معضل آب از چالش‌های جدی پیش روی استاندار آتی قزوین

قزوین- نماینده پیشین مردم قزوین در مجلس گفت: موضوع تأمین آب در زمینه‌های کشت و صنعت و شرب در سالهای اخیر با بی توجهی روبرو بوده و از چالش‌های جدی پیش روی استاندار آینده قزوین است.

سید مرتضی حسینی در گفت و گو با خبرنگار مهر پیرامون چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی استاندار آینده استان قزوین اظهار کرد: یکی از موضوعات مهمی که هم اکنون مطرح است و در ۸ سال گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته مسئله آب در استان قزوین است.

نماینده پیشین مردم قزوین البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رود شاهرود سالانه ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب را به دریا می‌ریزد در حالی که کل مصرف استان قزوین به صورت سالانه در تمامی زمینه‌های صنعتی، کشاورزی و شرب بالغ بر ۴۰۰ میلیون متر مکعب است، در همین راستا در مجلس هفتم طرحی برای سد زدن روی این رود تقدیم مجلس کردیم که با موافقت رئیس مجلس و وزیر وقت وزارت نیرو رو به رو شد ولی متأسفانه در ادوار بعدی این موضوع پیگیری نشد.

حسینی مطرح کرد: این سد می‌توانست برای سالیان سال مشکلات آبی استان را رفع نماید ولی متأسفانه طی ۸ سال توجه کمی به این مسئله شد و امروز می‌بینیم که مسئله آب در تمامی زمینه‌ها یکی از معضلات و چالش‌های جدی پیش روی استان قزوین است.

این کارشناس بیان کرد: استان قزوین یکی از قطب‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود در حالی که هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ واحد صنعتی در سطح استان یا بسته هستند و یا با ۲۰ الی ۳۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، این موضوع هم از مشکلات پیش روی استاندار آینده خواهد بود، علاوه بر این موضوع جمعیت جوان و در سن کار استان است که طبق آمار قزوین دارای ۱۱ الی ۱۴ درصد نیروی بیکار است، بیکاری می‌تواند به سایر مشکلات هم دامن بزند لذا مدیریت آینده استان باید اندیشه‌ای هم برای این مشکل داشته باشد.

وی با اشاره به این موضوع که قزوین بیش از ۴۰۰ سال از مراکز مهم فرهنگی کشور بوده است عنوان کرد: استان قزوین امروزه به واسطه بی توجهی جدی مسئولین به مقوله فرهنگ با آسیب‌ها و چالش‌های جدی در این زمینه مواجه است، توجه به دستگاه فرهنگی و برنامه ریزی برای رویارویی با این مسئله در آینده قطعاً از مسئله‌های پیش روی استاندار آتی خواهد بود.

حسینی تصریح کرد: مشکلات فراوانی وجود دارد ولی در عین حال استان قزوین فرصت‌های بزرگی را هم در دل خود جای داده است، برای مثال در قزوین فرصت بی مانند کشاورزی در زمینه گیاهان دارویی به خصوص در الموت و طارم وجود دارد.

نماینده پیشین مردم قزوین البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی افزود: گردش مالی به واسطه خرید و فروش گیاهان دارویی در دنیا رقم قابل توجهی است و قطعاً با سرمایه گذاری در این زمینه علاوه بر بالا بردن سرمایه استان می‌توان برای بیکاری در استان هم چاره اندیشی کرد.

وی تبیین کرد: استان قزوین یک استان صنعتی شناخته شده است و غفلت از این موضوع مشکلات حال حاضر را رقم زده است، با به کارگیری همه توان استان در این زمینه می‌توان بخش قابل توجهی از مشکلات را حل کرد.

حسینی در خاتمه گفت: علاوه بر صنعت استان قزوین و شهر قزوین یک شهر دانشگاهی برجسته است که از لحاظ علمی نیز می‌تواند ادعا داشته باشد، مبحث پیوند صنعت و دانشگاه باید بیش از پیش جدی گرفته شود و استان قزوین زمینه‌های لازم برای این امر را دارد و می‌تواند به عنوان یک پایلوت موفق کشوری عمل کند که امیدواریم استاندار آینده به این موضوع هم توجه داشته باشد.

کد خبر 5299100

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =