نظارت بر فضای مجازی فرزندان به‌صورت منطقی تبیین و تشریح شود

کوار- امام جمعه شهرستان کوار بر لزوم مدیریت فضای مجازی توسط والدین تاکید کرد و گفت: باید نظارت بر این فضا به صورت منطقی تبیین و تشریح شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مجید گشول در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهرستان کوار ضمن دعوت همه نمازگزاران به تقوی الهی با اشاره به روز خانواده و لزوم مدیریت فضای مجازی توسط والدین با نظارت بر فرزندان اظهار داشت: امروز مسئله هرزه‌نگاری از جمله مهم‌ترین چالش‌های خانواده‌ها در سراسر دنیا است.

وی افزود: مهم‌ترین و شاید سخت‌ترین قدم والدین در این فضا چگونگی نظارت و آگاه‌سازی فرزندان با مقولات از این دست خواهد بود.

امام جمعه کوار با بیان اینکه در این بخش باید علاوه بر اینکه در کنار فرزندانمان باشیم، خطوط قرمز مشخصی نیز تعریف کنیم، تصریح کرد: بی‌تفاوتی، با عبور از کنار مسائل جهت نریختن قبح آنها، سبب کاهش آسیب نمی‌شود.

گشول تاکید کرد: نظارت بر فضای مجازی فرزندان باید به‌صورت منطقی تبیین و برای آنان تشریح شود.

او لازمه استفاده درست از فضای مجازی را بهره گیری از آموزش‌های این حوزه دانست و افزود: باید فرزندانمان را با اطلاع از مخاطراتی که در این راستا، آنان را به‌طور جدی تهدید می‌کند آشنا کنیم تا با اطلاع قبلی از آسیب‌های این حوزه به‌حضور در فضای مجازی مبادرت کند.

این استاد حوزه و اخلاق ابراز کرد: آشنایی فرزندان با مخاطرات فضای مجازی و تعیین قوانین و مقررات و تنبیهات با مشارکت خود آنان باعث می‌شود تا هم جنبه اجرایی بیشتری داشته و هم در صورت مجازات، او نیز در تعیینش سهیم بوده باشد.

وی، آسیب‌هایی که در فضای مجازی فرزندان به عنوان مخرب روح آنان باید مورد توجه قرار بگیرید، موضوعات جنسی، شیطان پرستی، ترغیب به‌خودکشی، اشاعه عرفان‌های نوظهور و … است که همگی جزو خطوط قرمز غیرقابل اغماض هستند.

گشول هشدار داد: فرزندان باید با هوشیاری کامل در کنار استفاده از تمام امکانات این فضا، قوانین را رعایت کنند.

وی خواستار مشارکت فرزندان در تعیین قوانین و مجازات‌های احتمالی شد و بیان کرد: حریم خصوصی در تمام دنیا تعریف مشخصی دارد و به‌هر آنچه مربوط به‌زندگی شما و شخص شماست حریم خصوصی گفته می‌شود و این حریم نیازمند مراقبت است. همان‌گونه که ما هیچگاه عکس‌هایمان را سر کوچه بر روی دیوار نمی‌چسبانیم یا آدرس و شماره تلفن و همه مسائلی از این دست را پشت شیشه ماشینمان نمی‌چسبانیم.

خطیب نماز جمعه کوار یادآور شد: باید بدانیم فضای مجازی حتی از این مثال‌ها نیز علنی‌تر و عریان‌تر است و با یک اشتباه در حفظ حریم خصوصی ممکن است آسیب‌های غیرقابل جبرانی متحمل شویم.

او ادامه داد: شاید نیاز باشد برای فرزندانمان به‌صورت شفاف توضیح دهیم که اطلاعات شخصی خودش و هیچیک از افراد خانواده را نباید در اختیار سایرین قرار دهد. برای آنها تعریف کنیم که علاوه بر خودش سایر اعضای خانواده نیز جزو حریم خصوصی او محسوب شده و نشر اطلاعات مربوط به‌آنها در این فضا چه آسیب‌های جدی برای خانواده به‌همراه خواهد داشت.

امام جمعه شهرستان کوار بر لزوم آشنایی هر چه بیشتر فرزندان بر حریم خصوصی و قلمروی آن تاکید کرد: تعریف شفاف حریم خصوصی و قلمروی آن گامی اساسی برای مدیریت صحیح‌تر این فضا است.

گشول متذکر شد: طیف این گونه آموزش‌ها، از آموزش فرزندان راجع به‌هویت مجازی آنها و ماندگاری اطلاعات منتشر شده از آنها در فضای مجازی تا آگاه سازی والدین از چگونگی فرآیندهای کنترلی کودکان گسترده است.

کد خبر 5268898

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =