در باغ‌ها و مزارع مطلع می‌کند و بلافاصله به سمت بالا دست روستا و آنجا که گردشگران اتراق کرده بودند می‌رود و آنها را هم با خبر می‌کند.

هاشم می‌گوید: چون آن روز باران نمی‌بارید همه ابتدا فکر می‌کردند شوخی می‌کنم اما آنقدر فریاد زدم که همه از مسیر سیل دور شدند و مردم اهالی روستاهای پایین دست را خبر کردند.

حالا سیل میلیاردها تومان به اهالی استان کرمان خسارت وارد کرده است، آن هم در شرایطی که مردم استان کرمان با خشکسالی بی سابقه مواجه هستند و آبی که می‌توانست چاره ساز باشد خودش به مشکل جدید تبدیل شد و بعد از خسارت بی سابقه راهی کویر شد.

چون آن روز باران نمی‌بارید همه ابتدا فکر می‌کردند شوخی می‌کنم اما آنقدر فریاد زدم که همه از مسیر سیل دور شدند و مردم اهالی روستاهای پایین دست را خبر کردند

سیل در حالی زمین‌های تشنه کرمان را در نوردید که به نظر نمی‌رسد مسئولان برای حل مشکل بی آبی کرمان چاره اندیشی کرده باشند و اگر بارانی هم ببارد به سیلی تبدیل می‌شود که زندگی مردم را با خود می‌برد.

نکته جالب توجه اینکه دلیل سیل در کیسکان نیز عدم لایروبی رودخانه به خصوص در محل پل این روستا بود. پلی که به دلیل عدم لایروبی توان انتقال آب از دهانه هایش میسر نشد و ۵ عضو یک خانواده را با خود به کام مرگ کشید.

محرومیت در روستاهای بافت موج می‌زند

نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر می‌گوید: متأسفانه خسارت‌ها در منطقه سیل زده بسیار زیاد است و چون مناطق روستایی و محروم و گاه دور افتاده است کمتر دیده می‌شود.

صمدالله محمدی خسارت‌ها به روستاهای بافت را بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان می‌داند و می‌گوید: تخریب قنات‌ها، راه‌ها، واحدهای مسکونی، زیر ساخت‌ها، باغ‌ها، دام‌ها تنها گوشه‌ای از خسارت‌ها است.

وی تصریح کرد: مهمترین مشکل موجود تخریب قنات‌ها است چون تنها راه تأمین آب روستاهای همین قنات‌ها هستند که حالا زیر خروارهای گل و لای و سنگ قرار گرفته‌اند و برخی از قنات‌ها کلاً محو شده‌اند و اگر نتوانیم در کوتاه مدت مشکل قنات‌ها و آب را حل کنیم به زودی با چالش جدی مواجه خواهیم شد.

وی با انتقاد از عدم وجود سیل بند در مسیر رودخانه‌ها گفت: به شدت از نظر زیر ساخت‌ها محروم هستیم و متأسفانه لایروبی رودخانه‌ها هم در شهرستانی که بیشترین میزان بارندگی دارد انجام نشده است.

حالا باید منتظر ماند و دید دو مشکل اصلی مردم یعنی تخلیه روستاها و باغ‌های از گل و لای و سنگ‌ها و احیای قنات‌ها چه زمانی انجام می‌شود.

از سوی دیگر اگر قبل از شروع فصل پاییز رودخانه‌های کیسکان و تلخه چار لایروبی نشود به زودی شاهد سیل دیگر خواهیم بود.

کد خبر 5265403

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =