افکار عمومی در مورد مسائل مالیاتی اقناع شوند

قم- امام جمعه قم با اشاره به ضرورت اقناع افکار عمومی در مورد مسائل مالیاتی گفت: اقناع افکار عمومی از حساسیت‌ها و اعتراض‌های ناشی از عدم اطلاعات کافی جلوگیری می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر یکشنبه در نشستی با مدیرکل امور مالیاتی استان قم گفت: اگر وابستگی به نفت و خام فروشی را بتوانیم کاهش دهیم، می‌توانیم به نقطه مطلوبی در عرصه اقتصاد برسیم. باید پرداخت مالیات به‌صورت جامع‌تر و دقیق‌تر اجرایی گردد. البته این در صورتی است که کسب‌وکارها، تولیدات و صنایع رونق پیدا کنند.

عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: باید بخش خصوصی مورد اعتماد، حمایت و نظارت قرار گیرد. فرهنگ پرداخت مالیات و عوارض باید موردتوجه قرار گیرد تا ذهنیت پرداخت‌کننده‌های مالیات نسبت به آن مثبت بوده و آن را یکی از مخارج لازم برای خود و خانواده‌هایشان بدانند؛ این مهم با ارائه گزارش به مردم در مورد مصارف مالیات‌های اخذشده قابل انجام است.

وی تبیین مبانی اقتصادی مالیات و عوارض را از لوازم فرهنگ‌سازی در عرصه پرداخت مالیات دانست و افزود: این فرهنگ‌سازی آغازشده است، اما نیازمند اقدامات تکمیلی می‌باشد.

آیت الله اعرافی با اشاره به مسائل مربوط به دو دفتری‌ها و چند دفتری‌ها، تصریح کرد: باید در مورد این‌ها نظارت قوی به عمل آید تا از ایجاد رگه‌های دارای حرمت شرعی جلوگیری به عمل آید.

امام‌جمعه موقت قم عنوان کرد: کرونا برای مشاغل زیادی آسیب‌زا بوده است. هر جا که دیده می‌شود گره‌ای در کار مردم به خاطر این بیماری به وجود آمده باید با آن‌ها همکاری و مسامحه‌هایی عادلانه صورت گیرد.

وی گفت: باید برای اجرای عدالت مالیاتی در اعطای اختیارات به متولیان امر اخذ مالیات برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد.

اعرافی ادامه داد: افکار عمومی باید در مورد مسائل مالیاتی اقناع گردند تا از حساسیت‌ها و اعتراض‌های ناشی از عدم اطلاع کافی جلوگیری شود.

عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی با تأکید بر لزوم تقویت ارتباطات ادارات مختلف استان قم با حوزه علمیه، افزود: حوزه علمیه می‌تواند مشاور خوبی برای مسئولان استان باشد و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اساتید حوزوی برنامه‌های مناسبی را به آنان ارائه دهد.

مدیرکل امور مالیاتی استان قم نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارش عملکرد این سازمان در سال‌های اخیر گفت: استان قم در حال حاضر در رده چهارم در پرداخت مالیات و عوارض قرار دارد.

محمد علیزاده اهوازی افزود: شکاف مالیاتی در شهر قم رو به کاهش است. در نقاط صنعتی استان قم شرکت‌ها و کارخانه‌ها بزرگی در حال فعالیت هستند.

وی شیوع کرونا را ناتوان در ممانعت از رشد توانمندی‌های اقتصادی استان قم دانست و تصریح کرد: خوشبختانه در طول دوران شیوع بیماری کرونا توانسته‌ایم با اثرات آن بر وضعیت اقتصادی استان مقابله و آن را کنترل کنیم.

اهوازی ادامه داد: تلاش کرده‌ایم، عدالت مالیاتی را تا آنجا که می‌توانیم اجرایی نمائیم و از این مهم مراقبت کنیم.

کد خبر 5308493

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =