اینستاگرام مسدود نمی شود/مشاغل مصون در طرح حمایت از فضای مجازی

گرگان- کارشناس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اینستاگرام فیلتر نمی شود، گفت: حقوق، مشاغل و مسکن در اجرای طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی آسیب نمی بینند.

به گزارش خبرنگار مهر، صادق ستاری فرد، ظهر سه شنبه در جلسه بررسی تخصصی طرح حمایت از فضای مجازی اظهارکرد: اولویت قانونگذاری باید بر اساس رفع نیاز مردم باشد.

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه در روز چهارشنبه در مجلس مورد موافقت واقع شد، تعیین شیوه بررسی این طرح بود.

وی بیان کرد: این طرح باید چکش کاری شده و همه از قبیل نماینده دولت، بخش خصوصی، کسب و کارها و غیره می‌توانند بی واسطه در جلسات کمیسیون شرکت کند لذا تمامی جوانب آن بررسی خواهد شد.

ستاری فرد بیان کرد: این طرح در بهمن ۹۸ در صحن مطرح شده بود ولی با توجه به شیوع کرونا متوقف شد و اساساً مجلس دهم هم فرصت بررسی نداشت.

وی اضافه کرد: با توجه به ابعاد پیچیده طرح باید در مرکز پژوهش‌های مجلس مورد رسیدگی و کارگروه مشترکی از بخش دولتی، ذی نفعان و بخش خصوصی شکل بگیرد و یک ماه بررسی شده و نتایج در اختیار مجلس قرار گیرد.

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از بررسی، طرح گذشته مجلس، بایگانی شد و مطالعات تطبیقی جهانی و نیازهای داخلی را بررسی کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که در دو حوزه حقوق کاربران و حقوق خدمات پایه نیاز به قانون داریم.

وی عنوان کرد: ما در کشور مرکز ملی فضای مجازی داریم اما مصوبات آنها قابلیت اجرایی ندارد لذا به این طرح نیاز داشتیم.

ستاری فرد افزود: در ۱۱۳ کشور جهان این قانون وجود داشته ولی جمهوری اسلامی در حوزه حریم خصوصی قانونی ندارد، چرا باید این اطلاعات و داده‌های ما در اختیار دیگران قرار بگیرد؟ چرا نباید مردم در فضای مجازی احساس امنیت کنند؟

وی با بیان اینکه باید فضا رقابتی و نه انحصاری باشد، اضافه کرد: هیچ ضابطه‌ای در کشور وجود نداشت و این چالش جدی بود.

ستاری فرد تاکید کرد: سر تا ذیل این طرح مبتنی بر ماده ۱۳۱ و ۱۳۳ قانون آئین نامه داخلی و در راستای حمایت از کاربران فضای مجازی است و در آن برای صاحب پلتفرم و مسئولان مسئولیت ایجاد می‌شود.

ستاری تصریح کرد: ما در این طرح شنود، ضبط و فاش اطلاعات، استراق سمع، تجسس و غیره را ممنوع کردیم.

وی گفت: حقوق، مسکن و شغل از این طرح مصون بوده و نباید در این طرح خللی ایجاد شود.

طبق گفته وی برخلاف آنچه در فضای مجازی مطرح شده، اینستاگرام طبق تبصره ذیل ماده هشت مسدود نمی‌شود اما ممکن است اینستاگرام ما را فیلترکند لذا به این قانون نیاز داریم.

کد خبر 5271639

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =