مهمترین اقدامات انجام شده درحوزه برنامه درسی،کتاب و مواد آموزشی

در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور برنامه درسی، کتاب و مواد آموزشی و تحولات آن برای سال تحصیلی آینده بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در بخش دوم اولین روز از سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در اردوگاه باهنر در حال برگزاری است و امکان پوشش آن توسط شبکه شاد برای خبرنگاران فراهم شده است وزیر آموزش و پرورش در میزگرد برنامه درسی، کتاب و مواد آموزشی اظهار کرد: هیچ تحولی بدون تحول در برنامه درسی میسر نمی‌شود، برای تحقق اهداف سند تحول بنیادین نیازمند برنامه درسی مناسب هستیم. باید از رویکرد آموزش حافظه محور به سمت آموزش تربیت محور پیش رفت تا انسانی مطابق با اهداف سند پرورش یابد.

وی ادامه داد: آنجایی که باید قابلیت کافی برای ورود فعالیت نوین به عرصه آموزشی وارد کند، برنامه درسی است. با شیوع ویروس کرونا وارد زیست بوم جدیدی شدیم که پیش از آن آمادگی لازم را نداشتیم، بنابراین این آمادگی باید در برنامه درسی ایجاد شود. تفاوت‌های فردی مانند محل و شیوه زندگی آنجایی که باید مورد فهم باشد، برنامه درسی است.

حاجی میرزایی بیان کرد: درحال حاضر ماهیت برنامه درسی با کندی به دلیل پیچیدگی‌های این عرصه پیش می‌رود، باید برای سال‌های آینده برنامه ریزی و پیش بینی صورت گیرد، نقشه راه آینده باید در برنامه درسی تعیین شود. کارهای خوبی در زمینه تهیه برنامه درسی مناسب ایجاد شده که امید است با نقش خوب خانواده، والدین پیش رود. در حال حاضر برای سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک نیز برنامه درسی مناسب تهیه می‌شود، بنا را باید از این سازمان نهاد. سازمان تعلیم و تربیت کودک از نهادهای اساسی ماست که باید مورد توجه قرار گیرد.

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیز در این بخش از اجلاس اهم اقدامات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی را برشمرد و گفت: تدوین الگوی فطرت گرایی توحیدی در برنامه درسی، تولید راهنماهای برنامه درسی در بازده حوزه تربیت و یادگیری و برنامه جدید در دوره پیش دبستان مورد توجه قرار گرفته است.

وی تجهیز و آماده سازی شبکه ملی رشد، تولید محتوای الکترونیکی تعاملی، برگزاری جشنواره تولید محتوای الکترونیکی و برگزاری جشنواره بین الملی فیلم رشد از امور انجام شده در این زمینه برشمرد و بیان کرد: نصب رمزینه های دسترسی سریع پاسخ در کتاب های درسی، کاربردی کردن محتوای تعدادی از کتاب های درسی، درج معارف انقلاب اسلامی در کتاب های درسی و تولید محتوای آموزش های غیر حضوری از جمله اقدامات صورت گرفته در تحول کتاب های درسی است.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره اقدامات پیش بینی شده برای سال تحصیلی آینده بیان کرد: آماده سازی کتب درسی یا رمزینه دسترسی سریع پاسخ کیو آر کد در این زمینه مورد تاکید قرار گرفت که دراین خصوص برنامه ریزی و هدف گذاری، آموزش و اشاعه و تامین و تولید محتوا از نتایج حاصل شده است.

ملکی ادامه داد: برنامه ریزی و هدف گذاری درباره تعیین تعداد و عناوین کتاب های مورد نظر صورت گرفته که ۲۵۲ عنوان کتاب درسی دوره های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم نظری و ۱۲۵ عنوان کتاب فنی و حرفه ای کاردانش تالیف می شود.

وی افزود: تعیین تعداد رمزینه های هر عنوان کتاب برای کتاب های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم به تعداد دروس و برای کتاب های فنی و حرفه ای به تعداد پودمان ها صورت گرفته است.

وی بیان کرد: محتوای موجود در شبکه رشد، محتوای تولید شده در بازار، تولیدات موسسات و نهادها، برگزاری جشنواره تولید محتوای جدید در این زمینه مورد توجه قرار گرفت.

ملکی افزود: همچنین تدوین دستور العمل استفاده از رمزینه، تولید فیلم های آموزشی ویژه معلمان و دانش آموزان و والدین و اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی در راستای آموزش و اشاعه صورت گرفت.

وی اظهار داشت: شناسایی مناطق و دانش آموزان محروم از فضای مجازی و اقدام برای جبران با ارائه محتوا در شبکه‌های استانی و ارائه توسط معلم در کلاس از طریق دی وی دی اهمیت بسیاری دارد.

کد خبر 5267166

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =