اصفهان بر مدار نارنجی آلودگی هوا

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر تا ساعت ۸ صبح امروز با میانگین ۱۲۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در میدان احمدآباد با شاخص ۱۶۵ و خیابان جی با شاخص ۱۵۷ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان و در بزرگراه خرازی و خیابان استانداری با شاخص ۱۵۰، باهنر با شاخص ۱۴۴، خیابان پروین با شاخص ۱۴۹، رودکی با شاخص ۱۰۱، فرشادی با شاخص ۱۳۹، میدان فیض با شاخص ۱۱۰، کاوه با شاخص ۱۰۷ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۱۹ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی با اشاره به اینکه کیفیت هوا در میدان انقلاب با شاخص ۹۷، رهنان با شاخص ۷۳ و میرزا طاهر با شاخص ۶۹ در وضعیت قابل قبول قرار دارد، ادامه داد: شاخص آلودگی هوا در همه ایستگاه‌ها بر اساس میزان pm 2.5 است و به جز ایستگاه خیابان باهنر سایر ایستگاه‌ها امکان سنجش سایر آلاینده‌ها به ویژه ازن، ناکس و ساکس را ندارند.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: کیفیت هوا در شهر سجزی با شاخص ۹۰، مبارکه با شاخص ۶۶ و شاهین شهر با شاخص ۷۷ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، شاهین شهر، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5289627

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =