کمبود دوباره مرغ در بازار ایلام/مرغ‌ها راهی استان‌های دیگر می‌شود

ایلام-کمبود دوباره مرغ در بازار ایلام باعث مشکلاتی برای مردم شده است، در این بین مرغ‌های تولیدی استان به دیگر مناطق کشور ارسال می‌شوند.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: کمبود مرغ در استان ایلام که قطب تولید مرغ است و سالانه ۵۰ هزار تن مرغ در استان تولید می‌شود و چندبرابر میزان مصرف استان است، جای تأمل دارد.

استانی که حالا تولیدات مرغ آن نیاز بازار خود را تأمین نمی‌کند، بی مهری‌ها باعث شده تا صنعت مرغ ایلام حال و روز خوشی نداشته باشد و مرغداران خواهان حمایت مسئولان و نظارت کامل بر چرخه تولید هستند.

از سوی دیگر عدم نظارت کافی بر شبکه توزیع، چندنرخی شدن قیمت مرغ در ایلام با سایر استان‌ها و وسوسه شدن دلالان باعث شده تا مرغ ایلام به طور خارج از شبکه راهی دیگر مناطق کشور شود.

هیچ گونه حمایتی از مرغداران نمی‌شود

یکی از مرغداران استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: نهاده‌ای که برای مرغ سفارش می‌دهیم طی سه هفته به دست مرغدار می‌رسد، همچنین نهاده سویا که به دست مرغداران می‌رسد کیفیت بسیار نامرغوبی را دارد.

مهدی غیاثی افزود: حدود ۱۰۰ واحد مرغداری در استان هم اکنون تولید ندارند، چراکه هیچ گونه حمایتی از مرغداران نمی‌شود.

وی گفت: قرار بود جوجه یک روزه با قیمت چهار هزار و ۲۰۰ تومان به مرغدار تحویل دهند، اما در حال حاضر قیمت جوجه ثبات ندارد و نرخ‌ها روزانه تغییر می‌کند.

کمبود دوباره مرغ در بازار ایلام/مرغ‌ها راهی استان‌های دیگر می‌شود

غیاثی تصریح کرد: مرغ ایلام را خارج از استان حداقل کیلویی هشت هزار تومان گران‌تر از می خرند، از هر کامیون که سه تن بار به خارج استان ببرد ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان تفاوت قیمت و سود برای دلالان به همراه دارد.

روزانه بین ۲۰ تا ۲۲ تن مرغ کشتار روانه بازار می‌شود

مدیرعامل تنها کشتارگاه مرغ استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در حال حاضر روزانه بین ۲۰ تا ۲۲ تن مرغ کشتار روانه بازار می‌شود که با توجه به میزان مصرف استان این مقدار کفایت بازار را نخواهد کرد.

قدرت الله کاظمی افزود: دخالت‌هایی که خارج از سازمان جهاد کشاورزی بر بخش تولید حاکم است، متأسفانه باعث عدم رونق واحدهای مرغداری شده است.

تعطیلی ۱۰۰ واحد مرغداری در ایلام

رئیس اتحادیه مرغداران ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تعطیلی ۱۰۰ واحد مرغداری معادل از بین رفتن اشتغال ۵۰۰ نفر سرپرست خانواده است.

عزیز قیصوری افزود: متأسفانه مسئولان نظارتی استان فقط بر مرغ نظارت می‌کنند، بر ملزوماتی که منجر به تولید مرغ می‌شود هیچ نظارتی ندارند.

کاهش جوجه ریزی خرداد ماه توسط مرغداران

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: استان ایلام تا چند روز پیش کمبود مرغ را نداشت و روزانه تا حدود ۵۰ تن مرغ گرم و کشتار روز در بازار توزیع می‌شد.

درخشنده رحیمی افزود: چند روزی که کمبود مرغ در استان وجود دارد و روزانه حدود ۳۰ تن مرغ در بازار توزیع شده است.

کمبود دوباره مرغ در بازار ایلام/مرغ‌ها راهی استان‌های دیگر می‌شود

وی افزود: این موضوع نیز ناشی از کاهش جوجه ریزی خرداد ماه توسط مرغداران بوده، در حال حاضر خروج مرغ از استان ایلام ممنوع شده است.

رحیمی اضافه کرد: برای جبران کمبود مرغ طی مکاتبه‌ای که با معاون وزیرجهاد کشاورزی صورت گرفته، دستور توزیع ۱۰۰ تن مرغ منجمد از محل شرکت پشتیبانی امور دام صادر شده که با توزیع آن کسری مرغ بازار را جبران می‌شود.

وی عنوان کرد: همچنین تا ۱۰ روز آینده با جوجه ریزی ۲ میلیون و ۳۰۰ قطعه در مرغداری‌های استان، بالغ بر پنج هزار تن مرغ در استان تولید می‌شود که نه تنها بازار ایلام را تأمین می‌کند بلکه مازاد آن را به استان‌های همجوار ارسال می‌شود.

به هر حال حمایت از تولید و سرپا نگه داشتن صنعت مرغ در استان نیاز به برنامه ریزی مسئولان و نظارت جدی بر چرخه تولید دارد.

کد خبر 5271877

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =