صرفه جویی ۲۹ درصدی مصرف برق در حرم مطهر رضوی

مشهد - رئیس سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی گفت: در حال حاضر در مقایسه با سالهای گذشته ۲۹ درصد در مصرف برق و ۲۳ درصد در مصرف آب صرفه جویی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد کاظم ملازم الحسینی به اشاره به اقدامات انجام شده برای صرفه‌جویی در مصرف برق و آب در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: با توجه به لزوم صرفه‌جویی در مصرف انرژی به‌ویژه نیاز کشور به صرفه جویی در مصرف برق و همچنین در راستای اجرای امریه و تأکید تولیت آستان قدس رضوی، علاوه بر همراهی با مصوبات دولت نسبت به کاهش ساعت کاری کارکنان آستان قدس رضوی، سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر نیز اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است.

خاموش کردن نورهای تزئینی

وی افزود: این سازمان در چند مرحله دستورالعمل‌هایی مبنی بر صرفه‌جویی انرژی را به کارکنان و خادمان حرم مطهر ابلاغ کرده است، همچنین با آموزش مستقیم به آنان، گام‌های مؤثری در این راستا برداشته است.

رئیس سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی ادامه داد: علاوه بر آن، اقدامات علمی و عملی مختلفی نظیر تنظیم دمای فضاها در حد ۲۵ و ۲۶ درجه سانتی‌گراد و به تبع آن، کاهش تعداد دستگاه‌های فعال سرمایشی، خاموش کردن نورهای تزئینی و بخشی از روشنایی قابل حذف در فضاهای مختلف حرم مطهر، جایگزینی لامپ‌های فلورسنت و کم مصرف قدیمی با نوع فوق کم مصرف (LED)، خاموش کردن روشنایی و پمپ آب‌نماها و … از دیگر اقدامات در راستای صرفه‌جویی مصرف برق است.

تأمین بخشی از برق حرم با دیزل ژنراتورها

وی ادامه داد: با توجه به گستردگی و تنوع تأسیسات و زیر ساخت‌های موجود در اماکن متبرکه، این سازمان از سال‌های قبل نیز نسبت به برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از سیستم مدیریت و کنترل هوشمند تأسیسات اقدام و به صورت وسیع از این سیستم بهره برده که در برنامه‌ریزی و کنترل مصرف انرژی تأثیر بسزایی داشته است.

ملازم‌الحسینی خاطرنشان کرد: با توجه به هماهنگی انجام شده با شرکت برق و در راستای همکاری و همراهی با این شرکت، آستان قدس رضوی بخشی از برق مورد نیاز حرم مطهر را با بهره‌گیری از دیزل ژنراتورها تولید کرده که نقش به سزایی در صرفه‎جویی مصرف برق و کمک به شبکه برق‌رسانی به‌ویژه در ساعات اوج مصرف شهر مشهد داشته است.

کاهش مصرف آب و گاز

وی تصریح کرد: با وجود گسترش قابل توجه فضاها و افزایش تجهیزات مانند هواساز، آسانسور، پله برقی، روشنایی ودیگر تجهیزات در حرم مطهر رضوی، با اقدامات انجام شده توسط سازمان فنی و نگهداری حرم، در مصرف برق نسبت به میانگین زمان مشابه در سال‌های گذشته حدود ۲۹ درصد صرفه‌جویی محقق شده است.

رئیس سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی اضافه کرد: همچنین در زمینه مصرف آب نیز با توجه به بهره‌گیری از سیستم مدیریت هوشمند، استفاده حداکثری از شیرهای برقی، گسترش شبکه آب غیر شرب در مصارف غیر آشامیدنی حرم مطهر، به حدود ۲۳ درصد صرفه‌جویی نسبت به زمان مشابه سال‌های قبل دست یافته‌ایم؛ علاوه بر آن، در نتیجه این صرفه‌جویی‌ها، میزان گاز مصرفی نیز در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال‌های قبل ۲۰ درصد کاهش داشته است.

کد خبر 5270592

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =