هوای اصفهان همچنان بر مدار نارنجی آلودگی

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر با شاخص ۱۰۳ همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شاخص کیفی هوا در ایستگاه خیابان باهنر با میانگین ۱۸۶ برای عموم شهروندان ناسالم است، اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در میدان احمدآباد با شاخص ۱۲۷، خیابان استانداری با شاخص ۱۲۸، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۲۳، رودکی و انقلاب با شاخص ۱۱۱، پروین با شاخص ۱۳۸، رهنان با شاخص ۱۰۲، کاوه با شاخص ۱۱۸ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۱۳ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: وضعیت کیفی هوا در ایستگاه خیابان‌های جی و فرشادی با شاخص ۷۷، میدان فیض با شاخص ۸۰ و میرزا طاهر با شاخص ۸۳ قابل قبول (سالم) است.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: کیفیت هوای در شهر سجزی با شاخص ۱۲۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در مبارکه و شاهین شهر به ترتیب با میانگین شاخص ۷۹ و ۱۰۰ در وضعیت قابل قبول قرار دارد، ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، شاهین شهر، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5287018

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =