رصد ۹۷ درصدی تغییر کاربری‌های استان البرز با سامانه هوشمند

کرج -رئیس کل دادگستری البرز با اشاره به رصد ۹۷ درصدی تغییر کاربری‌های استان با سامانه هوشمند گفت: کوچک‌ترین تحرکات برای ساخت و ساز شناسایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست قرارگاه صیانت از بیت‌المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز صبح سه‌شنبه با محوریت بررسی عملکرد تعدادی از دستگاه‌های عضو قرارگاه و تبیین برنامه‌های آتی در دادگستری کل استان البرز برگزار شد.

در این نشست حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به تشکیل قرارگاه صیانت از بیت‌المال و مقابله با تغییر کاربری اراضی استان البرز در سال گذشته، گفت: این قرارگاه به منظور انسجام بخشی اقدامات دستگاه‌های مختلف، پنج حوزه از حقوق عامه یعنی تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، زمین‌خواری و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی، چاه‌های غیر مجاز، جرایم علیه محیط زیست و تعرض و ساخت و ساز در حریم و بستر راه‌ها و رودخانه‌ها، که هرکدام از این حوزه‌ها متولی قانونی مشخص دارند را پوشش می‌دهد.

آزادسازی‌ها ۲۱ درصد بیشتر از فاصله ۹۴ تا ۹۸

وی با بیان اینکه با ایجاد این قرارگاه و اقدامات صورت گرفته، مجموعه قضائی استان از حالت انفعالی خارج و در این حوزه‌ها که مربوط به حقوق عامه می‌باشد مطالبه‌گر شده، تصریح کرد: با توجه به آزادسازی ۳۸۰۰ هکتار از اراضی زراعی و باغ‌ها در سال گذشته، بررسی آماری نشان می‌دهد که این حجم از آزادسازی از مجموع اقدامات انجام شده در فاصله سال‌های ۹۴ تا ۹۸ بیش از ۲۱ درصد بیشتر است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان، حجم آزادسازی‌های انجام شده در چهار ماهه نخست امسال برای مقابله با تغییر کاربری‌های غیرمجاز را بیش از ۲۰۰۰ هکتار عنوان کرد و متذکر شد: این بیانگر آن است که فقط در چهار ماهه ابتدای سال جاری نیز به اندازه ۵۰ درصد آزادسازی‌های سال گذشته، اقدام شده است.

رصد هوشمند تغییر کاربری‌ها با دقت ۹۷ درصدی

وی به نقش هوشمندسازی در پیشگیری و مقابله با تغییرکاربری ها که در نتیجه همکاری جهاد کشاورزی و دادگستری کل استان انجام شد تاکید کرد و گفت: در حوزه تغییر کاربری‌های غیرمجاز، دو مشکل در زمینه شناسایی و مقابله داشتیم که با هوشمندسازی انجام شده، پایش و رصد تغییرکاربری‌ها با دقت بالای ۹۷ درصد در حال انجام است و منجر به رصد کوچک‌ترین تحرکات ساخت و ساز غیرمجاز می‌شود.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه دادگستری کل استان بر اساس مأموریت‌های قوه قضائیه در دو سطح شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی و ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تکالیفی دارد که هر دو توسط شورای تحول قضائی استان مورد رصد و پیگیری قرار می‌گیرد، تاکید کرد: قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری اراضی استان البرز بازوی اجرایی شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان است که اعضای حقوقی هر دو یکسان است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه مقابله با چاه‌های غیرمجاز تاکید کرد: شرایط منابع آب زیرزمینی در استان مناسب نیست و باید اقدامات لازم توسط دستگاه‌های متولی انجام شود.

نهایی شدن سند ۹۷ درصد اراضی ملی

رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز، صدور سند برای ۹۷ درصد از اراضی ملی استان را اقدام مهمی دانست و از اداره کل منابع طبیعی و ثبت اسناد و املاک استان خواست با برگزاری نشست‌های مشترک در روزهای آتی، زمینه صدور سند برای همه اراضی ملی استان را فراهم کنند.

شرایط بحرانی آب در استان البرز

حسن مددی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز شرایط استان در زمینه مدیریت منابع آبی را بحرانی توصیف کرد و گفت: ضرورت دارد اقدامات برای شناسایی و انسداد چاه‌های غیرمجاز توسط آب منطقه‌ای استان با جدیت انجام شود.

وی با تاکید بر برخورد با واگذاری انشعاب غیرمجاز توسط دستگاه‌های خدمات‌رسان، از فعالسازی ستاد اقتصاد مقاومتی در استان با ترکیب جدید با توجه به دستورالعمل رئیس قوه قضائیه خبر داد و بیان کرد: این ستاد در استان با دستور رئیس کل دادگستری استان با ترکیب جدید فعال شده و اعضا مشخص شده‌اند که امیدواریم در حل مشکلات واحدهای تولیدی تسریع شود.

حسین اعظمی چهاربرج، معاون قضائی رئیس کل و دبیر شورای تحول قضائی دادگستری استان البرز نیز در این نشست با اشاره به تشریک مساعی با سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه طراحی سامانه هوشمند رصد تغییر کاربری‌ها، گفت: این سامانه هر سه روز یکبار با دقت بالای ۹۷ درصد گزارش تغییرات را ارائه می‌دهد که این گزارش پس از ارسال به دادگستری، توسط دادستان‌ها مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

شناسایی ۶۵ درصد تغییر کاربری‌ها با سامانه هوشمند

وی به نقش این سامانه در افزایش آزادسازی‌ها در چهار ماهه نخست سال اشاره کرد و متذکر شد: ۶۵ درصد شناسایی‌ها توسط این سامانه انجام شده است که نسبت به سال گذشته ۸۳ درصد رشد شناسایی را نشان می‌دهد.

دبیر شورای تحول قضائی دادگستری استان البرز با تبیین نقش دادگستری در آزادسازی بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته استان در چهار ماهه نخست امسال، بیان کرد: اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون مقابله با تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی نسبت به چهار ماهه سال گذشته، افزایش سه برابری داشته است.

وی دیگر اقدامات انجام شده در نتیجه مصوبات قرارگاه را مسلوب المنفعه کردن ۵۰۲ حلقه چاه غیرمجاز در سال ۹۹ عنوان کرد و گفت: در زمینه بستر و حریم رودخانه نیز حدود ۱۸۷ مورد آزادسازی در نزدیک به ۱۳ هکتار انجام شد که نسبت به سال ۹۸ رصد ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

آزادسازی حریم رودخانه کرج وارد فاز عملیاتی می‌شود

این مقام قضائی پیگیری اجرای طرح کاداستر و سنددارن کردن اراضی ملی را یکی از محورهای مهم قرارگاه در حوزه محیط زیست و اراضی ملی برشمرد و تصریح کرد: برنامه آتی قرارگاه بر رودخانه کرج متمرکز خواهد شد و از آنجایی که مراحله شناسایی در فاز نهایی قرار دارد در ۶ ماهه نخست امسال وارد فاز عملیاتی خواهیم خواهیم شد.

حل مشکل آب شهرک صنعتی اشتهارد با ورود دادگستری

در این نشست همچنین علی بستامی رئیس دادگستری شهرستان اشتهارد به تشریح اقدامات انجام شده برای حل مشکلات واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی اشتهارد در پی دستور رئیس کل دادگستری استان پرداخت و گفت: با آغاز به کار تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد که تا پایان شهریور ماه به انجام خواهد رسید آب مورد نیاز برای فضای سبز و صنایع سطح چهار از پساب روزانه سه میلیون لیتری این مجموعه تأمین خواهد شد.

وی افزود: همچنین با تکمیل طرح توسعه‌ای این تصفیه خانه، صنایع سطح دو و سه نیز تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

رئیس دادگستری اشتهارد همچنین تهیه چهار ژنراتور برای تأمین برق چاه‌های تأمین آب شهرک و اورهال دو حلقه چاه از مجموعه چهار حلقه چاه موجود را در تأمین آب مورد نیاز بسیار مؤثر دانست و متذکر شد: انتقال آب از «قاضیان» پیشرفت ۶۰ درصدی دارد که امیدواریم در روزهای آتی به بهره برداری برسد.

در این نشست مشکلات مربوط به تعاونی‌های مسکن فرهنگیان، مخابرات و تعاون روستایی در اراضی سیاهکلان مورد بررسی قرار گرفت که مقرر شد کمیته‌ای با حضور دستگاه‌های متولی برای تعیین تکلیف و حل مشکلات این تعاونی‌ها تشکیل شود.

کد خبر 5271772

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =